Monitory i projektory
Artykuł
Wojtek Żuchowski, Wtorek, 26 września 2017, 16:00

NEC MultiSync EA245WMi (i inne z tej serii) w wersji ColorTuned

Budżet w wysokości 2–3 tysięcy złotych nie pozwoli kupić nowego monitora graficznego, jedynie dobry biurowy, taki jak NEC MultiSync EA245WMi albo EA275WMi. Tylko że to wciąż sprzęt biurowy, co najwyżej lepszy od masówki. Rozrzut jakościowy podobno nadal jest wyraźny, liniowość kuleje, a przy tym sprzętowa linearyzacja/kalibracja oficjalnie nie jest możliwa (ze względu na brak licencji na przeznaczone do tego oprogramowanie).

W Polsce jednak nowe monitory NEC-a z serii EA są dostępne także w wersji ColorTuned.

ColorTuned to firmowany przez NEC Polska program, który pozwala wykorzystać możliwości co lepszych egzemplarzy monitorów z biurowej serii. Okazało się bowiem, że producent zastosował w nich elektronikę z profesjonalnych linii P/PA. Pomysł rzucił jeden z użytkowników forum mva.pl, poświęconego rozwiązaniom do obróbki obrazu, a producent zgodził się udostępniać wybranym firmom licencję na wykorzystanie oprogramowania SpectraView, niezbędnego do sprzętowej linearyzacji/kalibracji.

Program oprócz licencji na oprogramowanie SpectraView II zapewnia sprzętową linearyzację (nie należy jej mylić z szerzej pojmowaną kalibracją), rozszerzoną do 5 lat gwarancję, certyfikat i wzornik, ewentualnie (zależy od sklepu) indywidualną stabilizację i dodatkowe scenariusze kalibracyjne.

Monitory w tej wersji są droższe od podstawowych modeli (im droższy sprzęt, tym różnica większa).

NEC MultiSync EA245WMi nie-CT. Mój egzemplarz (też biały) ma budowę „bezramkową”, czyli nieaktywna część matrycy jest (niestety) odsłonięta (źródło: NEC)

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane