artykuły

Wielki test 20 laptopów w cenie do 2500 złotych

Co może tani laptop?

62 11 lutego 2018, 18:00 Przemysław Juraszek

Tanie laptopy – porównanie jakości ekranów

Ta strona jest rozwinięciem testu ekranów stosowanych w laptopach. W tak niskim segmencie rynku można było się spodziewać wzrostu liczby słabych matryc. Kilka konstrukcji ma wręcz identyczne panele, pochodzące z fabryk: AU Optronics, BOE oraz Chi-Mei Innolux. Aż 18 na 20 laptopów ma matrycę TN, a tylko dwa wyposażono w IPS-y (BOE i LG Display).

0
1
 

wykres sRGB

Wszystkie panele zapewniają pokrycie palety barw sRGB w przedziale 50–60%. To zbyt mało dla grafików, ale w typowym użytkowaniu wciąż nie powinno być dużym problemem.

wykres kontrast

Porównanie kontrastu ujawnia prawdziwą przepaść pomiędzy powszechnie stosowanymi w tym przedziale cen matrycami TN a rzadszymi panelami IPS. Tylko IPS-y są zdolne przebić granicę 1000 : 1, podczas gdy reszta osiąga wartości z zakresu 300–500 : 1. Różnica polega na tym, że wspomniane IPS-y mogą wygenerować głęboki czarny kolor, a co za tym idzie – szczegóły na ciemnym obrazie. TN-ki już sobie z tym nie radzą i zamiast czerni będzie widać raczej coś bliższego szarości. Różnica jest bardzo odczuwalna choćby w trakcie oglądania filmów, na przykład Lord Vader na ekranach IPS wygląda wręcz nieporównanie lepiej.

 wykres maksymalna jasność

Maksymalna jasność to istotny parametr, ponieważ decyduje o tym, czy z laptopa można komfortowo korzystać na zewnątrz. W jasnym świetle słonecznym ciemny ekran jest po prostu nieczytelny, zwłaszcza jeśli ma błyszczącą powłokę. Naszym zdaniem rozsądnym minimum jest 300 cd/m2, tyle jednak nie osiąga żaden panel spośród uwzględnionych w porównaniu. Mimo wszystko niektórym niewiele brakuje. Na silną krytykę zasługują panele o maksymalnej jasności około 200 cd/m2 i mniejszej.

wykres czas reakcji

Ze względu na budowę matryce TN zapewniają krótszy czas reakcji (zazwyczaj wynosi około 10 ms), ale bardzo słabe kąty widzenia. Matryce IPS zapewniają natomiast znacznie lepsze kąty widzenia i bardziej naturalne kolory, ale są stosunkowo wolne (czas reakcji to około 25 ms). Krótki czas reakcji jest przydatny w grach (np. FPS), ale – nie ma co ukrywać – uwzględnione w teście laptopy do gier się nie nadają.

25