Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Niedziela, 20 sierpnia 2017, 09:00

Procesory Ryzen Threadripper mają specyficzną budowę, która wpływa na ich wydajność i możliwości konfiguracji przez użytkownika. Sprawdziliśmy szczegóły i działanie dwóch trybów dostępu do pamięci: UMA i NUMA, a także trybu gracza (dodaliśmy #4 stronę!)

W teście procesorów Threadripper nie mogliśmy wyczerpać wszystkich interesujących zagadnień, które ich dotyczą. Możemy to nadrobić w tej publikacji. Na początek opiszemy dwa tryby dostępu do pamięci operacyjnej (RAM), które można wykorzystać na platformie TR4, oraz tryb gracza. W najbliższych dniach dodamy na dalszych stronach więcej informacji technicznych, a także praktycznych obserwacji.

 

SMP i NUMA – czyli jak zbudować komputer z wielu procesorów

Dawno temu komputery były proste: miały jeden procesor, podłączony magistralą równoległą do kontrolera pamięci, do którego z kolei była podłączona pamięć operacyjna. Pewnego dnia ktoś wpadł na pomysł, żeby w jednym systemie umieścić więcej procesorów. Wymyślono różne sposoby ich łączenia, ale najlepszym okazała się konfiguracja SMP – Symmetric Multiprocessing. Symetria w nazwie oznacza, że wszystkie procesory mogą wykonywać te same rodzaje zadań i że mają taką samą pozycję – żaden nie jest traktowany priorytetowo przez system operacyjny ani inne części komputera, na przykład kontroler pamięci.

SMP to bardzo stara technika, pierwszy raz zastosowana w komputerze Burroughs B-825 z 1962 roku – znacznie poprzedza zatem nawet architekturę x86. Jednak najlepiej znanym nam przykładem SMP są pierwsze wieloprocesorowe komputery z procesorami x86. Możliwość pracy w wieloprocesorowej konfiguracji miały Pentium II Xeon (tak, Xeon nie był wtedy oddzielną marką) w 1998 roku, u AMD zaś – Athlony MP w 2001 roku. Schemat takiego systemu jest prosty i pokazuje równorzędność procesorów:

Schemat systemu SMP

Źródło: Ferrucio Zulian, Wikipedia, CC-BY-SA 3.0 

W przedstawionym schemacie łatwo rozpoznać anatomię systemu z kilkoma Pentium III Xeon, jednym dwurdzeniowym Pentium Extreme Edition, albo nawet Core 2 Quad. Procesory wraz z pamięcią podręczną są podłączone do magistraliMagistrala różni się od łącza tym, że może być do niej podłączonych wiele urządzeń. FSB i IDE są magistralami, ale na przykład PCI Express albo SATA – łączami punkt-punkt, które zawsze łączą tylko dwa urządzenia. FSB (system bus). Do tej samej magistrali są podłączone: arbiter, kontroler pamięci (te dwie funkcje realizował kiedyś jeden układ scalony – mostek północny) i kontroler I/O (mostek południowy).

W całym komputerze jest tylko jeden kontroler pamięci i dla każdego procesora jest on tak samo odległy – transfer danych z pamięci do dowolnego procesora odbywa się z takim samym opóźnieniem i taką samą przepustowością.

Odkąd kontroler pamięci zintegrowano w procesorze (pierwszy raz w DEC Alpha 21364, potem w Athlonach 64, dziś we wszystkich popularnych procesorach), łączenie dwóch lub więcej procesorów stało się bardziej skomplikowane.

Co to jest architektura NUMA

W systemie z kilkoma procesorami ze zintegrowanymi kontrolerami pamięci cała pamięć operacyjna należy do jednej przestrzeni adresowej. Pojemność RAM-u podłączonego do wszystkich kontrolerów pamięci jest połączona i dla oprogramowania jednolita. Jednak dostęp do pamięci nie jest jednolity – dane napływają szybciej, jeśli są umieszczone w części pamięci podłączonej do tego procesora, który o nie prosi. Spójrzmy na przykład na schemat blokowy platformy z procesorami AMD FX-70:

Schemat systemu SMP-NUMA

Dla programu działającego na którymś z dwóch rdzeni procesora na górze diagramu dostęp do lokalnej pamięci (po niebieskiej trasie) jest szybszy niż do pamięci podłączonej do drugiego procesora. Ponieważ dane trzeba przesłać przez dodatkowy pośredniczący interfejs, w tym przypadku łącze HyperTransport, opóźnienie w dostępie do odległej pamięci zawsze jest większe, a przepustowość zależy od przepustowości tego pośredniczącego interfejsu. 

Ta sama niejednolitość pamięci dotyczy wszystkich współczesnych wieloprocesorowych maszyn, niezależnie od producenta i architektury. Taką architekturę pamięci nazwano NUMA – Non Uniform Memory Access. Zauważmy, że w takiej architekturze procesory nadal mają równy priorytet i żaden z nich nie jest uprzywilejowany – wciąż mamy do czynienia z SMP. Żeby odróżnić „tradycyjne” SMP z jedną pulą pamięci od SMP-NUMA z równorzędnymi procesorami, dawne systemy zaklasyfikowano jako UMA – Uniform Memory Access (jednolity dostęp do pamięci).

NUMA kontra klaster obliczeniowy

Klaster obliczeniowy złożony z osobnych komputerów połączonych siecią LAN (albo specjalnymi łączami, takimi jak InfiniBand) też ma wiele równorzędnych procesorów, z których każdy ma własną pulę pamięci. Architektura NUMA ma nad nim istotną przewagę: w takim komputerze jest tylko jedna przestrzeń adresowa. Żadnych danych nie trzeba duplikować, wszystkie procesory pracują na jednym obszarze pamięci, a zawartość ich pamięci podręcznych jest zgodna. Programy mogą wykorzystać tyle pamięci operacyjnej, ile w sumie zainstalowano w całej maszynie.

Teoretycznie można potraktować klaster obliczeniowy z osobnych komputerów jako maszynę NUMA – ale tylko w ramach wirtualnej przestrzeni adresowej systemu operacyjnego, który na nim działa. Procesory i tak muszą tłumaczyć adresy wirtualne na fizyczne.

NUMA z punktu widzenia oprogramowania

Jeśli system operacyjny jest zgodny z NUMA, umie wydzielić obszary wspólnej przestrzeni adresowej i przypisać do nich poszczególne procesory. Taka grupa procesorów i lokalnej dla nich pamięci operacyjnej stanowi osobną domenę NUMA, a w komputerze może być wiele takich domen.

Ponieważ to system operacyjny zarządza podziałem przestrzeni adresowej na strony i przydzielaniem ich programom, może zadbać o to, żeby dane należące do programu były przechowywane w pamięci najbliższej temu rdzeniowi, który wykonuje dany program.

System operacyjny nie wie, co dokładnie robią działające w nim programy, i nie może dostosować alokacji pamięci bardziej szczegółowo. Jeżeli program potrzebuje więcej pamięci, niż jest dostępne w lokalnej puli, system zacznie mu przydzielać pamięć z odległej puli. Wtedy mały segment ważnych, często używanych danych może skończyć w odległej pamięci – choć większą wydajność zapewniłoby umieszczenie go w lokalnej pamięci o małym opóźnieniu. Żeby można było osiągnąć najwyższą wydajność w komputerze o architekturze NUMA, nie tylko system operacyjny, ale również oprogramowanie użytkowe musi brać pod uwagę topologię pamięci i procesorów. Windows udostępnia funkcje pozwalające programom zidentyfikować domeny NUMA i przypisać procesy i wątki do konkretnych domen (patrz dokumentacja NUMA w Windows).

Wszystkie nowoczesne systemy operacyjne są zgodne z NUMA bez ograniczeń licencyjnych: Windows 7 i nowsze, Linux z jądrem 3.8 lub nowszym, FreeBSD 11.0 i nowsze. Warto zauważyć, że Windows XP i Vista nie są zgodne z NUMA – w zależności od BIOS-u/UEFI komputera albo nie będą działać, albo będą traktować całą przestrzeń adresową jako jednolitą.

Ocena artykułu:
Ocen: 39
Zaloguj się, by móc oceniać
duda007 (2017.08.20, 09:25)
Ocena: 43

0%
No I takie artykuły to ja lubię! Co prawda zagraniczne portale już wspominały o tym, tak samo osoby w komentarzach tutaj pod innymi artykułami, nie mniej szacun za podjęcie tematu!
RubasznyRumcajs (2017.08.20, 09:36)
Ocena: 4

0%
OIDP zwykle pentiumy i athlony tez mogly pracowac w dwusystemowej konfiguracji.
celerony na pewno (te stare) mogly to robic. Pentiumy Pro tez- widzialem maszynke- oidp- 8 procesorowa z calymi (ponownie, oidp) 256mb pamieci :)
athlony mp to byla oddzielna linia gdy w zwyklych obcieto mozliwosc pracy w smp.
HΛЯPΛGŌN (2017.08.20, 09:52)
Ocena: 20

0%
Artykuł pierwsza klasa. Powinno być więcej takich technicznych zagadnień.
mbe (2017.08.20, 09:55)
Ocena: 5

0%
Dobry art. Brakuje takich w polskich internetach.
Promilus1984 (2017.08.20, 09:59)
Ocena: 39

0%
barwniak @ 2017.08.20 09:26  Post: 1089601

Świat oprogramowania, nie będzie optymalizował pod niszowy produkt.

AMD jak zwykle przed szereg. 3dnow, CPU 64bit. Jedyne co im wyszło na czas nie licząc R7, to kontroler RAM w CPU.
A infinity fabric, jak widać nie takie infinity.

1. oczywiście, że developerzy będą optymalizować pod NUMA, bo nawet intel nie może ciągle powielać rdzeni w monolitycznym układzie
2. 3DNow! było bardzo ważnym naciskiem na intela, K6-III potrafiło w niektórych grach dogonić Pentium II Klamath (sterowniki nv i 3dfx z optymalizacjami 3DNow! oraz wsparcie w grach). Intel musiał zareagować i tylko dzięki temu masz SSE.
3. Intel nie zamierzał w ogóle rozszerzać x86 do 64bitów, ich oczkiem w głowie była architektura 64bitowa którą mieli sporo przed opteronami, czyli IA-64 (Itanium). Zatem jakie wyjście przed szereg z 64bit? Żadnego. A to, że zrobili sami 64bitowe x86 to powinieneś po stopach całować biorąc pod uwagę jakim niewypałem Itanium się okazało.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane