Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Poniedziałek, 25 września 2017, 09:00

Intel Core i9-7980XE i Core i9-7960X – podkręcanie

Możliwości podkręcania sprawdziliśmy z użyciem układu chłodzenia cieczą Corsair H110i.

Core i9-7980XE

Osiemnastordzeniowy model Skylake X podkręciliśmy do 4,4 GHz przy napięciu około 1,22 V. Podobnie jak przy podkręcaniu Core i7 na platformie LGA2066 musieliśmy ustawić mnożniki AVX i AVX-512 na o 4 mniejsze niż w trakcie zwykłego działania.

Intel Core i9-7980XE po podkręceniu

Kliknij, żeby powiększyć!

Widoczna na zrzucie ekranu częstotliwość 4,5 GHz nie zapewniała stabilnego działania we wszystkich testach, choć w codziennym użytkowaniu zapewne by się sprawdziła.

Core i9-7960X

Szesnastordzeniowy model udało się przyspieszyć do 4,5 GHz przy nieco wyższym napięciu zasilania, około 1,235 V.

Kilkunastordzeniowce Intela podkręcały się słabiej od ośmio- i sześciordzeniowych Skylake X – Core i7-7820X i i7-7800X. Jak przypuszczaliśmy, ograniczeniem w obu przypadkach okazały się możliwości układu zasilania. Podczas naszych testów był on dość dobrze chłodzony, a płyta drukowana w pobliżu tranzystorów mocy miała temperaturę nie większą niż 85°C. Problemem było jednak zabezpieczenie przeciwprądowe, które automatycznie wyłączało zasilanie procesora w trakcie działania najbardziej wymagających wielowątkowych programów.

Intel Core i9-7980XE po podkręceniu

Na płytach Asusa można zwiększyć ten limit w UEFI – my procesory testowaliśmy w ustawieniu 140%. To bezwymiarowa wielkość, która odnosi się do domyślnego limitu natężenia prądu ustawionego przez inżynierów Asusa. Nie wiemy, jaki jest dokładnie limit ani czy przekroczyliśmy próg zabezpieczenia dla całego układu zasilania czy dla poszczególnych kanałów zasilacza impulsowego. W trakcie najbardziej wymagających testów, w których obciążony był wyłącznie procesor (karta graficzna była w stanie spoczynku), cały komputer pobierał maksymalnie 592 W.

Płyta główna z bardziej rozbudowanym układem zasilania mogłaby umożliwić dalsze przyspieszenie obu procesorów, ale wydaje się, że nie osiągnęlibyśmy znacznie szybszego taktowania. Już przy osiągniętej przez nas prędkości oba procesory wskazywały temperaturę odległą tylko o 5–10 stopni od progu zabezpieczenia termicznego. Jeżeli producenci płyt głównych rzeczywiście zamierzają wprowadzić nowe wersje płyt z ulepszonymi układami zasilania, to zapewne pomogą one w podkręcaniu tylko posiadaczom najwyższych modeli Core i9 i bardzo wydajnych układów chłodzenia cieczą – lub tym, którzy zrezygnują z gwarancji na procesor, usuną zintegrowany rozpraszacz ciepła (IHS) i polepszą przepływ ciepła między jądrem a IHS-em.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane