Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 5 października 2017, 15:01

Core i7-8700K i Core i5-8600K – podkręcanie i temperatura układu

Jak wspomnieliśmy we wstępie, podczas podkręcania Coffee Lake określaliśmy dwa różne pułapy taktowania: dla programów wykorzystujących instrukcje AVX i dla programów niewykorzystujących AVX.

Z tego powodu nie możemy bezpośrednio porównać potencjału podkręcania z możliwościami układów poprzedniej generacji – nie wiemy, jak dalece udałoby się przyspieszyć Core i7-7700K, gdybyśmy określili oddzielny pułap taktowania dla programów bez AVX.

Core i7-8700K

Core i7-8700K udało nam się przetaktować do następujących częstotliwości: 4,7 GHz z AVX i 4,9 GHz bez AVX, przy napięciu 1,34 V. Stabilność była ograniczona po prostu jakością procesora: procesor po użyciu układu chłodzenia cieczą Corsair Hydro H110i miał jeszcze około 10°C zapasu do progu zabezpieczenia termicznego. Podwyższenie napięcia nie pozwalało jednak osiągnąć stabilności przy szybszym taktowaniu.

Mamy też wykres przedstawiający temperaturę i zachowanie procesora w fabrycznej konfiguracji i po podkręceniu w zależności od czasu.

Core i5-8600K

Sześciowątkowy Coffee Lake przyspieszyliśmy do następujących częstotliwości: 4,9 GHz z AVX i 5,3 GHz bez AVX. Tak, to nie pomyłka – procesor w grach był taktowany z częstotliwością 5300 MHz na zwykłej płycie głównej i po użyciu nieekstremalnego, choć wysoko wydajnego, układu chłodzenia. Ten wynik tak nas zadziwił, że zaczęliśmy się zastanawiać, czy IHS nie jest przylutowany (więcej o tym piszemy na następnej stronie).

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane