artykuły

TP-Link Archer C5400 – test

Mocy, przybywaj!

66
16 sierpnia 2017, 12:00 Łukasz Guziak

Typowy router już od dawna nie jest szarą skrzynką, którą chowamy i o której sobie przypominamy, gdy pojawiają się problemy z dostępem do sieci. Producenci dążą do tego, żeby ich sprzęt przykuwał wzrok i żeby się wyróżniał na tle rywali. Przykładem jest testowany router TP-Link Archer C5400, który został laureatem tegorocznej edycji konkursu iF Design Award. Urządzenie zostało docenione właśnie za wyjątkowy wygląd.

Spis treści

Do redakcyjnego laboratorium trafił nowy router firmy TP-Link: Archer C5400. Ma gigabitowy przełącznik oraz moduł sieci bezprzewodowej obsługujący techniki MU-MIMO i Beamforming. (Zadaniem tej drugiej jest kontrolowanie i korygowanie rozgłaszanego sygnału tak, by najdalej oddalonym urządzeniom zapewnić optymalne – stabilne i szybkie – połączenie). Router został wyposażony w osiem anten, które pozwalają mu rozgłaszać trzy niezależne sieci: jedną na częstotliwości 2,4 GHz i dwie w paśmie 5 GHz. Przyjęte rozwiązanie pozwala osiągnąć łączną prędkość dochodzącą do 5334 Mb/s: w paśmie 2,4 GHz – do 1000 Mb/s, a w dwóch pasmach 5 GHz – do 2167 Mb/s. Trzy odrębne sieci pozwalają na rozłożenie ruchu sieciowego, a tym samym przydzielenie każdej z sieci bezprzewodowych do odrębnych zadań, na przykład do strumieniowania multimediów czy obsługi gier. Dodatkowo router wykorzystuje technikę Smart Connect, która automatycznie dobiera najlepsze pasmo dla każdego z podłączonych do sieci urządzeń. Parametry techniczne na papierze wyglądają ciekawie; czas ocenić, jak urządzenie sprawdza się w praktyce.

 

TP-Link Archer C5400 – specyfikacja, konstrukcja

 

Oto podstawowe dane techniczne testowanego urządzenia:

 

TP-Link Archer C5400 – dane techniczne

SoC

Broadcom BCM4709C, 2 rdzenie, 1,4 GHz

Procesory pomocnicze dla każdej rozgłaszanej sieci: Broadcom BCM4366

RAM

512 MB

Flash

256 MB

Porty

4 porty LAN 10/100/1000 Mb/s
1 port WAN 10/100/1000 Mb/s
1 port USB 3.0
1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik sieci bezprzewodowej
wyłącznik
wyłącznik diod
WPS
reset

Antena

8 anten

Zasilanie

12 V / 5 A

Wymiary (S × G × W)

230 mm × 230 mm × 43 mm

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz (2 osobne sieci)
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Prędkość transmisji

5 GHz 1 – do 2167 Mb/s
5 GHz 2 – do 2167 Mb/s
2,4 GHz – do 1000 Mb/s

Funkcja Guest Network

sieć dla gości 2,4 GHz
sieć dla gości 5 GHz × 2

Funkcja Quality of Service

WMM, kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP / statyczne IP / PPPoE /
PPTP / L2TP / kabel BigPond

Zarządzanie

zarządzanie dostępem
zarządzanie lokalne
zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ

Dynamiczny DNS

DynDns, NO-IP

VPN (tylko serwer)

PPTP, L2TP, IPSec

Protokoły

IPv4 oraz IPv6

Kontrola dostępu

kontrola rodzicielska, zarządzanie lokalne, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami

Udostępnianie urządzeń USB

Samba / serwer FTP / serwer mediów / serwer druku

Zawartość opakowania

Archer C5400
zasilacz
kabel Ethernet RJ45
instrukcja szybkiej instalacji

Gwarancja

36 miesięcy

Cena

ok. 1100 zł

 

Budowa i jakość wykonania 

Router ma podstawę w kształcie kwadratu o ściętych rogach. W obudowę wpasowano składane prostokątne anteny. Na froncie umieszczono trzy przyciski. Jeden włącza i wyłącza funkcję rozgłaszania sieci bezprzewodowych, drugi aktywuje WPS, a trzeci włącza i wyłącza diody informujące o stanie urządzenia.

Lewa strona routera zawiera listwę, na której umieszczono diody pokazujące stan urządzenia i to, które funkcje są włączone. Informują m.in. o zasilaniu, włączeniu funkcji rozgłaszania sieci WiFi (dla każdej z sieci osobno), wykorzystaniu interfejsów Ethernet, uzyskaniu pełnego dostępu do sieci internet, wykorzystaniu funkcji WPS czy urządzeniach podłączonych za pośrednictwem interfejsu USB.

Solidna konstrukcja jest w całości wykonana z wysokiej jakości czarnego plastiku. Nic się nie ugina ani nie trzeszczy, a poszczególne części są bardzo dobrze spasowane.

 

 

Technika MU-MIMO pozwala zwiększyć wydajność komunikacji między urządzeniami z użyciem kilku działających jednocześnie anten (żeby można było wykorzystać zalety tego rozwiązania, również karta sieciowa musi je obsługiwać). Router może wysyłać pakiety danych do czterech urządzeń w tym samym czasie.

Cztery gigabitowe porty Ethernet umożliwiają podłączenie urządzeń, które nie obsługują komunikacji bezprzewodowej. Jeśli takich klientów jest więcej, trzeba użyć dodatkowego przełącznika, który zwiększy liczbę dostępnych interfejsów działających w standardzie Ethernet. Na ogół jednak w domowych warunkach taka liczba portów jest wystarczająca.

Router ma też dwa porty USB, pozwalające podłączyć takie urządzenia zewnętrzne, jak: dysk twardy, pendrive, drukarka, dzięki czemu może on pełnić funkcję serwera wydruku albo serwera plików. Oczywiście, nie stanie się on w pełni funkcjonalnym NAS-em, ale niektórym tyle w zupełności wystarczy.

Sprzęt jest pokaźnych rozmiarów (autor tych słów jeszcze nie testował tak dużego routera): mierzy 230 mm × 230 mm × 43 mm. Na szczęście producent umożliwił zamontowanie go w pozycji pionowej, na przykład za pomocą kołków przykręconych do ściany.

Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1,4 GHz (Broadcom BCM4709C), któremu towarzyszą trzy procesory pomocnicze: dwa odpowiedzialne za obsługę sieci bezprzewodowej w standardzie 5 GHz oraz jeden zapewniający działanie sieci WiFi w paśmie 2,4 GHz (Broadcom BCM4366). Zastosowano też 512 MB pamięci operacyjnej (RAM) oraz 256 MB pamięci flash.

Po zdjęciu dolnej części obudowy widać, że wszystkie układy routera zostały zamknięte w metalowych osłonach. Takie ekranowanie służy eliminowaniu zakłóceń wynikających z emisji sygnału radiowego wysokich częstotliwości. Warto pochwalić za to producenta, ponieważ ekranowanie układów wysokiej częstotliwości nie jest standardem w routerach konsumenckich. Na spodzie laminatu zamontowano również złącza anten, do których za pomocą cienkich koncentrycznych przewodów podłączone są zewnętrzne anteny routera.

Po pozbyciu się metalowych osłon zyskujemy dostęp do wszystkich układów elektronicznych sterujących działaniem sprzętu.

Do górnej części laminatu został przytwierdzony potężny radiator (złożony z dwóch części), którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z układów scalonych.

Po zdjęciu radiatora oczom ukazuje się serce urządzenia, czyli SoC.

 

Strona:
WujekAntośZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WujekAntoś2017.08.16, 12:46
11#1
cpu broadcom 4709 1GHz, 128MB flash, 256MB ram , radia bcm4366 tzw quantenna więc ani tomato ani openwrt nie będzie na niego z obsługą wlan- jedynie dd-wrt . z ofw to szału tp-link nie porobił :E ot taka ciekawostka dla osób którym ofw wystarczy do szczęścia ;p
cichy45Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cichy452017.08.16, 13:05
13#2
Jak widać dalej nawet teoretycznie kilkukrotnie szybsze wifi wymięka przy zwykłej skrętce.

Swoją drogą ostatnio przesyłałem obraz pomiędzy dwoma komputerami, bezstratnie przechwytywany za pomocą NVENC, bitrate 200-400Mbps, ciekawe czy wifi byłoby w stanie pracować z taką przepustowością przez kilka godzin. Obstawiam zrywanie sygnału i przegrzewanie nadajników.

Swoją drogą 2, kiedy w końcu 10Gbit switche? O ile standard 1000BASE-T upowszechnił się szybko to standard 10GBASE-T jest już 11 lat na rynku i idzie to jak krew z nosa.
bodziokrakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bodziokrak2017.08.16, 13:50
Czekam na pierwszy router z 50 antenami. Czy nie ma fizycznej możliwości wykonania routera w kształcie słoika z kiszonymi ogórkami, może być troszkę większej średnicy i wtedy na około już sobie niech ładują ile chcą tych anten, zamknąć to w jednej zgrabnej formie, łądniejsze i łątwiejsze w utrzymaniu czystości. Napewno nie jest to podyktowane tym że ktoś może chcieć sobie wymienić na mocniejsze anteny, bo te są niewymienialne.
QazzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Qazzy2017.08.16, 14:18
bodziokrak @ 2017.08.16 13:50  Post: 1088776
Czy nie ma fizycznej możliwości wykonania routera w kształcie słoika z kiszonymi ogórkami, może być troszkę większej średnicy i wtedy na około już sobie niech ładują ile chcą tych anten, zamknąć to w jednej zgrabnej formie, łądniejsze i łątwiejsze w utrzymaniu czystości.

np.D-link ma takie 'słoje do ogórków' ;)

http://www.dlink.com/pl/pl/products/dir-86...-gigabit-router
a tak BTW to 1100 zł.... tak z 700 za drogo jak za tplinka :P
MercilessSinnerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MercilessSinner2017.08.16, 14:19
'Producenci dążą do tego, żeby ich sprzęt przykuwał wzrok i żeby się wyróżniał na tle rywali'

I za takie podejście podziękuję, zostanę przy szarych skrzynkach.
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2017.08.16, 14:22
brawo za artykul, sadzac po tresci wnioskuje, ze trafil sie nam pasjonat sieci tj najprawdziwszy sieciowec? witam kolege po fachu xD
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2017.08.16, 14:34
Fajny test, brawo!
Odnośnie testów USB przy pomocy Kingston HyperX Savage o pojemności 128 GB, to lepiej było wziąć SSD w obudowie USB. W przypadku małych plików trudno powiedzieć co hamowało transfer, czy Kingston, czy hardware routera.

Odnośnie minusów w pełni zgadzam się z autorem. W tej cenie nie powinno tego zabraknąć.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2017.08.16, 14:43
-7#8
Ja tam dobrze widzę, że ten pierdyliard anten jest spowodowany tylko tym, że tam jest napchane od groma chipów wifi, osobny dla każdej potencjalnej sieci, którą może postawić ruter? Co w praktyce sprawia, że duża ilość anten (które zwykle zapewne są nieużywane) wcale nie musi oznaczać lepszego zasięgu w podstawowej sieci...

P.S. No nie, 1100 zł za ruter? :D Chyba by musiał mieć w zestawie tego NAS-a, z którym go testowaliście, żeby to miało sens ;)
FonzieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fonzie2017.08.16, 15:02
Wygląda jak jakiś zamaskowany decepticon...
bodziokrakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bodziokrak2017.08.16, 15:02
Qazzy @ 2017.08.16 14:18  Post: 1088783
bodziokrak @ 2017.08.16 13:50  Post: 1088776
Czy nie ma fizycznej możliwości wykonania routera w kształcie słoika z kiszonymi ogórkami, może być troszkę większej średnicy i wtedy na około już sobie niech ładują ile chcą tych anten, zamknąć to w jednej zgrabnej formie, łądniejsze i łątwiejsze w utrzymaniu czystości.

np.D-link ma takie 'słoje do ogórków' ;)

http://www.dlink.com/pl/pl/products/dir-86...-gigabit-router
a tak BTW to 1100 zł.... tak z 700 za drogo jak za tplinka :P


Faktycznie pierwszy, ciekawe czemu producenci nie idą w tym kierunku, czy na klienta taka ilość anten działa w sposób psychologiczny, im więcej tym lepiej?
Pierwsze routery miały po jednej antenie, co śmielsi dali dwie, przy 3 pękła jakaś niepisana umowa, ciekawe na ilu się zatrzyma.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1