Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Czwartek, 27 lipca 2017, 15:00

AMD Ryzen 3 1300X i 1200 – pobór energii

Test odtwarzania wideo jest wykonywany z użyciem wbudowanego odtwarzacza systemu Windows 10 i wykorzystuje – o ile są dostępne – sprzętowe dekodery wideo. Test pełnego obciążenia procesora odzwierciedla maksymalny pobór energii w programach wykorzystujących wszystkie wątki procesora, ale bez użycia instrukcji AVX. W razie użycia AVX procesory pobierałyby więcej prądu, ale ponieważ jeszcze nie ma programów użytkowych wykorzystujących te instrukcje, na razie rezygnujemy z takiego testu.

Płyta główna, na której testowaliśmy procesory Ryzen, ma bardzo podobne dodatkowe wyposażenie jak użyte płyty LGA1151 i LGA2011-3. Różnice w poborze energii powinny być głównie efektem specyfiki platformy, a nie wykorzystanej płyty głównej.

Pobór energii w spoczynku jest niski, tak jak można było się spodziewać. Różnice pomiędzy procesorami są mniejsze niż na przykład między różnymi modelami płyt głównych.

Podczas gry ilość energii pobieranej przez cały komputer zależy głównie od zapotrzebowania karty graficznej – i znów różnice między procesorami nie są duże.

Pobór energii podczas obciążenia samego procesora jest mocno uzależniony od napięcia zasilania w fabrycznej konfiguracji; nasz egzemplarz układu Ryzen 3 1300X (podobnie jak testowany wcześniej Ryzen 5 1600X) ustawiał sobie pod obciążeniem około 1,23 V. Tymczasem Ryzen 3 1200 zadowalał się napięciem 1,115 V, co przełożyło się na pobór energii o 20 W mniejszy.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane