Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 10 sierpnia 2017, 15:09

AMD Ryzen Threadripper 1950X i 1920X – podkręcanie

Podkręcanie procesorów Ryzen Threadripper przebiega prawie dokładnie tak samo jak podkręcanie Ryzenów do podstawki AM4. Z punktu widzenia entuzjasty podkręcania wszystkie te procesory zachowują się tak samo: mają odblokowany mnożnik, który można regulować w krokach co ×0,25; taktowanie każdego rdzenia można regulować niezależnie od innych (tylko w narzędziu Ryzen Master); taktowanie pamięci można zmieniać od DDR-1866 do DDR-4000, choć w praktyce jest to 1600–1800 MHz (od DDR-3200 do DDR-3600), w zależności od procesora i pamięci.

Platforma TR4 skorzystała na miesiącach doświadczeń z podstawką AM4 – możliwości podkręcania pamięci są niemal identyczne z tymi, które zapewnia mniejsza podstawka. Nie ma problemów związanych z szybkim taktowaniem i konfiguracjami wykorzystującymi wiele modułów, jakie wiele miesięcy temu przyniosły nam układy Ryzen 7.

Konstrukcja procesorów Threadripper powoduje, że najszybsze stabilne taktowanie procesora i pamięci nie jest wolniejsze niż w przypadku ośmiordzeniowych Ryzenów. Ponieważ osiem rdzeni i jeden dwukanałowy kontroler pamięci są w innym jądrze niż drugi taki zestaw, stabilność i możliwości podkręcania czterokanałowej konfiguracji RAM są takie same jak w przypadku dwukanałowego kontrolera pamięci w układach Ryzen 7.

Głównym ograniczeniem w podkręcaniu Threadripperów w typowych warunkach jest temperatura. Dopóki wykorzystywanych jest około połowy wątków, można osiągnąć stabilne taktowanie powyżej 4,1 GHz. Przy wielowątkowym obciążeniu temperatura raportowana przez procesor w naszym zestawie testowym wzrastała do wartości, po której włącza się zabezpieczenie termiczne. Taktowanie pozostawało w normie, ale wydajność była gorsza od oczekiwanej – mechanizm zabezpieczenia moduluje sygnał zegarowy tak, że czas trwania cykli zegara jest taki sam, ale nie wszystkie z nich są podawane obwodom procesora.

Kliknij, żeby powiększyć

Ostatecznie oba procesory udało nam się podkręcić do 4 GHz przy napięciu: 1950X – około 1,27 V, 1920X – 1,29 V.

Warto zauważyć, że w procesorach Epyc i Threadripper każde jądro ma własny mikrokontroler sterujący zasilaniem i taktowaniem. Jeden z nich podejmuje wszystkie decyzje – przecież budżet energetyczny jest wspólny dla całego procesora – ale pozostałe działają i raportują dane diagnostyczne ze swojego jądra przez część kontrolną łącza Infinity Fabric (SCF). W niektórych programach diagnostycznych, na przykład HWInfo, można zobaczyć odczyt temperatury z obu jąder („Node 0”, „Node 1”), chociaż jedno z nich zarządza taktowaniem i zasilaniem wszystkich 16 rdzeni.

Trzeba pamiętać, że tak samo jak w przypadku procesorów Intela żadne odczyty podawane przez procesor i raportowane przez programy diagnostyczne nie są dokładną, prawdziwą temperaturą żadnego konkretnego miejsca w obudowie procesora. Widoczne na zrzutach ekranu wartości oznaczają:

  • TDIE – wartość otrzymaną przez PMU (Power Management Unit – mikrokontroler zarządzający zasilaniem i taktowaniem) z syntezy pomiarów z kilkudziesięciu czujników temperatury, umieszczonych w różnych miejscach w krzemowym jądrze;
  • TCTL – wartość otrzymaną przez dodanie do TDIE pewnej arbitralnie wybranej przez AMD zmiennej. W przypadku procesorów Threadripper dodaje się 27.

TCTL służy do automatycznej regulacji prędkości wentylatorów przez płytę główną. AMD podaje producentom serwerów, pecetów i płyt głównych specyfikację określającą zależność pożądanego przepływu powietrza przez standardowy radiator (jego kształt jest określony przez AMD) od podawanej przez procesor wartości TCTL. W procesorach: Ryzen 3, Ryzen 5 i Ryzen 7 1700 wartość TCTL jest taka sama jak TDIE. W Ryzenach 7 1700X i 1800X jest większa o 20, co ma zmusić układ chłodzenia do wydajniejszej pracy – ten będzie zwiększał prędkość wentylatorów, aż procesor zacznie podawać mniejszą wartość TCTL.

Najbliższa prawdziwej temperatury krzemowego jądra jest wartość TDIE, choć tak samo jak we wszystkich innych procesorach to zaledwie dobre przybliżenie. AMD nie podaje, przy jakiej temperaturze zaczyna spadać wydajność, ale my zauważyliśmy ten efekt przy wskazaniach: TCTL – około 115–117, TDIE – około 90–92.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane