Karty graficzne
Artykuł
Piotr Gołąb, Środa, 20 września 2017, 14:30

AMD Radeon RX Vega 56 – undervolting

Wraz z kartami AMD Radeon RX Vega nadeszła moda na obniżanie napięcia zasilania układu graficznego, tak zwany undervolting. Karty oparte na układzie Vega 10 okazują się bardzo podatne na ten zabieg. W tym celu użyliśmy oprogramowania WattMan oraz WattTool. Test pokazał również, które z tych narzędzi daje bardziej miarodajne wyniki. Wykorzystaliśmy także multimetr Metra HIT 29S, a dokładniej: funkcję watomierza z uśrednionym wynikiem minutowego pomiaru.

Testy stabilności trwały po 15 minut. Używaliśmy w nich dwóch gier: Wiedźmin 3 oraz DOOM (z API Vulkan).

Obniżenie napięcia zasilania GPU pozwala ograniczyć pobór energii. Efektem ubocznym może być wzrost wydajności. Cała procedura z pozoru wydaje się bardzo łatwa i bezproblemowa – i w zasadzie taka jest.

Karta graficzna w zależności od obciążenia przyjmuje jeden z siedmiu stanów zasilania. Wydajność w kolejnych stanach ustalana jest między innymi przez skokowe zmiany napięcia zasilania rdzenia. I tak napięcie zasilania rdzenia graficznego w układzie Vega 56 w stanie szóstym wynosi 1150 mV, w siódmym zaś – 1200 mV. Undervolting polega na obniżeniu tych napięć. Dodatkowo trzeba znaleźć najniższe stabilne napięcie, przy którym poprawnie działa pamięć HBM2 (w fabrycznej konfiguracji jest to 950 mV). 

Zmiana napięcia zasilania GPU w karcie AMD Radeon RX Vega 56

Zaczniemy od weryfikacji wskazań narzędzi WattMan i GPU-Z 2.4.0. Okazuje się, że nie zawsze są poprawne. Udowodnił to pomiar obu wartości bezpośrednio na karcie. Poniższe zdjęcia przedstawiają punkty pomiarowe, których użyliśmy. Faktycznie różnica pomiędzy wskazaniami woltomierza a wynikami odczytanymi z oprogramowania jest spora.

AMD Radeon RX Vega 56

Kliknij, żeby powiększyć

Ponieważ w procesie obniżania napięcia chodzi o znalezienie tego najniższego, które często zależy od egzemplarza, nie trzeba posługiwać się wartościami bezwzględnymi, dokładnie zmierzonymi przy użyciu woltomierza. Są nam one potrzebne jedynie do znalezienia minimum, więc możemy posługiwać się wartościami wskazywanymi przez oprogramowanie.

Na początku obniżamy napięcie rdzenia i sprawdzamy, czy w poszczególnych ustawieniach karta graficzna działa stabilnie. Robimy to małymi krokami, co 10 mV. Następnie przechodzimy do regulacji napięcia zasilania pamięci HBM 2. W przypadku kart opartych na układach Vega 10 to kluczowa kwestia, ponieważ szybkość i stabilność działania tej pamięci wpływa w największym stopniu na wydajność karty. Ustawienia pamięci mają zdecydowanie większy wpływ na osiągi niż częstotliwość taktowania rdzenia. Po określeniu minimalnych wartości można zwiększyć limit poboru energii do 150%. Dzięki temu poprawi się zarówno wydajność, jak i stabilność działania karty.

Udało nam się osiągnąć następujące rezultaty. Według wskazań narzędzia WattMan napięcie zasilania rdzenia wynosiło 900 mV, a pamięci – 940 mV. Wartości te zostały zweryfikowane za pomocą woltomierza: napięcie w rdzeniu wahało się w zakresie 907–935 mV i tyle samo osiągała pamięć. Okazuje się, że po zmniejszeniu napięcia zasilania rdzenia poniżej napięcia zasilania pamięci automatycznie ustawiane jest to wyższe. Tak więc w naszym testowym przypadku 935 mV odpowiada wartości ustawionej dla HBM2. 

Wpływ obniżenia napięcia na wydajność i pobór energii elektrycznej

Pobór energii całego komputera z kartą AMD Radeon RX Vega 56 spadł o 55 W, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednocześnie obniżyła się temperatura rdzenia graficznego, do 73 stopni Celsjusza, co spowodowało również zmniejszenie głośności układu chłodzenia. 

Najważniejsza jednak jest wydajność. Egzemplarz testowy karty przyspieszył o 1,8 procent. Po zwiększeniu limitu poboru energii o 50 procent częstotliwość taktowania układu graficznego wzrosła z 1296 MHz (wartość po obniżeniu napięcia) do 1448 MHz. Pamięć była taktowana ze standardową częstotliwością 800 MHz. Jakakolwiek próba przyspieszenia pamięci skutkowała zawieszaniem się karty.

Wszystkie wyniki uzyskane po obniżeniu napięcia zostały uwzględnione na wykresach z wynikami testów wydajności.

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane