Monitory i projektory
Artykuł
Wojtek Żuchowski, Wtorek, 26 września 2017, 16:00

Tak to wyglądało

Ja kupiłem monitor NEC MultiSync EA245WMi w wersji ColorTuned wraz z usługą selekcji (po wielogodzinnym wygrzewaniu, czyli stabilizacji w specjalnym urządzeniu) i kalibracji. (Uwaga: ani selekcja, ani kalibracja nie zastępują programu ColorTuned!).

Jeśli chodzi o selekcję i stabilizację, administrator wspomnianego forum mva.pl, pan Tomasz Jurgielewicz, tak opisuje różnice między poszczególnymi opcjami:

Usługa kalibracji. Po zleceniu takiej usługi monitor jest stabilizowany i sprawdzany, acz zgrubnie. Chodzi tylko o uniknięcie sytuacji, kiedy monitor ma poważną niedoskonałość, choć mieszczącą się w normach gwarancyjnych. Nie trzeba być specjalnie przewidującym, aby wiedzieć, że po odbiorze takiego monitora za 30 sekund będzie telefon z reklamacją.

Usługa ColorTuned. Po zamówieniu monitora objętego tym programem sprzęt jest stabilizowany i sprawdzany podobnie do poprzedniej usługi. W tym wypadku jednak kontrola jest nieco bardziej rygorystyczna, wykluczająca wyraźnie widoczne defekty podświetlenia i wady pikseli. W odróżnieniu od pierwszego poziomu gwarancja braku takich wad obowiązuje również w pierwszym okresie po odbiorze.

Usługa selekcjonowania, płatna dodatkowo. W tym wypadku monitor jest dłużej stabilizowany i drobiazgowo badany. Wykluczane są wszelkie wady widoczne gołym okiem w normalnych warunkach oświetleniowych. Firma bierze na siebie ryzyko trafienia na nieidealny i wymieni monitor na inny selekcjonowany, również po odbiorze, jeśli po pewnym czasie ujawni się defekt, którego nie udało się sprowokować w czasie wygrzewania.

Z wątku na forum mva.pl.

Ze względu na ograniczone moce przerobowe musiałem poczekać na swoją kolej. Po paru tygodniach przyszedł e-mail z prośbą o opis zastosowań i pokoju (wymiarów, koloru ścian, docelowego oświetlenia, położenia stanowiska).

Raport kalibracyjny na podstawie wskazań kalibratora X-Rite |1 Pro. Do wewnętrznej linearyzacji został użyty wysokiej klasy analizator firmy Konica-Minolta (kliknij, żeby powiększyć zdjęcie)

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane