Gry i konsole
Artykuł
Piotr Gołąb, Środa, 18 października 2017, 17:00

Forza Motorsport 7 – jaka karta do jakich ustawień

Rozdzielczość: 1920 × 1080, ustawienia jakości obrazu: niskie

Zazwyczaj zabawa w najniższych ustawieniach graficznych nie należy do najprzyjemniejszych, a Forza Motorsport 7 nie jest tu wyjątkiem. Gra ze względu na brak cieni wygląda wtedy źle. Wszystkie uwzględnione w porównaniu karty zapewniają w tych ustawieniach animację wolną od spadków poniżej 30 kl./s.

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 1920 × 1080, ustawienia jakości obrazu: średnie

Dopiero średnie ustawienia pozwalają na dobrą zabawę w Forza Motorsport 7. Karty, które zapewniają odpowiednią wydajność, to GeForce GTX 1050 (sprawdź najniższe ceny tych kart) oraz AMD Radeon RX 550 (sprawdź najniższe ceny). Jeżeli płynność ma się utrzymywać powyżej 60 kl./s, wymagania co do sprzętu rosną, a na liście zostają modele wyposażone w przynajmniej 4 GB VRAM. Warunek ten spełni obecnie najchętniej kupowana przez graczy karta, GeForce GTX 1050 Ti (sprawdź najniższe ceny), i model AMD Radeon RX 460 (sprawdź najniższe ceny  tych kart).

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 1920 × 1080, ustawienia jakości obrazu: wysokie

Patrząc na wyniki, trudno oprzeć się wrażeniu, że Forza Motorsport 7 była tworzona we współpracy z AMD. W rozdzielczości 1920 × 1080 i ustawieniach „wysokich” najwydajniejszą kartą okazuje się AMD Radeon RX Vega 64 (sprawdź, ile kosztuje najszybszy Radeon). Co więcej, z jednym wyjątkiem (którym jest GeForce GTX 1080 Ti) karty AMD zajmują czołowe miejsca na liście i spychają karty z logo Nvidii na drugą połowę wykresu. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że taka sytuacja nie zdarza się często i na pewno nie jest normalna, bo GTX 1080 nie powinien być wolniejszy od RX-a 470. Ewidentnie Forza Motorsport 7 ma problem z obsługą kart Nvidii. 

Chłodne spojrzenie na wyniki naszych testów każe dodać, że w większości tytułów ustawienia „wysokie” są optymalne. Oprawa graficzna wygląda wtedy bardzo dobrze, a i wymagania co do sprzętu są do przyjęcia. W Forza Motorsport 7 ustawienia „wysokie” są prawie nie do odróżnienia od „ultra”, ale trzeba też pamiętać, że zmiana ustawień o stopień wyżej nie powoduje drastycznego spadku liczby klatek na sekundę. Jeśli więc konfiguracja radzi sobie z wyświetlaniem obrazu w satysfakcjonującej płynności w „wysokich” ustawieniach jakości, można być prawie pewnym, że w „ultra” też sobie poradzi, co najwyżej z małymi wyjątkami, o których za chwilę. 

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 1920 × 1080, ustawienia jakości obrazu: ultra

Jakość grafiki na poziomie „ultra” to marzenie każdego gracza. To dla tych ustawień kupujemy najmocniejsze karty graficzne i procesory. Wszystko po to, żeby zobaczyć komplet efektów, które zostały udostępnione przez producenta gry i które najnowszy sprzęt umie obsłużyć. Tym razem nie musimy rozbijać skarbonki, żeby kupić drogiego GeForce'a GTX-a 1080 Ti (sprawdź najniższe ceny modelu GeForce GTX 1080 Ti). Okazuje się, że wystarczy GeForce GTX 1060 6 GB (sprawdź najniższe ceny) lub AMD Radeon RX 470 (sprawdź, ile obecnie kosztuje ten Radeon).

Jak wspomnieliśmy, są dwa wyjątki (prawie) od reguły związanej z dostępną pamięcią wideo. Pierwszy to popularny GeForce GTX 970, który tylko pozornie udostępnia 4 GB VRAM (dostępne jest 3,5 GB, a 500 MB działa jak pamięć podręczna). Spowalnia on chwilami do 38 kl./s. Drugim przypadkiem, o którym wspominaliśmy, jest AMD Radeon R9 390. Karta ma 8 GB pamięci VRAM, ale nasz egzemplarz testowy za każdym razem spowalniał poniżej 60 kl./s.

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 2560 × 1440, ustawienia jakości obrazu: wysokie

Zwiększenie rozdzielczości do 1440p wyeliminowało z rywalizacji wiele kart. Te, które zostały, radzą sobie bardzo dobrze i zapewniają brak spowolnień poniżej 60 kl./s, z dwoma wyjątkami, którymi są GeForce GTX 970 i AMD Radeon R9 390.

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 2560 × 1440, ustawienia jakości obrazu: ultra

Zmiana ustawień na „ultra” skraca listę kart, które są zdolne zapewnić powyżej 60 kl./s w tej grze. Kolejność w stawce jest taka sama jak we wcześniej opisanych ustawieniach.

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 3840 × 2160, ustawienia jakości obrazu: wysokie

4K to jedno z haseł używanych do promocji zarówno nowej Forzy, jak i konsol Xbox. Oczywiście, nie warto porównywać bezpośrednio wydajności konsoli i peceta, ale byliśmy bardzo ciekawi, jak uwzględnione przez nas karty, a szczególnie model AMD ze średniej półki, poradzą sobie w tym zadaniu. Do tego elitarnego grona możemy zaliczyć aż pięć konstrukcji. AMD Radeon RX Vega 64 jako jedyny cały czas wyświetlał stabilne 60 kl./s. Zaraz za nim uplasowały się modele GTX 1080 Ti oraz GTX 1080, a stawkę zamykają GTX 1070 (sprawdź najniższe ceny) oraz AMD Radeon RX 580 (sprawdź najniższe ceny).

Forza Motorsport 7

Rozdzielczość: 3840 × 2160, ustawienia jakości obrazu: ultra

Dopiero w rozdzielczości 4K najmocniejszy układ graficzny Nvidii nawiązuje wyrównaną walkę z najmocniejszym układem AMD. Reszta stawki zapewnia bardzo dobrą wydajność. Żadna z testowanych kart nie osiągnęła mniej niż 30 kl./s. W tym przypadku jednak lepiej zablokować liczbę klatek na sekundę na 30, bo wtedy wrażenia z gry są lepsze. 

Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7

Podsumowanie

Piekło zamarzło, karty graficzne AMD wygrywają z produktami Nvidii w każdej rozdzielczości. Dopiero w 4K GTX 1080 Ti zrównuje się z modelem Radeon RX Vega 64. Czyżby użycie czystego API DirectX 12 powodowało taki skok wydajności kart AMD, czy może to zasługa optymalizacji gry pod konsole Xbox One, w których montowany jest układ graficzny tej firmy? Nie jesteśmy pewni. Ale jeśli inne produkcje wydawane w ramach Xbox Play Anywhere będą mieć podobną wydajność, będzie to bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy komputerów wyposażonych w układy graficzne AMD. Oczywiście, jest prawdopodobne, że niezbyt wydajne w tej grze karty Nvidii nie przyspieszą istotnie.

W każdym razie Forza Motorsport 7 cały czas jest aktualizowana. Test przeprowadziliśmy w wersji 1.107.5368.2.

Grę można kupić w dwóch różnych wersjach. Co ważne, zawsze będzie działać zarówno na pececie, jak i na konsoli Xbox. Najtańsza wersja nowej Forzy (sprawdź najniższą cenę) nie udostępnia, niestety, wszystkich samochodów, nie mamy też na początku gry bonusów do zdobywanego doświadczenia i gotówki, a za wszystkie dodatkowe samochody, które w przyszłości się pojawią, będzie trzeba zapłacić osobno. Można też kupić edycję Ultimate (sprawdź jej cenę) i cieszyć się wszystkimi udogodnieniami.

UWP, DirectX 12 i synchronizacja pionowa (VSync)

Zapewne zauważyliście, że na wykresach brakuje minimalnej liczby klatek na sekundę. Powodem jest wymuszona synchronizacja pionowa, a liczba klatek wynika z częstotliwości odświeżania monitora. Niestety, nie jest to nowy problem: podobnie było w pierwszych dniach w Gears of War Ultimate Edition, Hitman czy Rise of the Tomb Rider kupionych w Windows Store. Okazuje się, że pomimo udostępnienia w ustawieniach gry opcji wyłączającej synchronizację pionową nie można tego zrobić. Niezależnie od wybranego trybu synchronizacja zawsze jest włączona. Efektem jest, oczywiście, ograniczenie liczby klatek na sekundę do tej, która wynika z częstotliwości odświeżania monitora, oraz niemożność pomiaru (przy użyciu narzędzi programowych) minimalnej liczby klatek na sekundę. Możecie dokładniej o tym przeczytać w publikacji:DirectX 12 w trzech grach: Gears of War Ultimate Edition, Hitman, Rise of the Tomb Raider”. Można się spodziewać, że w niedługim czasie problem zostanie naprawiony. Będziemy się, rzecz jasna, bacznie przyglądać tej sprawie.

AKTUALIZACJA: zmierzyliśmy wydajność kart graficznych z wykorzystaniem najnowszych sterowników AMD (w wersji 17.10.2) oraz Nvidii (w wersji 388.00). 

Forza Motorsport 7 nadal wzbudza wiele kontrowersji, głównie przez ciągłe łatanie błędów oraz dość nietypową kolejność kart graficznych na wykresach z wynikami testów wydajności. Obiecaliśmy Wam, że będziemy obserwować rozwój sytuacji, przynajmniej na razie.

Dobrym powodem do zaktualizowania wyników jest wydanie nowych wersji sterowników, zarówno AMD, jak i Nvidii. AMD zapewnia, że Radeon Software-Crimson ReLive-17.10.2 zwiększa wydajność w najnowszych grach i poprawia stabilność działania kart graficznych. Sterowniki Nvidii w wersji 388.00 również mają zwiększyć wydajność i poprawić stabilność.

Okazuje się, że zmiany, które wprowadziło AMD, nie wpłynęły korzystnie na działanie gry. Sprawdziliśmy to wyłącznie z użyciem modelu Radeon RX Vega 64. Problemem są pojawiające się podczas rozgrywki artefakty, widoczne na zrzutach ekranowych poniżej. Ponadto nieznacznie spadła wydajność najszybszej karty AMD. Nie są to duże różnice, ale są warte odnotowania. Czołowy Radeon średnio zapewnia 129,1 kl./s, czyli o 3 kl./s mniej niż na początku.

Natomiast wydajność kart Nvidii w Forza Motorsport 7 faktycznie się poprawiła. Do testów użyliśmy modelu GeForce GTX 1080 Ti. Najmocniejsza karta w ofercie firmy przyspieszyła do 128,2 kl./s. Obecnie więc wyniki obu konkurencyjnych konstrukcji są zbliżone.

Testy zostały wykonane w ustawieniach „ultra” w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
czolgista778 (2017.10.18, 17:11)
Ocena: -3

0%
AMD musialo cos zrobic zeby podciagnac sprzedaz Vegi bo ta jest beznadziejna.
matekmz (2017.10.18, 17:13)

0%
dwaarf @ 2017.10.18 17:11  Post: 1102554
Na jakich sterownikach były robione te testy? Przecież te wyniki w 1080p to jakaś bzdura. RX470 szybsze od GTX 1080...

To nie żadna bzdura, tylko tak jest w tej grze. Informacje o wykorzystanych sterownikach masz na stronie platformy testowej.
lukevipno1 (2017.10.18, 17:14)
Ocena: 13

0%
Dobre :)
Krabu (2017.10.18, 17:21)
Ocena: 30

0%
'W tym przypadku jednak lepiej zablokować liczbę klatek na sekundę na 30, bo wtedy wrażenia z gry są lepsze. ' Większych głupot w życiu nie czytałem LoL.

Amitoza (2017.10.18, 17:24)
Ocena: 44

0%
Vendeur @ 2017.10.18 17:13  Post: 1102556
Zaraz zlecą się zaślepieni wyznawcy Radeonów i zaczną otwierać szampany.
albo zaślepieni wyznawcy geforeców z tłumaczeniem lub wyparciem.

Ja tylko mam nadzieje, że nvidia poprawi wsparcie dx12.

matekmz (2017.10.18, 17:30)

0%
Krabu @ 2017.10.18 17:21  Post: 1102559
'W tym przypadku jednak lepiej zablokować liczbę klatek na sekundę na 30, bo wtedy wrażenia z gry są lepsze. ' Większych głupot w życiu nie czytałem LoL.

Ta gra pod pewnymi względami jest ewenementem.
Krabu (2017.10.18, 17:35)
Ocena: 10

0%
Amitoza @ 2017.10.18 17:24  Post: 1102561
Vendeur @ 2017.10.18 17:13  Post: 1102556
Zaraz zlecą się zaślepieni wyznawcy Radeonów i zaczną otwierać szampany.
albo zaślepieni wyznawcy geforeców z tłumaczeniem lub wyparciem.

Ja tylko mam nadzieje, że nvidia poprawi wsparcie dx12.Ja się nie będę tłumaczył tylko podam wyniki dla mojego zestawu i7 4770K, 16GB RAM, GTX 1080, SSD . Ustawienia 4K, Ultra (optymalizacja dynamiczna wyłączona), 8x MSAA.
- minimum 70,7
- max 109,4
- średnie 94,6

No ale z artykułu dowiedziałem się że moja karta nie wyciągnie stabilnych 60k/s LoLZaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane