artykuły

Wielki test 20 laptopów w cenie do 2500 złotych

Co może tani laptop?

62 11 lutego 2018, 18:00 Przemysław Juraszek

Pamięć operacyjna – tryb jednokanałowy vs dwukanałowy

Bardzo często w komentarzach pod testami laptopów pytacie o to, w jakim trybie działa pamięć operacyjna i ewentualnie czy może działać w trybie dwukanałowym. Ponieważ temat jest interesujący, postanowiliśmy sprawdzić, jak tryb działania RAM-u wpływa na wydajność tanich komputerów przenośnych.

Znaczna większość uwzględnionych w teście laptopów została wyposażona z zintegrowane układy graficzne, które w przeciwieństwie do samodzielnych kart nie mają własnej puli pamięci, więc korzystają z systemowej. Okazuje się, że właśnie tutaj pojawiają się największe różnice w wydajności. Przy założeniu, że procesor obsługuje dwa kanały, zastosowanie dwóch podobnych, a najlepiej identycznych, modułów sprawia, że do komunikacji pomiędzy RAM-em a CPU zamiast 64-bitowej magistrali używana jest 128-bitowa, co skutkuje nawet dwukrotnym wzrostem przepustowości.

Zmierzyliśmy wydajność układu graficznego Intel HD Graphics w konfiguracji z pamięcią operacyjną działającą w trybie jednokanałowym i dwukanałowym.

W teście wykorzystaliśmy laptop Acer Aspire 5 (NX.GPDEP.002) z wyłączoną samodzielną kartą graficzną.

Single Channel vs Dual Channel

Single Channel vs Dual Channel

Single Channel vs Dual Channel

Single Channel vs Dual Channel

Jak widać, w pierwszym przypadku Intel HD Graphics 620 ledwie sobie radzi z utrzymaniem średnio 30 kl./s w Dota 2 czy Skyrimie i około 45 kl./s w CS:GO. Jednakże po dołożeniu drugiego modułu RAM wydajność wzrosła średnio o 57,9%! Zaowocowało to wzrostem średniej liczby klatek na sekundę w obu tych grach do około 50. Z kolei w CS:GO średnie tempo animacji poszybowało do 73,5 kl./s.

To wydajność porównywalna z osiągami najtańszych samodzielnych kart graficznych, takich jak Nvidia GeForce 920M i AMD 520, których użycie wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię i większym wydzielaniem ciepła. Dobrze to widać na przykładzie bliźniaczych kadłubków Asusa, R541U i K541U. Ten drugi, wyposażony w samodzielną kartę graficzną, działa znacznie krócej i bardziej się rozgrzewa.

22