Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Tomasz Kurzak, Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 22:00

PrimoCache – konfiguracja

PrimoCache to proste w użyciu i konfiguracji narzędzie pozwalające przyspieszyć działanie SSD i HDD. W tym artykule skupimy się na funkcji, która umożliwia wykorzystanie części pamięci operacyjnej jako pamięci podręcznej dla pojedynczego nośnika i macierzy RAID0. PrimoCache pozwala także wykorzystać wolne miejsce na SSD lub pendrive'a USB 3.0 do przyspieszenia dysku twardego, jednak tych funkcji tym razem nie będziemy testować. Ciekawym rozwiązaniem w PrimoCache jest możliwość użycia jako pamięci podręcznej RAM-u niewidocznego dla systemu operacyjnego, co przyda się osobom pracującym na komputerach wyposażonych w więcej niż 3 GB pamięci, ale z zainstalowaną 32-bitową wersją Windows.

Dużą zaletą programu jest możliwość skonfigurowania pamięci podręcznej tak, żeby była odtwarzana przy każdym uruchomieniu systemu operacyjnego. Dzięki temu PrimoCache we współpracy z RAM-em może działać na tej samej zasadzie co testowane przez nas moduły pamięci Optane. Do wad z pewnością niektórzy zaliczą cenę narzędzia, bo trzeba za nie zapłacić 29,95 dol. Ci, którzy chcieliby sprawdzić PrimoCache przed zakupem, mogą skorzystać z wersji testowej, ograniczonej do 60 dni.

Konfiguracja PrimoCache jest bardzo prosta i sprowadza się do kilku kliknięć. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu trzeba dodać nową pamięć podręczną. W tym celu należy kliknąć pierwszy przycisk z lewej strony w górnym menu okna narzędzia.

AMD NVMe RAID0 - konfiguracja

PrimoCache – konfiguracja (kliknij, żeby powiększyć)

Na drugim ekranie trzeba wybrać, który nośnik ma być przyspieszany. 

AMD NVMe RAID0 - konfiguracja

PrimoCache – konfiguracja (kliknij, żeby powiększyć)

Następnym etapem jest określenie, w jakich scenariuszach ma być używana pamięć podręczna. Można przyspieszać tylko odczyt lub zapis danych albo obie te operacje. W tym kroku program pozwala także wczytać ostatnio utworzoną lub wcześniej zapisaną konfigurację. 

AMD NVMe RAID0 - konfiguracja

PrimoCache – konfiguracja (kliknij, żeby powiększyć)

Następnym etapem jest ustalenie rozmiaru pamięci podręcznej. W tym celu należy wpisać odpowiednią wartość w polu OS Managed Memory (MM). W naszym przypadku były to 64 GB, bo nie chcieliśmy, żeby w czasie testów bufor utworzony za pomocą PrimoCache został zapchany. Bardzo ważnym parametrem, który trzeba ustalić w tym kroku, jest Block Size. Jego rozmiar nie powinien przekraczać rozmiaru klastra systemu plików wykorzystywanego przez Windows. Mały rozmiar klastra ma zapewniać większą wydajność, ale wiąże się z większym użyciem pamięci operacyjnej i procesora. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić różne konfiguracje. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie z rozwijanego menu wartości 4 kB lub 8 kB.

AMD NVMe RAID0 - konfiguracja

PrimoCache – konfiguracja (kliknij, żeby powiększyć)

Jeżeli pamięć podręczna przechowywana w RAM-ie ma być odtwarzana podczas uruchamiania systemu operacyjnego, trzeba dodatkowo zaznaczyć pozycje Prefetch Last Cache oraz Start at Windows Boot. Kliknięcie przycisku Start kończy konfigurację PrimoCache.

AMD NVMe RAID0 - konfiguracja

PrimoCache – konfiguracja (kliknij, żeby powiększyć)

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane