Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 20 czerwca 2017, 22:00

Podsumowanie

Epyc to ukoronowanie kilkuletnich wysiłków AMD. Architektura Zen, od miesięcy dostępna w postaci desktopowych procesorów Ryzen, została zaprojektowana właśnie po to: żeby uszczknąć część lukratywnego rynku serwerów. Procesory Epyc różnią się od bezpośredniej konkurencji Intela tak bardzo, że niezależnie od mniejszej lub większej przewagi w wydajności, jaką obecnie mają (albo jaką może wkrótce odzyskać Intel), będą atrakcyjne dla wielu operatorów serwerów ze względu na swoją funkcjonalność.

Jak twierdzą sami przedstawiciele AMD, rynek serwerów to coś, na czym naprawdę się znają, i najważniejszy cel. Od powodzenia Epyc zależy również przyszłość procesorów desktopowych: opracowywanie kolejnych generacji procesorów „dla ludu” odbywa się z wykorzystaniem rozwiązań technicznych projektowanych dla serwerów i za pieniądze z ich sprzedaży. Tymczasem szczegółowe informacje na temat Epyc rzucają też nieco światła na nadchodzące układy Threadripper (16-rdzeniowe procesory do stacji roboczych i wydajnych desktopów), o czym napiszemy niebawem.

Demonstracje wydajności i serwery z procesorami Epyc

Wśród firm, które ze sceny zapowiedziały wykorzystanie procesorów Epyc i współpracę z AMD, znalazły się: Dropbox, Microsoft (w drugiej połowie roku procesory Epyc mają stać się częścią chmury Azure), Baidu (chińska wyszukiwarka internetowa, dostarcza usługi chmurowe i prowadzi badania nad sztuczną inteligencją; będzie udostępniać usługi chmurowe z wykorzystaniem Epyc w drugiej połowie 2017 roku) oraz 1&1 (dostawca usług hostingowych).

Zostały również zaprezentowane serwery wielu firm, między innymi: Asus, Gigabyte, Sugon, Lenovo, Inventec, Tyan. Szczególne wrażenie zrobiły na nas serwery Dell EMC, HP Enterprise oraz SuperMicro.

Firma SuperMicro szczyci się tym, że jej oferta jest najbardziej zróżnicowana i najszybciej dostępna w sprzedaży. Urządzenia SuperMicro z procesorami Epyc będą należeć do trzech rodzin: A+ Ultra, A+ Mainstream oraz A+ BigTwin. Serwery A+ Ultra można kupić już dziś (nie są więc „dostępne” tylko na slajdach). Jeden z nich wykorzystano do osiągnięcia rekordowego wyniku w benchmarku SPEC2006 w kategorii dwuprocesorowych serwerów – tym razem chodzi o rzeczywisty wynik, już opublikowany na stronie SPEC, nie o projekcję. Więcej maszyn SuperMicro można zobaczyć na poświęconej im stronie.

Dell EMC zapowiedział serwery PowerEdge z procesorami Epyc, które mają być dostępne w niekreślonym czasie w drugiej połowie 2017 roku. 

HPE (Hewlett Packard Enterprise) zamierza wprowadzić do sprzedaży urządzenia z serii CloudLine z procesorami Epyc. CloudLine to seria serwerów opartych na powszechnie stosowanych, łatwo dostępnych komponentach. Nie ma w nich specjalnych podzespołów opracowanych przez HPE lub z firmware'em HPE. Jeden z nich, CloudLine CL3150 G4, został zademonstrowany w konfiguracji z 24 nośnikami NVMe Samsunga (to nie pomyłka: zastosowano 24 SSD podłączone przez PCI Express bezpośrednio do procesora).

W benchmarku Flexible I/O Tester ten serwer osiągnął ponad 9 milionów operacji na sekundę (IOPS), a w scenariuszu zoptymalizowanym pod kątem przepustowości – przepustowość podsystemu dyskowego przekraczającą 53 GB/s.

Ocena artykułu:
Ocen: 19
Zaloguj się, by móc oceniać
RubasznyRumcajs (2017.06.20, 22:08)
Ocena: 65

0%
:O
brawo, AMD, brawo.
teraz tylko na APU czekam na desktopy :P
SunTzu (2017.06.20, 22:20)
Ocena: 0

33%
Szczególnie interesujące jest dalsze użycie Infinity Fabric - fajna sugestia w artykule - ciekawe czy można by dodać AVX512, którego EPYCi na starcie nie mają.

Ogólnie nie widzę sensu przy tych procesorach serwerów oparty na ARMach, atomach i innych cudach.
Przy tej ilości linii PCI-E, wydajności, liczby rdzeni- ARM jest bez sensu w jakimkolwiek zastosowaniu. Pod ta platformę można podłączyć ogromną ilość kontrolerów, akceleratorów. Przy nie dublowaniu ram-u itp. Szkoda, że AMD zamknęło seamicro. Wydaje się, że na dzień dobry przy tych cenach ten rynek AMD może mieć garści. Reszta zależy już od cen Intela/IBM i tego co zaprezentują

Największe wątpliwości mam co do cache L3 i jak sobie poradzi tutaj Epyc. Szkoda, że nie ma info na temat realnej wydajności. Testy benchmarkowe też są bez sensu (SPECs).

Proszę dajcie tabelkę Adriana
http://pclab.pl/news74548.html
To od AMD jest bardzo nieczytelne.
SunTzu (2017.06.20, 22:39)
Ocena: 5

33%
@up
Poprzednia platforma przegrywała ale ZEN to zuepłnie coś innego. Nie wynikało to chyba z gorszego wsparcia bo Xen (nie Citrixa) jest opensource i tam to samo było (testowałem Xen v HyperV).
Anandtech też coś robił. Tu jeszcze nie ma testów, sam nie sprawdzałem. Kompletnie na odwrót było w czasach barcelony.
wake_up (2017.06.20, 22:43)
Ocena: 16

0%
Fajnie że poruszyliscie kwestię SME I SEV.
Przy okazji Ryzenów ten temat przeszedł cichaczem. Czy ktoś wie czy Ryzeny wspierają te technologie? I też ewentualnie jak to wygląda po stronie dostawców mobo?
Skullek (2017.06.20, 22:55)
Ocena: 36

0%
An ten magiczny uzysk... AMD nie wyrzuca obecnie chyba żadnych procesorów...
Wystarczy, że tylko 2 rdzenie z 8 będą jako tako działały i można z tego zrobić Epyc 7251, genialne posunięcie, które bardzo zredukuje koszty produkcji.
Hashi (2017.06.20, 22:59)
Ocena: 16

0%
Infinity Fabric, w końcu coś co mnie zaciekawiło.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane