artykuły

AMD Radeon RX Vega 64 – test wydajności

Powrót króla?

350 14 sierpnia 2017, 15:00 Piotr Gołąb

AMD Radeon RX Vega 64 – karta referencyjna

AMD do testów przysłało nam swoją podstawową wersję karty AMD Radeon RX Vega 64. Rdzeń Vega 10 jest taktowany z bazową częstotliwością 1274 MHz, by pod obciążeniem przyspieszyć do 1546 MHz – tak podaje specyfikacja AMD. Nasz egzemplarz bez żadnej ingerencji potrafił przyspieszyć nawet do 1630 MHz, po to jednak, by po chwili zwolnić do 1536 MHz. Po przesunięciu limitu poboru energii na 110% rdzeń będzie utrzymywał częstotliwość 1630 MHz. Moduły pamięci HBM2 cały czas były taktowane z częstotliwością 945 MHz.

Radeon RX Vega 64

Budowa karty jest bardzo solidna i elegancka. Układ chłodzenia jest w całości metalowy. Jego pokrywa, okalającą całą kartę, ma tylko jedno wycięcie na wentylator, który zaciąga chłodne powietrze i wypycha je przez front karty. Znajduje się na nim niepodświetlany napis Radeon. Po tej stronie, na której znajdują się złącza zasilające kartę (dwa ośmiopinowe), widnieją podświetlane czerwono logo „Radeon” oraz malutki przełącznik BIOS-ów. Nad złączami zasilania zamontowano rząd LED-ów, które wskazują obciążenie karty. Jest to bardzo przydatna funkcja,  pozwalająca  szybko zdiagnozować, co się dzieje ze sprzętem: czy to spadająca liczba klatek na sekundę jest przyczyną niewielkiego wykorzystania karty czy może coś innego.

Radeon RX Vega 64

Z tyłu producent zastosował czarną usztywniającą płytę z dalszymi malutkimi przełącznikami. Sterują one podświetleniem informującym o obciążeniu karty. Możemy je wyłączyć lub zmienić kolor światła z czerwonego na niebieski.

Radeon RX Vega 64

Radeon RX Vega 64

AMD zrezygnowało ze złącza DVI: w wersji referencyjnej dostępne są tylko wyjścia Display Port (trzy) oraz jedno HDMI. DisplayPort obsługują obraz 4K o 32-bitowej głębi przy odświeżaniu do 120 razy na sekundę, przy czym można podłączyć dwa takie monitory. Można też podłączyć jeden typu 4K HDR 64 b.

Najnowsze karty wyposażone w układ Vega 10 mogą obsłużyć jeszcze wyższe rozdzielczości. Nie mają problemu z przesyłaniem 60 razy na sekundę obrazu 8K albo 5K HDR 64 b.

Radeon RX Vega 64

Radeon RX Vega 64

2