Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Niedziela, 11 lutego 2018, 18:00

Tanie laptopy – czas działania i kultura pracy

W teście uwzględniliśmy konstrukcje, które potrafią działać około 8 godzin, ale i takie, które wyłączą się po zaledwie 4–5 godzinach. Jednym z powodów tak dużych różnic jest różna pojemność akumulatora. Laptopy z dołu stawki zwykle mają ogniwa o pojemności 35 Wh bądź mniejszej, a te z góry wykresu – od 41 Wh wzwyż. Drugim jest oprogramowanie układowe laptopa, które może być lepiej albo gorzej zoptymalizowane pod kątem oszczędzania energii. Efekty jego działania ujawniają się na przykład w dwóch identycznych kadłubkach Della, Inspiron 3567 i Vostro 3568. Pomimo niemalże takiej samej konfiguracji różnice w czasie działania są znaczące. Istotny wpływ na wydajność akumulatora ma też użycie zintegrowanego GPU lub samodzielnej karty graficznej, co widać na przykładzie Asusów R541U i K541U, typ zastosowanej matrycy (rozdzielczość) i rodzaj pamięci masowej (HDD lub SSD).

Niektóre laptopy mają akumulatory zbudowane z zaledwie dwóch ogniw. Dają one napięcie 7,6 V, które jest zbyt niskie, żeby zasilić laptop (np. Lenovo 320S-15). W takim przypadku montowany jest dodatkowy konwerter zwiększający napięcie, który nie jest całkowicie neutralnym elementem i powoduje dodatkowe skrócenie czasu działania.

tanie laptopy czas działania na baterii

tanie laptopy czas działania na baterii

W spoczynku wszystkie laptopy poza HP 15 A12-9700P (1BP97UA) są bardzo ciche. Pod obciążeniem jest niewiele gorzej, ale widać, że konstrukcje smuklejsze i szybsze, na przykład wykorzystujące samodzielną kartę graficzną, są wyraźnie głośniejsze. Najgorzej radzą sobie laptopy wyposażone w samodzielne karty AMD, które są przy tym wolniejsze niż GeForce 940MX w kadłubku Acer Aspire 5.

tanie laptopy kultura pracy

tanie laptopy kultura pracy

Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane