artykuły

Wielki test 20 laptopów w cenie do 2500 złotych

Co może tani laptop?

63
11 lutego 2018, 18:00 Przemysław Juraszek

Tanie laptopy – podsumowanie

Zanim przejdziemy do podsumowania testów, powiemy, czego można się spodziewać w tym segmencie rynku. 

Szczegółowe informacje o każdym z laptopów (w tym odnośniki do najlepszych ofert) znajdują się na dedykowanej podstronie. 

Jeśli chodzi o wydajność, standardem są procesory od serii i3 (np i3-6006U bądź i3-7100U) w dół (np. Pentium N4200, które jednak nie odstają szczególnie mocno w narzędziach użytkowych od słabszych wersji i3). Procesorom najczęściej towarzyszą 4 GB pamięci operacyjnej, i to działającej w trybie jednokanałowym, co bardzo negatywnie wpływa na wydajność zintegrowanego układu graficznego. Tymczasem samo użycie trybu dwukanałowego sprawia, że zintegrowane GPU potrafi zbliżyć się do słabszych samodzielnych kart. Jedyną taką kartą, która wybija się się ponad tę przeciętność, jest Nvidia GeForce 940MX, która pozwala nawet grać na pograniczu płynności w Wiedźmina 3 w niskich ustawieniach jakości i rozdzielczości 1280 × 720.

Ekrany to poza dwoma przypadkami (Lenovo 320S-15 i niektóre konfiguracje modelu Acer Aspire 5) wręcz fatalne panele TN, które, co gorsza, występują też w antycznej rozdzielczości 1366 × 768 pikseli (naszym zdaniem w 2018 roku jej wykorzystanie powinno być karane).

Czas działania na zasilaniu akumulatorowym jest różny, zależnie od konfiguracji, ale zwykle laptopy wyposażone jedynie w zintegrowany układ graficzny osiągają lepsze wyniki (przykładem są dwa bliźniacze Asusy i HP 15).

Jakość wykonania w tym segmencie rynku może być dramatycznie różna i dotyczy to nawet podobnie wycenionych modeli. Weźmy choćby modele: HP 15 i5-7200U (1WA58EA), Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002) i Dell Vostro 5568. Dwa ostatnie to po prostu inna liga, jeśli chodzi o spasowanie elementów, wykonanie i jakość użytych materiałów.

Innym ważnym elementem jest karta Wi-Fi z obsługą standardu AC, a także działanie w paśmie 5 GHz, co wcale nie jest regułą w tak tanich laptopach.

Według tych kryteriów za najlepsze laptopy w cenie do 2500 zł uznajemy:

Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002)

Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002)

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002) to wręcz diament wśród kamieni ze względu na całokształt cech. Ma ekran IPS, jest dobrze wykonany i spasowany, ma całkiem wydajny procesor Core i3-7100U, współpracujący z bardzo szybkim, jak na ten segment rynku, układem graficznym, GeForce'em 940 MX. Laptop ma też przyjemne w użyciu peryferia, całkiem dobry układ audio, długo działa za zasilaniu akumulatorowym i wyposażony został w dwuzakresową kartę Wi-Fi. Jednakże nawet ten diament nie jest bez skazy, którą jest pamięć działająca w trybie jednokanałowym, chociaż jest dostępny wolny slot na drugi moduł RAM. Zastosowanie aluminium na panelu roboczym ma swoje zalety, ale też łatwo zostawia się na nim ślady po palcach, a tradycyjny dysk twardy (HDD) można było zamienić na SSD (na szczęście jest wolny slot M.2, więc każdy, kto ma choćby niewielkie pojęcie o laptopach, powinien sobie poradzić z montażem takiego nośnika). Co ciekawe, w międzyczasie w X-kom.pl pojawiła się trochę tańsza wersja z odrobinę mocniejszym procesorem, Core i3-7130U, co czyni ten model jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Lenovo IdeaPad 320S-15

Lenovo IdeaPad 320S-15

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Drugim wartym uwagi laptopem dostępnym w cenie do 2500 zł jest Lenovo IdeaPad 320S-15, który podobnie jak opisany powyżej Acer ma matrycę IPS. Nie dość, że jest najlżejszy, to jeszcze należy, naszym zdaniem, do najbardziej eleganckich urządzeń w teście. Ponadto dzięki zastosowaniu bardzo wąskich ramek jest mniejszy od innych laptopów z matrycą o przekątnej 15,6 cala. Jakość materiałów użytych w obudowie jest bardzo dobra, jak na tak niską cenę. Szkoda tylko, że laptop nie działa dłużej na zasilaniu akumulatorowym, użyto w nim „ultrabookowej” klawiatury zamiast pełnej, obudowa ma skłonność do uginania się, a liczba portów nie jest trochę większa. Dla niektórych problemem może być również to, że laptop został wyposażony tylko w jeden slot RAM, przez co w każdej konfiguracji pamięć operacyjna działa w trybie jednokanałowym, co ma ogromny wpływ na wydajność zintegrowanego układu graficznego.

Dell Inspiron 5570

Dell Inspiron 5570

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Trzecim godnym zainteresowania modelem jest Dell Inspiron 5570. Jest sensownie wykonany, choć gorzej od dwóch wcześniej omówionych konstrukcji. Naszym zdaniem to jeden z lepszych średniaków, który wprawdzie niczym się nie wyróżnia, inaczej niż tamta dwójka, ale też nie ma żadnej krytycznej wady, a do tego w testowanej konfiguracji zamontowano 256-gigabajtowy nośnik SSD, który naprawdę wiele daje. Wydajność w narzędziach użytkowych jest zbliżona do osiągów zwycięzcy testu, a w grach jest niewiele gorsza. Problemem jest tylko głośność pod obciążeniem, pamięć działająca w trybie jednokanałowym oraz słaba matryca TN, choć ta ma przynajmniej sensowną rozdzielczość, 1920 × 1080 pikseli. Jeśli z jakichś powodów nie uda się znaleźć modelu Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002), będzie to zakup wart rozważenia, trzeba tylko zaakceptować słabą matrycę (w zamian jednak za SSD). 

To tyle, jeśli chodzi o rekomendacje w tym segmencie, ale chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o pechowcu, modelu Dell Vostro 5568, który gdyby nie jedna rzecz, trafiłby do powyższego grona. Dell Vostro 5568, podobnie jak Lenovo 320S-15, nie tylko jest jednym z najbardziej stylowych laptopów w teście; również jakość wykonania, w tym spasowanie elementów, powinna być wzorem dla innych tanich laptopów. Co więcej, to jedyny laptop w teście z podświetlaną klawiaturą, i to bardzo przyjemną w użytkowaniu. Nie ustępuje jej płytka dotykowa. Na uznanie zasługują także czytnik linii papilarnych, dwuzakresowa karta Wi-Fi, kultura pracy i czas działania. Ponadto laptop Della ma najlepsze, naszym zdaniem, głośniki.

Dell Vostro 5568

Niestety, ten bardzo pozytywny obraz doszczętnie burzy bardzo słaba matryca TN, i to o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli, do tego podświetlana w technice PWM. Nie pomaga też RAM działający w trybie jednokanałowym, co bardzo spowalnia zintegrowany układ graficzny. Gdyby nie te dwa poważne mankamenty, moglibyśmy polecić ten sprzęt.

W cenie do 2000 zł możemy polecić:

Asus E502NA-GO010T

ASUS E502NA-GO010T

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Asus E502NA-GO010T nada się do pracy biurowej, ale można zapomnieć o uruchamianiu choćby prostych gier. W programach użytkowych czterordzeniowy Pentium N4200 w pewnych warunkach może rywalizować ze słabszymi wersjami procesorów Core i3. Obudowa jest wykonana z ładnego, miłego w dotyku plastiku i dobrze spasowana (czego nie można powiedzieć o niektórych innych urządzeniach w teście), choć jej sztywność jest zbyt mała. Do dyspozycji jest port USB typu C, który staje się coraz bardziej przydatny, między innymi dlatego, że w smartfonach zaczyna wypierać mikro-USB. W codziennym użytkowaniu przyszły użytkownik doceni zapewne także sprawnie działającą płytkę dotykową. Z wad najbardziej dotkliwe są: bardzo słaba błyszcząca matryca TN o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli, dość krótki na tle rywali czas działania i brak dwuzakresowej karty Wi-Fi. W cenie 1499 zł dostajemy też 500-gigabajtowy dysk twardy (HDD), ale naszym zdaniem warto dopłacić 200/300 zł choćby do 128- bądź 256-gigabajtowego nośnika SSD. Zachęcająco wygląda również wersja ze słabszym Celeronem N3450, ale 256-gigabajtowym nośnikiem SSD.

Lenovo IdeaPad 320-15

Lenovo IdeaPad 320-15

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Drugim interesującym kadłubkiem jest Lenovo IdeaPad 320-15, ale nie w wersji z APU AMD (wydajność nas zawiodła), którą testowaliśmy, lecz w wersji z Intel Pentium N4200, który kosztuje w najtańszej konfiguracji 1599 zł, ale w przeciwieństwie do omówionego wyżej Asusa ma dwuzakresową kartę Wi-Fi, matową matrycę oraz 1-terabajtowy dysk twardy (HDD). Ci, którym przeszkadza błyszcząca matryca z Asusa E502N i brak dwuzakresowej karty Wi-Fi, mogą wziąć pod uwagę model Lenovo IdeaPad 320-15 z procesorem Intela. Tak jak w przypadku Asusa są też dostępne konfiguracje z nośnikiem SSD o pojemności 128 GB lub 256 GB.

HP 250 G6

HP 250 G6

Tanie laptopy - rekomendacja

Sprawdź ofertę na tego laptopa w sklepie X-Kom.pl

Trzecim godnym polecenia laptopem w tym przedziale cen jest HP 250 G6, który wprawdzie został oparty na kadłubku HP 15, ale jest wykonany z lepszego, ładnego i miłego w dotyku plastiku. Klawiatura i płytka dotykowa działają dobrze, ale przeszkadzało nam uginanie się klawiatury, a płytka dotykowa mimo wszystko jest trochę za wąska. O wydajność dba procesor Core i3-6006U wraz z 4 GB pamięci operacyjnej (niestety – jednokanałowej), a miejsce na dane zapewnia 1-terabajtowy dysk twardy (HDD). Laptop osiąga satysfakcjonujący czas działania, ma dwuzakresową kartę Wi-Fi, jest chłodny pod obciążeniem i względnie cichy. Największą bolączką jest słaba matryca TN, choć ma przynajmniej sensowną rozdzielczość, 1920 × 1080 pikseli. Ktoś, kto w tej cenie wymaga matrycy Full HD, nie ma jednak wielkiego wyboru. Jest jeszcze co prawda Lenovo IdeaPad 320-15 oparty na APU AMD, ale wydajność tego układu jest po prostu za niska.

Strona:
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122018.02.11, 18:10
37#1
Ło Panie, wincyj tego na PClab, wincyyyj!
buggeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buggeer2018.02.11, 18:11
22#2
W takim budżecie to tylko amso albo computer alliance. Nie ma sensu się męczyć z i3-XXXXu o wydajności desktopowego Pentiuma kiedy można kupić używany biznesowy notebook z roczną rękojmią za grosze.
Edytowane przez autora (2018.02.11, 18:11)
Walker1982Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walker19822018.02.11, 18:37
Test pojawił się miesiąc po tym jak szukałem lapka dla kumpla. Jednak udało mi się trafić z rekomendacją :) Wielkie dzięki za porównanie.
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2018.02.11, 18:38
25#4
Chyba nigdzie nie ma większej stagnacji niż w low i mid laptopów. Od lat minimalne wzrosty. Stare lapki na kartach quadro lub vliw bez kompleksów radzą sobie z integrami i tanszymi kartami mimo 5 czy 7 lat na karku. Już lepiej wziąć coś poleasingowego i sprzedać na krótko przed końcem gwarancji. Znacznie oplacalniejsze rozwiązanie dla ludzi chcących brać laptopa do 2 tysiakow
deton24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
deton242018.02.11, 18:40
10#5
Używane
Delll Latitude i5M Ivy + 8GB RAM + 250GB SSD + Win 10

Albo Thinkpad t440/440s/440p

Albo może Lenovo z580.
susziZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
suszi2018.02.11, 18:41
Jaki sens mają testy wydajności w csgo i skyrimie? Przecież to starocie. Czy żaden z tych laptopów nie ruszy nowszych gier? Takie można odnieść wrażenie. W 2013 kupiłem tani laptop za około 2200 zł z gf 635m 2gb na pokładzie. Grałem w metro last light na low/medium a nawet shadow of mordor po delikatnym podniesieniu taktowania gpu w stabilnym 30-40 fps z teksturami ma high. Grałem w civ 5 i total war rome. Chciałbym zobaczyć testy tych laptopów chociażby w wiedźminie, civ6, overwatch...
vhp2018.02.11, 18:41
-18#7
Idea bardzo dobra, super test, ale chwila! Mam klikać 29 razy? Ha, ha, ha! Chyba was pogięło!
matekmzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
matekmz2018.02.11, 19:09
vhp @ 2018.02.11 18:41  Post: 1125840
Idea bardzo dobra, super test, ale chwila! Mam klikać 29 razy? Ha, ha, ha! Chyba was pogięło!

Mozesz równie dobrze wejść na ostatnie strony testu i zobaczyć, który model wypadł najlepiej.
Gatts19Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gatts192018.02.11, 19:15
10#9
No No.Jak pojawią się tylko APU RYZEN w Europie w cenie MSRP i ani trochę więcej to fajnie będą wyglądać testy do 2500złotych z zestawieniem wydajności.
Gorzej jak cena w Europie tych produktów będzie 100-150euro większa od tego ile kosztuje w kraju ,z którego pochodzi firma.
zskkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zskk2018.02.11, 19:35
38#10
WINCYJ SAMOWŁĄCZAJĄCYCH SIE FILMIKÓW
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
29