Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Środa, 27 września 2017, 09:00

Acer Predator Helios 300 – throttling, temperatura obudowy oraz głośność

Ponieważ Acer Helios 300 to laptop dla graczy, nie mogliśmy go nie poddać testom obciążenia. Najpierw przez godzinę obciążaliśmy procesor, a później jednocześnie CPU i GPU. Na koniec sprawdziliśmy, jak urządzenie radzi sobie w trakcie 30-minutowej rozgrywki w Wiedźminie 3.

W pierwszym teście taktowanie CPU często spowalniało do wartości bazowej, czyli 2,8 GHz, ale średnie taktowanie wyniosło 3,1 GHz. Okazjonalnie CPU zdarzało się przekroczyć limit poboru energii i limit natężenia prądu, ale to nie to – ani też temperatura (średnio 75 stopni Celsjusza, ze skokami do 92 stopni) – było przyczyną spowolnień taktowania. Wygląda na to, że Acer zastosował ograniczenia w oprogramowaniu układowym podobne do tych, które spotkaliśmy choćby w modelu Legion Y520 i kadłubkach Clevo N850HK1. Jest to rozczarowujące, ponieważ CPU w Aspire VX 15 tak się nie zachowywało.

Acer Predator Helios 300 - CPU test

Test maksymalnego obciążenia przeprowadzony z użyciem narzędzia XTU przebiegł bez problemów. Taktowanie procesora utrzymywało się na stałym poziomie 3,4 GHz. Średnia temperatura tego układu wyniosła 72 stopnie Celsjusza, a maksymalna – 82 stopnie.

Acer Predator Helios 300 - CPU XTU test

W drugim teście, obciążającym zarówno CPU, jak i GPU, sprzęt wypadł już znacznie gorzej. Średnia częstotliwość taktowania GPU zmniejszyła się do 2,9 GHz, ale minimalna nie spadła poniżej wartości bazowej, czyli 2,8 GHz. Ponieważ układ chłodzenia jest wspólny dla CPU i GPU, wzrosła średnia temperatura CPU, do 88 stopni Celsjusza, jak i maksymalna, do 97 stopni. Średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła 1366 MHz (spowolnienie było reakcją obronną układu przed Furmarkiem), a średnia temperatura – 74 stopnie. Należy jednak wspomnieć o tym, że żadna gra ani żaden program użytkowy nie obciąży sprzętu w takim stopniu jak użyte przez nas połączenie testów syntetycznych. 

Acer Predator Helios 300- GPU + CPU test

W trzecim teście sprawdziliśmy, jak laptop sobie radzi podczas 30-minutowej rozgrywki w Wiedźminie 3. Mimo że CPU było dość lekko obciążone, jego średnia temperatura osiągnęła 72 stopnie Celsjusza, a maksymalna – 93 stopnie. Średnia częstotliwość taktowania wyniosła 2,6 GHz, ale zdarzały się spadki do 1 GHz. Nie były jednak wywołane przez żaden z rodzajów throttlingu; wygląda to raczej na działanie wspomnianego oprogramowania układowego. Średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła 1626 MHz, a temperatura – 78,4 stopnia Celsjusza.

Acer Predator Helios 300 - Wiedźmin 3 test

Acer Predator Helios 300 – temperatura obudowy

Najcieplejsza była górna część obudowy, która nagrzała się do prawie 55 stopni Celsjusza. Tylko minimalnie chłodniejsza była klawiatura (jej lewa strona i środek), gdzie wskazania dochodziły do 50 stopni. Z kolei prawa strona klawiatury nagrzewała się do około 33 stopni. Temperatura w obrębie całego oparcia na nadgarstki nie przekraczała 30 stopni.

Acer Predator Helios 300 - temperatura obudowy

Na spodzie występują tylko dwie wyspy ciepła. W okolicy kratki wentylacyjnej, pod którą znajdują się procesor i układ graficzny, temperatura sięgała 51,5 stopnia Celsjusza, a przy wylocie układu chłodzenia – prawie 46 stopni. Temperatura w pozostałej części obudowy nie przekraczała 30 stopni.

Acer Predator Helios 300 - temperatura obudowy

Acer Predator Helios 300 – głośność

Acer Predator Helios 300 jest bardzo cichy, jak na rozmiary i zastosowane podzespoły. W spoczynku jest to najcichszy z testowanych przez nas laptopów dla graczy (nawet po uwzględnieniu modeli z GTX-em 1050 i 1050 Ti), ponieważ generuje dźwięk na poziomie 23,1 dBA. Także pod obciążeniem plasuje się na czele stawki, bo głośność nie przekracza wtedy 42,3 dBA.

Acer Predator Helios 300 - Crystal Disk Mark zapisAcer Predator Helios 300 - głośność w spoczynku

Acer Predator Helios 300 - Crystal Disk Mark zapisAcer Predator Helios 300 - głośność pod obciążeniem

Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane