Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Poniedziałek, 25 września 2017, 09:00

Intel Core i9-7980XE i Core i9-7960X – pobór energii

Test odtwarzania wideo jest wykonywany z użyciem wbudowanego odtwarzacza systemu Windows 10 i wykorzystuje – o ile są dostępne – sprzętowe dekodery wideo. Test pełnego obciążenia procesora odzwierciedla maksymalny pobór energii w programach wykorzystujących wszystkie wątki procesora, ale bez użycia instrukcji AVX. W razie użycia AVX procesory pobierałyby więcej prądu, ale ponieważ jeszcze nie ma programów użytkowych wykorzystujących te instrukcje, na razie rezygnujemy z takiego testu.

Płyta główna Asus Prime X299-A, na której testowaliśmy oba procesory, ma bardzo skromne wyposażenie. Jest dość oszczędna, jak na płytę LGA2066, choć bardziej zaawansowane modele z rozbudowanym układem zasilania mogą być efektywniejsze energetycznie po wyłączeniu dodatkowego wyposażenia.

Core i9-7980XE i i9-7960X pobierają pod obciążeniem niemal tyle samo prądu co układy Ryzen Threadripper; około 1/4 więcej od niższych modeli Skylake X. Mimo rygorystycznego sortowania i niskiego napięcia zasilania po prostu nie da się zmieścić 18-rdzeniowego układu w tych samych ramach ograniczeń termicznych i prądowych, w których mieszczą się 10-rdzeniowe Skylake X.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane