Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Wtorek, 19 września 2017, 14:00

Jak sprawdzić, jaką matrycę zamontowano w laptopie?

Są dwa sposoby, żeby to zrobić. Pierwszym jest rozkręcenie laptopa i odczytanie modelu matrycy. Dokładne informacje o konkretnym panelu można znaleźć na stronie Panelook.com. Drugim bezinwazyjnym sposobem jest skorzystanie z programu HWiNFO, który pozwala podejrzeć, jakie komponenty są zamontowane w danym laptopie. Nazwę producenta i oznaczenie matrycy można odczytać w zakładce Monitor. Oznaczenie matrycy można wówczas wpisać w pasku wyszukiwania na wspomnianej stronie Panelook.com.

Jak sprawdzić matrycę w laptopie

 

Jak sprawdzić matryce Panelook.com

Techniki stosowane w matrycach LCD

W laptopach stosuje się głównie dwa typy matryc: TN (Twisted Nematic) oraz IPS (In-Plane Switching). Niektóre mają także ekran typu PLS (Plane to Line Switching). Znacznie rzadziej można natrafić na bardzo drogie konstrukcje zbudowane w technice IGZO.

Matryce TN są najtańsze w produkcji i najczęściej spotykane w tanich laptopach. Nie jest jednak zasadą, że matryca TN jest gorsza od IPS. Ostatnimi czasy pojawiły się laptopy z ekranami TN, które odświeżają obraz 120 razy na sekundę i nie odbiegają jakością nawet od dobrych laptopowych wyświetlaczy IPS. Niestety, najtańsze matryce TN znacząco odstają parametrami nawet od słabych IPS-ów. Dobrym przykładem jest Chi Mei Innolux N156HGE-EAB, którą testowaliśmy w laptopie Dell Inspiron 7567. O ile odwzorowanie barw jeszcze było porównywalne z osiągami przeciętnych paneli IPS, to już kontrast, maksymalna jasność czy kąty widzenia okazały się bardzo słabe. Dla porównania: 120-hercowy panel TN AUO B156HTN05.2 jest już na poziomie dobrych IPS-ów, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, a nawet kąty widzenia (w poziomie). Niewątpliwie olbrzymim atutem matryc TN jest krótki czas reakcji. W tej kategorii inne techniki nie mają szans: TN schodzą poniżej 10 ms w przypadku przejścia pomiędzy kolorami czarny-biały-czarny i są ponaddwukrotnie szybsze od IPS-ów.

Matryce z rodziny IPS oraz PLS są przeciwieństwem większości matryc TN. Kąty widzenia są sporo lepsze; teoretycznie lepsze powinno też być pokrycie barwowe, ale w naszym porównaniu panele TN oraz IPS zbliżonej klasy wypadły podobnie. Różnice widać za to w kontraście: niektóre panele TN zapewniają nawet trzy razy gorszy.

Matryce IGZO to wbrew pozorom nie jest nowy typ matrycy, jak IPS czy TN, ale ze względu na budowę zdecydowaliśmy się je wyodrębnić. W IGZO do produkcji tranzystorów TFT zamiast amorficznego krzemu użyto indu, galu, cynku oraz tlenu. Pozwoliło to zmniejszyć rozmiar tranzystora IGZO w porównaniu z tranzystorami z krzemu, dzięki czemu gwałtownie się zwiększyła gęstość upakowania elementów sterujących poszczególnymi pikselami, co z kolei przekłada się na większą rozdzielczość. Inną zaletą jest mniejszy pobór energii.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane