Smartfony
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Piątek, 30 czerwca 2017, 08:00

Świetny aparat

Przez wiele lat aparat był najsłabszym elementem smartfonów HTC. Za to moduł fotograficzny HTC U11, choć jest dość prostą konstrukcją, bo jego twórcy nie bawili się w podwajanie obiektywów i inne modne rozwiązania, to jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych smartfonowych aparatów.


  


Interfejs aparatu jest poprawny. Dostęp do niektórych ustawień mógłby być szybszy i bardziej intuicyjny, ale zasadniczo oprogramowanie nie przeszkadza w szybkim wykonywaniu zdjęć. Bardzo nam się przy tym podoba możliwość łatwego wprowadzania korekty ekspozycji przesuwaniem palca po ekranie do góry i do dołu. Bardzo podoba nam się także szybkość aparatu. Mechanizm autofokusu działa podobnie szybko jak w czołowych modelach Samsunga – szczególnie w słabym oświetleniu. Nie zabrakło też rozbudowanego trybu ręcznego z możliwością zapisywania zdjęć w formacie RAW.

Jakość obrazu jest po prostu świetna. Tak jak w przypadku Pixeli Google'a najlepiej fotografować z funkcją HDR ustawioną na Auto, bo wtedy działają wszystkie algorytmy obróbki obrazu i sklejania końcowych zdjęć z serii szybko zarejestrowanych kadrów. Efekt jest naprawdę dobry i bardzo bliski tego, co zapewnia Samsung Galaxy S8. Kolorystyka zdjęć jest bardzo przyjemna i nieprzesadzona, zakres tonalny – znakomity, szczegółowość – duża, a szumy w słabym oświetleniu – małe. Nie zauważyliśmy też problemów z flarami, niepotrzebnie długim czasem naświetlania czy nadmiernymi aberracjami chromatycznymi. Aparatowi HTC U11 można jedynie wytknąć to, że optyka dość szybko traci jasność poza centrum kadru, ale wciąż nie jest pod tym względem tak źle jak we flagowcach Sony ;)

Reasumując, aparat HTC U11 jest po prostu świetny i jeśli nie potrzebujesz w smartfonie drugiego aparatu z obiektywem o krótszej lub dłuższej ogniskowej (jak w modelach: iPhone 7, OnePlus 5, LG G6), nie będziesz zawiedziony.


 

Przykładowe zdjęcia

  

    

   

 

Funkcje wideo już nie robią takiego wrażenia

HTC U11 nagrywa niezłej jakości filmy Ultra HD i Full HD, ma też optyczną stabilizację obrazu, ale kamera ma kilka braków, przez które nie wykorzystuje swojego potencjału. Na przykład Sony, Google i Samsung ostatnio pokazują, jak dobra i przydatna może być dodatkowa funkcja cyfrowej stabilizacji obrazu, której to nowość HTC jest pozbawiona. Szkoda też, że użytkownik nie ma większej kontroli nad trybem nagrywania w spowolnionym tempie: kamera rejestruje niezłej jakości klipy Full HD z szybkością 120 kl./sek., lecz od razu spowalnia je czterokrotnie, a oryginalny, niespowolniony plik nie jest nigdzie zapisywany. Jakość obrazu jest dobra, ale są z nią pewne problemy. Na przykład na pierwszym z poniższych przykładowych filmów zwróćcie uwagę na to, co się dzieje z niebem, a na drugim przyjrzyjcie się drzewom z lewej strony. Tak zauważalnych makrobloków i dziwnych szumów w miejscach, gdzie występują drobne szczegóły, sprzęt tej klasy nie powinien wprowadzać. 


Przykładowe nagrania

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane