Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 5 października 2017, 15:01

Wbudowany układ graficzny

Układ graficzny wbudowany w procesory Coffee Lake jest niemal identyczny z tym, który zastosowano w dwóch poprzednich generacjach procesorów desktopowych: różni się tylko nazwą i częstotliwością taktowania. Taktowanie przyspieszono z 1150 MHz do 1200 MHz (w procesorach K). Nazwę iGPU zmieniono z Intel HD Graphics 630 na Intel UHD Graphics 630.

Wyjścia obrazu

Procesory ósmej generacji mają taki sam zestaw wyjść obrazu jak układy szóstej i siódmej generacji (Skylake i Kaby Lake). Głównym i najbardziej uniwersalnym wyjściem jest DisplayPort 1.2, umożliwiający podłączenie jednym kablem ekranu o rozdzielczości do 4096 × 2304 przy częstotliwości odświeżania obrazu sięgającej 60 Hz. Można go też skonfigurować jako DVI lub HDMI 1.4 (do 3840 × 2160 przy 30 Hz). Producenci płyt głównych mogą budować płyty z wyjściem HDMI 2.0 (4K 60 Hz przez jeden kabel) lub 2.0a (jak 2.0, ale z metadanymi HDR), lecz wymaga to zamontowania na płycie dodatkowego konwertera protokołów z DisplayPort na HDMI. Brak zintegrowanego wyjścia HDMI 2.0 nie pasuje do nazwy „UHD” i może być sporym rozczarowaniem dla osób budujących komputer multimedialny.

 

Wydajność wbudowanego układu graficznego – UHD Graphics 630

Jak wspomnieliśmy, wbudowany w Coffee Lake układ graficzny jest niemal identyczny z GPU zastosowanym w procesorach Skylake i Kaby Lake. Sprawdziliśmy, czy i wydajność jest niemal taka sama. Dla porównania zamieściliśmy również wyniki karty graficznej AMD Radeon RX 550.

igpu

igpu

igpu

igpu

igpu

igpu

Jak można było się spodziewać, wydajność niemal się nie zmieniła w porównaniu z możliwościami poprzedniej generacji iGPU. Jak zawsze jedna z najbardziej podstawowych kart graficznych jest znacznie szybsza od zintegrowanych układów Intela. Nadają się one więc tylko do pracy biurowej oraz do uruchamiania niewymagających, starszych gier.

Autorem tego fragmentu jest Mateusz Ozimek.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane