artykuły

Wielki test 20 laptopów w cenie do 2500 złotych

Co może tani laptop?

62 11 lutego 2018, 18:00 Przemysław Juraszek

Ocena ogólna 

Laptop to urządzenie, którego nie można oceniać tylko pod jednym kątem. Na ostateczny werdykt składają się noty za wydajność, jakość ekranu, wyposażenie, działanie układu chłodzenia, jakość wykonania i czas działania na zasilaniu akumulatorowym. W każdym publikowanym przez nas teście znajdziecie szczegółowe dane dotyczące tych parametrów. Każdy zaawansowany użytkownik komputera może je wszystkie zestawić i wychwycić te, które według niego są najważniejsze. W porównaniu większej liczby modeli należy jednak użyć algorytmu, tak żeby można było wskazać te najbardziej godne polecenia.

Przetestowane laptopy uszeregowaliśmy na poniższym wykresie na podstawie oceny wypadkowej. Jest to średnia ważona. Na ocenę składały się: wydajność (40 procent), jakość ekranu (15 procent), działanie układu chłodzenia (5 procent), jakość wykonania i czas działania (łącznie 25 procent), wyposażenie (15 procent). Zdajemy sobie sprawę, że ta ocena jest poniekąd subiektywna, ponieważ wagi zostały przyznane na podstawie wag wystawionych przez członków redakcji. Komuś może zależeć na jak najmocniejszym procesorze, nawet kosztem jakości wykonania, inny zaś wybierze lepszy ekran i lepsze wykonanie, zaakceptowawszy trochę słabszy procesor. Wierzymy jednak, że nasze wagi są dość uniwersalne, a końcowa ocena istotnie ułatwi wybór laptopa mniej zaawansowanym użytkownikom komputera.

test tanich laptopów - ocena końcowa

Pracujemy nad nowymi wersjami wykresów i możemy Was zapewnić, że w niedalekiej przyszłości, czytając takie testy porównawcze, będziecie mogli dopasować wagi według uznania.

Ocenę ogólną potraktujcie jako dodatek do tradycyjnych, publikowanych do tej pory testów. Chętnie poznamy Wasze zdanie na jej temat.

28