Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Niedziela, 1 października 2017, 20:00

Asus ROG Zephyrus GX501VI – temperatura, throttling oraz głośność

Podobnie jak w przypadku poprzedniego laptopa z Max-Q byliśmy bardzo ciekawi, jak konstrukcja Asusa poradzi sobie podczas naszych testów. Zwyczajowo poddaliśmy laptop trzem próbom: w pierwszej obciążaliśmy przez godzinę samo CPU, w drugiej – CPU i GPU, a następnie przeprowadziliśmy 30-minutowy test w jednym ze swoich miejsc testowych w grze Wiedźmin 3.

W pierwszym scenariuszu średnia częstotliwość taktowania CPU osiągała w trybie turbo około 3,3 GHz, ze spadkami do 3,1 GHz. Średnia temperatura układu wynosiła zaś 85 stopni Celsjusza, ze skokami do 95 stopni. Spowolnienia taktowania były wywołane głównie przekroczeniem przez CPU limitu poboru energii.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI CPU test

W drugim przypadku, czyli po obciążeniu zarówno CPU, jak i GPU, sytuacja się zmieniła. Częstotliwość taktowania CPU średnio wynosiła 3,1 GHz i regularnie spadała do wartości bazowej, czyli 2,8 GHz. Powodem było już nie tylko przekroczenie przez CPU limitu poboru energii, ale też temperatura układu. Średnia temperatura wzrosła do 92 stopni Celsjusza, ze skokami do 97 stopni, które powodowały spowolnienia. Średnia temperatura GPU wyniosła 69,9 stopnia Celsjusza, a częstotliwość taktowania – 1198 MHz.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI CPU + GPU test

Po testach syntetycznych przyszedł czas na praktyczne zastosowanie, czyli 30-minutową rozgrywkę w jednym z naszych miejsc testowych w grze. CPU przez cały test pracowało w maksymalnych ustawieniach turbo (poza jednym, bardzo krótkim spadkiem do 800 MHz, wywołanym zbyt wysoką temperaturą). Średnia temperatura CPU wyniosła 83 stopnie Celsjusza, a chwilowe skoki sięgały 97 stopni. Dla porównania: średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła 1356 MHz, a średnia temperatura – 75 stopni (oprogramowanie układowe nie traktuje Wiedźmina jako zagrożenia, dlatego taktowanie było szybsze niż podczas testu w Furmarku).

ASUS ROG Zephyrus GX501VI Wiedźmin 3 test

Asus ROG Zephyrus GX501VI – temperatura obudowy

Po doświadczeniach z Hyperbookiem wyposażonym w GTX-a 1070 Max-Q spodziewaliśmy się, że laptop z jeszcze mocniejszym GPU zamkniętym w zbliżonej obudowie będzie bił rekordy w tej dziedzinie. Tymczasem przeniesienie klawiatury w miejsce oparcia nadgarstków zaowocowało tym, że jej temperatura nie przekracza 39 stopni Celsjusza. To znacznie mniej, niż osiągnął w tym miejscu Hyperbook SL950VR, który rozgrzał się do 52 stopni Celsjusza. Najwyższa zmierzona przez nas temperatura obudowy podczas testu wyniosła 53 stopnie, w miejscu gdzie jest logo ROG. Na szczęście użytkownik Zephyrusa nie będzie dotykał tej części obudowy.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - nagrzewanie się obudowy

Rozkład temperatury na spodzie jest wbrew pozorom lepszy. Najcieplej jest na środku w okolicy naklejek, gdzie pomiar wskazał około 45 stopni Celsjusza. Reszta obudowy nie rozgrzewa się bardziej niż do 40 stopni. Jak widać, podnoszenie tyłu pomogło utrzymać temperaturę w akceptowalnych granicach. Dla porównania: wspomniany Hyperbook SL950VR rozgrzał się na spodzie do 62 stopni!

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - nagrzewanie się obudowy

Asus ROG Zephyrus GX501VI – głośność

Asus Zephyrus jest zadziwiająco cichy, jak na wymiary i użyte podzespoły. Laptop w spoczynku generuje dźwięk na poziomie 25,3 dBA, a pod obciążeniem – 47,3 dBA, czyli jest cichszy od równie cienkich laptopów 14-calowych z GTX-em 1060. Należy jednak wspomnieć o tym, że w trakcie gry laptop będzie się zachowywał znacznie ciszej. Podczas rozgrywki w Wiedźminie 3 generował dźwięk na poziomie 41,5 dBA, czyli nieznacznie przekroczył limit ustalony przez Nvidię dla laptopów z Max-Q, który wynosi 40 dBA.

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - głośność w spoczynku

ASUS ROG Zephyrus GX501VI - głośność pod obciążeniem

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane