Inne
Artykuł
Radosław Stanisławski, Środa, 19 lipca 2017, 16:00

QNAP HS-251+  – opis konstrukcji

Wygląd, akcesoria

QNAP HS-251+ trafia do użytkownika w standardowym i niewiele mówiącym szarym kartonie. Swoją drogą, to dość ciekawe, że producenci NAS-ów swoje urządzenia pakują po prostu do szarych kartonów ze skromnymi napisami na ściankach. Nie ma tutaj błyszczących logo, znanych chociażby z pudełek od kart graficznych, płyt głównych, a nawet routerów. Najwyraźniej przeciętny nabywca NAS-a jest na tyle świadomy, że nie trzeba go przekonywać tandetnymi obrazkami (najlepiej z wyeksponowanym słowem gaming). 

Dość podstawowa jest też zawartość pudełka. W zestawie dołączono zewnętrzny zasilacz o mocy 60 W (rozmiarów typowych dla zasilaczy przeznaczonych do laptopów), zestaw śrubek montażowych, dwa przewody RJ-45 i pilota na podczerwień (wrócimy do niego trochę później). 

Pierwsze wrażenie? To nie jest NAS – to element wystroju salonu! Srebrne wieko ze szczotkowanego aluminium i przedni panel w kolorze „fortepianowej czerni” – to naprawdę robi wrażenie. Urządzenie QNAP-a łatwo pomylić z drogim odtwarzaczem firm uchodzących za „ekskluzywne” (np. Harman/Kardon). Dodatkowo jego płaska konstrukcja (tzw. set-top box) sprawia, że z łatwością mieści się w popularnych półkach pod telewizorem. 

Wrażenia solidności przydaje urządzeniu pierwsza próba podniesienia go. Mimo niewielkich rozmiarów waga, prawie 1,5 kg, robi swoje. Bardziej spostrzegawczy Czytelnicy już pewnie wiedzą, dlaczego ten sprzęt musi być tak masywny.

Zestaw złączy

Przedni panel to po prostu błyszcząca, czarna, plastikowa listwa. Nie ma tutaj żadnego złącza USB – jest tylko ukryty gdzieś w środku odbiornik promieniowania podczerwonego z pilota. 

Z tyłu są dostępne: gniazdo zasilania, przycisk resetowania, dwa złącza USB 2.0, dwa Ethernet (gigabitowe), otwór zabezpieczający Kensington, dwa wyjścia HDMI (drugie z nich jest zaślepione i używane do celów serwisowych), dwa złącza USB 3.0 i przycisk zasilania. 

Trochę szkoda, że złącza są ukryte z tyłu, bo to tam będzie trzeba sięgać, żeby podłączyć na przykład pamięć przenośną. Z drugiej strony dzięki temu przód ma niezakłóconą formę i wygląda bardzo dobrze. Kompromisowym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jednego portu USB z boku obudowy. 

Integralnym elementem zestawu HS-251+ jest pilot zdalnego sterowania, do zarządzania funkcjami multimedialnymi. O jego dołączeniu informuje plus w nazwie urządzenia (wersja HS-251 nie ma pilota).

To prosta konstrukcja, przeznaczona do rozwiązań typu Kodi pilot. Niestety, nie działa w technice Bluetooth: ma zwykły nadajnik emitujący promieniowanie podczerwone. Można więc zapomnieć o ściszaniu za jego pomocą muzyki z pomieszczenia obok, gdy na przykład trzeba tam odebrać telefon. Obudowa jest plastikowa. Jakość użytego tworzywa jest przeciętna, ale do przyjęcia. Pilot dołączony do testowanego egzemplarza miał jednak pewną przypadłość: styki we wnęce na baterię były za krótkie i trzeba było je dodatkowo odgiąć, żeby mógł nieprzerwanie działać. Rozwiązanie tego problemu zajęło 10 sekund, ale przeciętny użytkownik raczej by sobie z tym nie poradził i najpewniej oddałby cały zestaw do naprawy. 

Konstrukcja wewnętrzna, budowa

QNAP HS-251+ to dwuzatokowy NAS o konstrukcji typu set-top box, a więc płaski, jak stare magnetowidy.  

Do odprowadzania ciepła z procesora i dysków twardych wykorzystano zewnętrzną pokrywę, która za pośrednictwem warstwy pasty termoprzewodzącej styka się z procesorem. Dyski twarde dość mocno przylegają do metalowych ramek (na poniższym zdjęciu widać część tych ramek, znajdującą się w korpusie urządzenia; druga część jest zintegrowana w odkręconej klapce). Dzięki temu ciepło gromadzone w metalowych obudowach dysków twardych jest częściowo rozpraszane przez obudowę NAS-a. 

W centralnej części płyty głównej widać dwie kości niskonapięciowej pamięci DDR3 SK hynix (razem mają pojemność 2048 MB). Nieco wyżej widnieją wyprowadzenia elementów elektronicznych.

Pamięć widoczna poniżej to ROM, w którym znajdują się między innymi elementy systemu operacyjnego i dane rozruchowe (choćby dlatego system QTS działa szybko). Po lewej stronie widać też baterię pastylkową, która podtrzymuje podstawowe dane UEFI.

Na niewielkiej płytce drukowanej można znaleźć jeszcze więcej ciekawostek. Należy do nich brzęczyk, którzy informuje o nietypowym stanie urządzenia. Nieco niżej znajdują się niewykorzystane dwa czteropinowe złącza wentylatorów (to po lewej zwykle stosuje się w komputerach stacjonarnych, a to po prawej – w laptopach). 

W centralnej części powyższego zdjęcia łatwo zauważyć kontroler USB 3.0 ASMedia ASM1074, po lewej stronie – dwa przekaźniki TMDS ASMedia ASM1442 (po jednym dla każdego złącza HDMI), a po prawej – kontroler I/O Fintek F71869AD. Inne interesujące elementy, takie jak kontrolery LAN, przylutowano na spodzie płytki drukowanej. Mimo usilnych starań nie udało nam się do niego dostać. Tam znajduje się między innymi procesor Intel Celeron J1900, stykający się bezpośrednio z metalową pokrywą obudowy. Najpewniej ta płytka jest nie tylko przykręcona do pokrywy, ale także przyklejona (dlatego byliśmy tak ostrożni; ryzyko uszkodzenia wypożyczonego sprzętu było zbyt duże).

Montaż nośników

W środku HS-251+ można zamontować do dwóch nośników o wielkości 3,5 cala lub dwóch 2,5-calowych. Wymienia się je na zasadzie hot-swap, a więc nie trzeba rozkręcać całej obudowy (niektóre tańsze NAS-y nie mają tego udogodnienia). 

Montaż nośników jest banalnie prosty. Pierwszym krokiem jest zdjęcie plastikowej przedniej listwy, mocowanej za pomocą magnesów. Wystarczy lekko pociągnąć.

Listwa odsłania dwie kieszenie na nośniki w formacie 2,5 cala lub 3,5 cala. Żeby można było je wysunąć, najpierw trzeba zwolnić blokadę przez dociśnięcie zapadki. To konstrukcja bardzo prosta, ale skuteczna.

Po zwolnieniu blokady zyskujemy swobodny dostęp do dwóch metalowych tacek, do których należy przykręcić magazyny danych. Nośniki wymienia się szybko i wygodnie. Nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. 

QNAP HS-251+ – dane techniczne

 QNAP HS-251+ – dane techniczne
Procesor

Intel Celeron J1900, 2000 MHz (burst – 2420 MHz)

64-bitowy, 4 rdzenie/ 4 wątki,

Pamięć 2048 MB DDR3, bez możliwości rozbudowy, 512 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala lub 2 × 2,5 cala
 2 × 10 TB (jeden wolumin, maks. 20 TB)
System operacyjny QNAP QTS 4.3.3
Obsługiwane macierze JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe

CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, SFTP, TFTP, FTPS, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, iSCSI (LUN i Target), rsync

Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+ (tylko odczyt) 
Inne ciekawe funkcje

wirtualizacja, wyjście HDMI (nakładka multimedialna lub system operacyjny), pilot IR, centrum monitoringu (darmowa licencja na dwie kamery, maks. 25), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia dla smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, sprzętowe szyfrowanie, agregacja łącza (2 × LAN), Wake On LAN

Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB, moduły rozszerzające QNAP
Złącza

2 LAN 10/100/1000 Mb/s
2 USB 3.0 (tył)
2 USB 2.0 (tył)
2 HDMI (jedno serwisowe)

Wymiary i waga 41,3 mm × 302 mm × 220 mm, 1,56 kg
Cena

ok. 1050 zł

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane