Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 5 października 2017, 15:01

Co ma pod IHS-em Coffee Lake?

Jak wspomnieliśmy, mieliśmy duże wątpliwości, czy jądro procesora w naszym egzemplarzu Core i5-8600K jest połączone z IHS-em (rozpraszaczem ciepła) za pomocą spoiwa lutowniczego (zwykle jest to stop indu i cyny) czy polimerowej pasty termoprzewodzącej. W przeciwieństwie do niektórych entuzjastów, którzy w minionych dniach opublikowali zdjęcia rozmontowanego Coffee Lake, nie mogliśmy nieodwracalnie przerobić procesora dostarczonego nam do testów.

Posłużyliśmy się więc sposobem godnym cywilizacji technicznej XXI wieku: promieniami X. Wykonaliśmy radiogramy, czyli zdjęcia rentgenowskie, kilku procesorów, między innymi Core i7-2600K (Sandy Bridge, ostatni procesor Intela do „małej” podstawki, w którym wykorzystano połączenie lutowane), Ryzena 7 1700X oraz badanego Core i5-8600K.

Jak się okazuje, rozpoznanie połączenia lutowanego jest bardzo proste i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Promienie X przenikają przez materię tym lepiej, im lżejsze pierwiastki są w jej składzie i im cieńsza jest warstwa. Gruby miedziany IHS oraz oporniki i kondensatory na spodzie procesora są dla nich silną barierą. Krzemowe jądro o grubości poniżej 1 mm jest niemal niewidoczne na radiogramach. Za to warstwa spoiwa lutowniczego wykonana z dość ciężkich metali: indu i cyny, jest bardzo łatwo dostrzegalna. Kształt nieregularnego prostokąta i niewielka kropla nadmiarowego spoiwa z boku są doskonale widoczne na zdjęciach Sandy Bridge i Ryzena. W Coffee Lake nic pomiędzy IHS-em a elementami na spodzie procesora nie stanowi istotnej bariery dla promieni X. To nam mówi nie tylko o tym, że wykorzystano pastę termoprzewodzącą, ale również o tym, że pasta nie zawiera ciężkich pierwiastków (na przykład srebra).

Instytut Tele- i RadiotechnicznyDziękujemy za pomoc panu Markowi Kościelskiemu i Instytutowi Tele- i Radiotechnicznemu w Warszawie.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane