Smartfony
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Piątek, 30 czerwca 2017, 08:00

Ekran właściwie bez zmian

Przynajmniej na polu jakości, bo wyświetlacz U11 ma przekątną dłuższą o 0,3 cala od ekranu HTC 10. Rozdzielczość pozostała niezmieniona, czyli wynosi 2560 × 1440, nie zmienił się też rodzaj matrycy, a więc HTC nadal stawia na technikę LCD. Maksymalna jasność odrobinę przekracza 500 nt, czyli jest wystarczająca, a kontrast na poziomie 1600 : 1 jest przyzwoity, choć nie tak dobry jak w konkurencyjnych modelach Huawei i LG. Krótko mówiąc, ekran HTC U11 jest dość typowy, jak na sprzęt tej klasy, co oznacza, że zdecydowana większość użytkowników będzie zadowolona z jego osiągów i charakterystyki działania.

Pora się do czegoś przyczepić. Warte wzmianki są dwie rzeczy. Po pierwsze, gdy w HTC 10 pojawiła się opcja pozwalająca wybrać fabrycznie skalibrowany profil sRGB, myśleliśmy, że HTC dołączyło do grupy producentów poważnie traktujących poprawność wyświetlania barw przez smartfony. W HTC U11 opcja ta zniknęła: ekran zawsze wyświetla barwy w przestrzeni DCI-P3. Teoretycznie w opcjach programistycznych, tak jak w Nexusach i Pixelach Google'a, znajduje się przełącznik trybu sRGB, ale... nie działa. Po drugie zaś HTC 11 ma naprawdę irytującą funkcję zmiany jasności. Czujnik oświetlenia jest zbyt czuły, przez co jasność ekranu zmienia się za mocno i za często. Niby mała rzecz, a czasem może naprawdę zirytować, gdy użytkownik próbuje utrzymać telefon w takiej pozycji względem źródła światła, żeby ekran miał stałą i odpowiednią jasność.

Testy ekranu
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, żeby otworzyć wykres)
Maksymalna luminancja bieli
Kontrast przy jasności 120 nt Punkt bieli przy jasności 120 nt
CIE Gamma

Parametry ekranu mierzyliśmy kolorymetrem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

Czas działania trochę poniżej przeciętnej

Bardzo dobre mechanizmy zarządzania energią w spoczynku nie mogą w pełni zastąpić dużego akumulatora i energooszczędnego ekranu. Choć HTC U11 przez całą noc traci zaledwie 2% naładowania akumulatora, co wskazuje na to, że tryb Doze działa tak, jak powinien, to w czasie intensywnego użytkowania czas działania nie zachwyca. Sytuacja nie jest aż tak zła, jak sugeruje poniższy wykres, ale w słoneczny dzień i bez połączenia z siecią Wi-Fi trudno osiągnąć 5 godzin użytkowania przy włączonym ekranie. W pomieszczeniach z aktywną siecią Wi-Fi jest lepiej, bo wynik 6 godzin jest w zasięgu, ale raczej tylko w mocno sprzyjających warunkach. Mogłoby być lepiej pod tym względem. HTC U11 to również kolejny smartfon ze Snapdragonem 835, który nie jest kompatybilny z najnowszą wersją techniki Quickcharge, czyli 4.0.

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas intensywnego surfowania przez Wi-Fi Test akumulatora GFXBench

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane