artykuły

Intel Optane 32 GB – test pamięci

Mała rewolucja, ale nie dla wszystkich

94
3 czerwca 2017, 10:00 Tomasz Kurzak

Pamięć Optane ma być tanim i prostym sposobem na przyspieszenie działania komputerów wyposażonych jedynie w magnetyczne dyski twarde. Zapewnienia Intela brzmią świetnie, ale charakter pracy Optane, czyli rola pamięci podręcznej HDD, sprawił, że traktowaliśmy je z nieufnością. Nie brakuje bowiem podobnych rozwiązań, którym nie udało się podbić rynku. Dziś pokażemy, czy pamięć Optane o pojemności 32 GB faktycznie jest tak dobra, jak twierdzi Intel.

Spis treści

Pamięć Optane, czyli pamięć podręczna dla HDD

Wykorzystanie pamięci półprzewodnikowej jako pamięci podręcznej (cache) dla dysków twardych nie jest nowym pomysłem. Co jakiś czas producenci sprzętu komputerowego przedstawiają kolejne urządzenia tego typu. Jednak do dziś pomysł na połączenie pojemności HDD i wydajności SSD w rozsądnej cenie się nie zmienił: doposażyć dysk twardy w moduł pamięci flash, w którym będą przechowywane pliki niezbędne do szybkiego działania systemu operacyjnego i zainstalowanych w nim programów. Przez lata pojawiały się różne rozwiązania, w których do akceleracji HDD wykorzystywano karty pamięci SD, pendrive'y, a nawet nośniki SSD o niewielkiej pojemności. Żadne z nich się nie przyjęło, bo albo nie zapewniały zadowalającego wzrostu wydajności (o ile w ogóle można go było zauważyć), albo były po prostu zbyt drogie. W tej chwili najpopularniejszym są dyski hybrydowe SSHD, które oprócz tradycyjnych magnetycznych talerzy zawierają moduły flash o niewielkiej pojemności (przeważnie 8 GB). One także nie zapewniają znaczącego wzrostu wydajności względem tradycyjnych dysków twardych i są na rynku raczej ciekawostką niż czymś, po co chętnie sięgają konsumenci.

Przeczytaj także:

Intel postanowił po raz kolejny zmierzyć się ze wspomnianym problemem, jednak tym razem, bogatszy o kilka lat doświadczeń z funkcją Smart Response i uzbrojony w nową technikę 3D XPoint, ma nadzieję odnieść sukces. O nowej, rewolucyjnej pamięci, opracowanej wspólnie z Micronem, pisaliśmy już w przytoczonych wyżej publikacjach, dlatego tym razem pominiemy szczegóły. Wspomnieć jednak musimy o tym, co sprawia, że technika 3D XPoint jest rewolucyjna, i jak to się przekłada na pamięć Optane. Otóż największą zaletą 3D XPoint są bardzo małe opóźnienia w trakcie odczytu i zapisu małych plików, nawet w czasie dużego obciążenia nośnika. W takich zastosowaniach technika Intela i Microna może być od pięciu do ośmiu razy wydajniejsza od tradycyjnych nośników SSD. Takie wyniki przyniosły próby z modelem Intel DC P4800X 375 GB. Wykorzystanie w komputerze pamięci Optane przeznaczonej dla nas, zwykłych pochłaniaczy bitów, ma się przełożyć na 28-procentowy wzrost szybkości działania systemu i skrócić czas uruchamiania gier nawet o 65%.

3D XPoint - wydajność

Pamięć Optane 32 GB – test

Moduły pamięci Optane to jednostronne nośniki M.2 2280 z obsługą protokołu NVMe 1.1, wykorzystujące do przesyłania danych magistralę PCIe 3.0 ×2. Mózgiem najnowszego produktu Intela jest kontroler własnej konstrukcji. Połączenie tych elementów z kośćmi pamięci 3D XPoint pozwala modelowi o pojemności 32 GB na odczyt i zapis plików z prędkością, odpowiednio, 1350 MB/s i 290 MB/s. Parametr określający liczbę operacji wejścia-wyjścia wykonywanych w czasie sekundy w tych samych scenariuszach został oszacowany na, odpowiednio, 240 000 i 65 000. W przypadku odczytu danych obie wartości są zdecydowanie lepsze nawet od osiągów najwydajniejszych SSD ze złączem SATA, za to gorzej nowość radzi sobie z zapisem, na poziomie pamięci półprzewodnikowej sprzed kilku lat.

 

Intel Optane

Jednak w osiągnięciu założonego rezultatu, którym było znaczące przyspieszenie działania systemu i skrócenie czasu jego reakcji na polecenia użytkownika, kluczowe są opóźnienia, a te w przypadku odczytu i zapisu danych mogą robić wrażenie, bo wynoszą, odpowiednio, 9 µs i 30 µs. Najwydajniejsze SSD z kośćmi NAND nieco odstają od pamięci Optane w trakcie odczytu danych i mogą z nią rywalizować podczas zapisu. Jednak w pamięci podręcznej dla HDD równie ważne jak parametry modułu flash jest oprogramowanie, które będzie zarządzać przenoszeniem danych pomiędzy dyskiem a dodatkowym nośnikiem. W przypadku Optane wszystkim zarządza najnowsza wersja sterownika Intel Rapid Storage Technology (RST), w połączeniu ze specjalnym trybem działania kontrolera dysków zintegrowanego z płytą główną – Intel RST Premium With Intel Optane System Acceleration (RAID).

 

 

Intel Optane 32 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

32/~29 GB

Kontroler

Intel

Kości pamięci

Intel 3D XPoint

Odczyt sekwencyjny:

deklarowany/rzeczywisty

1350/~1349 MB/s

Zapis sekwencyjny:

deklarowany/rzeczywisty

290/~295 MB/s

Liczba op. na sek. – odczyt:

deklarowany/rzeczywisty

240 000/~290 000

Liczba op. na sek. – zapis:

deklarowany/rzeczywisty

65 000/~69 000
Wymiary 22 mm × 80 mm × 3 mm
Gwarancja 5 lata (182,5 TBW)
Cena ok. 370 zł

 

Pamięć Optane – wymagania sprzętowe i programowe

Najnowszy produkt Intela nie jest przeznaczony do każdego komputera wyposażonego w złącze M.2. Pamięć Optane jest kompatybilna wyłącznie z płytami głównymi opartymi na chipsetach z serii 200 (B250, H270, Z270) i zainstalowanymi na nich procesorami z rodziny Core siódmej generacji. Co więcej, działać będzie jedynie pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows 10 zainstalowanej na dysku twardym, hybrydowym lub nośniku SSD ze złączem SATA i partycjami typu GPT, jednak w tym ostatnim przypadku wzrost wydajności będzie niewielki, o ile w ogóle będzie zauważalny. Za pomocą pamięci Optane można przyspieszyć jedynie dysk systemowy (bootowalny), więc nie można zastosować tej techniki do dowolnego nośnika w komputerze. Żeby można było włączyć Optane, trzeba także zainstalować sterownik Intel (RST) w wersji 15.5.0.1051 (lub nowszej). Niekiedy niezbędne będzie także zaktualizowanie BIOS-u płyty głównej, bo wersje kompatybilne z Optane producenci sprzętu zaczęli udostępniać dopiero pod koniec marca tego roku.

 

Intel Optane

 

Niezaprzeczalnym atutem pamięci Optane jest łatwość jej konfiguracji. Cały proces ogranicza się do włożenia nośnika do złącza M.2 płyty głównej, zainstalowania najnowszej wersji sterownika RST i dosłownie kilku kliknięć w oprogramowaniu. Reszta dzieje się automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Po kilku ponownych uruchomieniach komputera Optane jest gotowa, by przyspieszyć HDD.

Pamięć Optane – dostępność i cena

Dostarczony nam do testu 32-gigabajtowy moduł Optane został wyceniony na polskim rynku na mniej więcej 370 zł. Jego mniejszy wariant, 16-gigabajtowy, kosztuje w sklepach internetowych około 205 zł. I tu zaczynają się schody, bo za mniej więcej 240 zł można kupić nośnik SSD o pojemności około 120 GB. Nie będzie najwydajniejszy, jednak powinien zapewnić zadowalającą prędkość odczytu i zapisu danych. Dlaczego więc konsumenci mieliby wybierać rozwiązania Intela? Odpowiedź jest prosta. Pamięć Optane jest kierowana głównie do osób, które komputera używają do przeglądania internetu, na przykład witryn społecznościowych, i nie potrzebują najwyższej wydajności.

Intel celuje w komputery mniej i średnio zaawansowanych użytkowników, którzy zadania mocno obciążające nośnik danych i pamięć operacyjną (RAM) wykonują rzadko, dlatego mogą sobie pozwolić na to, żeby trwało to nieco dłużej niż po zastosowaniu SSD (choć zdecydowanie szybciej niż w przypadku HDD). O RAM-ie wspomnieliśmy nie bez przyczyny. W nakreślonym przed chwilą scenariuszu można zrezygnować z 8 GB pamięci operacyjnej i ograniczyć się do 4 GB, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na pamięć Optane o pojemności 16 GB. Wtedy takie zadania, jak: otwieranie przeglądarki z kilkoma kartami, przeglądanie witryn społecznościowych, uruchamianie programów użytkowych i gier, a nawet prosta edycja materiałów wideo, będą wykonywane szybciej. Skróci się także czas reakcji oprogramowania na polecenia użytkownika. Wszystko to będzie się dziać szybciej niż na komputerze z 16 GB RAM-u, mimo że jedynym nośnikiem danych będzie HDD. O tym, czy zakup pamięci Optane do nowego komputera w ogóle ma sens, pokażemy na dalszych stronach.

Do testów wybraliśmy dysk twardy Seagate ST2000LM007 2 TB (2,5 cala, 5400 obr./min), żeby nie ułatwiać Optane zadania. Ten tandem będzie rywalizował ze zwycięzcą naszego wielkiego testu SSD o pojemności 240–275 GB, modelem Crucial MX300 275 GB, i – co niektórych może zaskoczyć – nośnikiem Samsung 960 Pro 512 GB, najwydajniejszym SSD przeznaczonym na rynek konsumencki.

Strona:
mjwhiteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mjwhite2017.06.03, 10:28
39#1
Jak na razie ze świetnie zapowiadającej się technologi wyszedł gniot! zobaczymy co dalej z tym będzie ....
Tramwaj z BombajuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tramwaj z Bombaju2017.06.03, 10:35
22#2
Rozwiązanie ciekawe, ale za drogie. Przeciętny użytkownik nie zastanawia się, czy na rynku jest coś, co pozwoli mu szybciej przeglądać Internet, a jak już się o Optane dowie - zniechęci się wymaganiami i ceną i dołoży do uniwersalnego SSD.
Dominix1910Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominix19102017.06.03, 10:38
24#3
Jeśli masz kompa z HDD to lepiej już kupić SSD niż dopakowac do niego Optane.
Jesli masz SSD to optane nie zwiększy niesamowicie wydajność więc sam nie wiem :D
Miało być fajnie, wyszło jak zwykle.
Gdyby mając SSD+HDD dało się ustawić optane by wspomagał HDD to mozna by się zastanowić, w innym wypadku średnio.
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2017.06.03, 10:42
-14#4
'Zdecydowanie tak, ale tylko z punktu widzenia tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na nośnik SSD o pojemności około 250 GB'

Otóż nie. Optane jest dla wszystkich tych, którzy się nie mieszczą na SSD (na który ich stać) ze swoim oprogramowaniem.
Jak ktoś potrzebuje 2TB na programy, to pozostaje mu, albo SSHD albo Optane+HDD, albo wydatek 3K zł. O raid nie ma co wspominać. W przypadku czasu odpowiedzi, czytania małych plików nigdy nie dorówna półprzewodnikom.

Czyli jeśli stać Cię na SSD, który pomieści całość oprogramowania i zostanie jeszcze miejsce na aktualizacje na jakiś czas, to kupujesz SSD.
Jeśli Cię nie stać na odpowiednio pojemny SSD,a chcesz zwiększenia responsywności systemu to kupujesz SSHD lub Optane+HDD. I tu jest wybór SSHD 8GB cache, Optane 16GB lub 32GB Cache.
szmonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szmon2017.06.03, 10:46
32#5
Pamięć Optane ma być tanim i prostym sposobem na przyspieszenie działania komputerów


To chyba intelowi coś nie wyszło :E
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2017.06.03, 10:53
15#6
barwniak @ 2017.06.03 10:42  Post: 1070459
'Zdecydowanie tak, ale tylko z punktu widzenia tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na nośnik SSD o pojemności około 250 GB'

Otóż nie. Optane jest dla wszystkich tych, którzy się nie mieszczą na SSD (na który ich stać) ze swoim oprogramowaniem.
Jak ktoś potrzebuje 2TB na programy, to pozostaje mu, albo SSHD albo Optane+HDD, albo wydatek 3K zł. O raid nie ma co wspominać. W przypadku czasu odpowiedzi, czytania małych plików nigdy nie dorówna półprzewodnikom.

Czyli jeśli stać Cię na SSD, który pomieści całość oprogramowania i zostanie jeszcze miejsce na aktualizacje na jakiś czas, to kupujesz SSD.
Jeśli Cię nie stać na odpowiednio pojemny SSD,a chcesz zwiększenia responsywności systemu to kupujesz SSHD lub Optane+HDD. I tu jest wybór SSHD 8GB cache, Optane 16GB lub 32GB Cache.

Jak masz te 2TB softu (swoją drogą nie wiem czego, chyba gier, albo po 20 wersji Photoshopa, VS, AutoCADa i Matlaba), to 32 GB cache brzmi jak żart. Jak używasz wszystkiego NA RAZ (?!) to taki cache jest za mały (pomijam fakt, że wtedy ten soft będzie więcej wart niż ssd dla niego :D). Jeśli używasz od czasu do czasu na zmianę, to i tak więcej będzie cache missów i ciągłego czytania z HDD, żeby wymienić zawartość Optane. A jak nie używasz... No to wiadomo ;p
mjwhiteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mjwhite2017.06.03, 10:57
-6#7
'Prognozuje się, że w 2017 roku 79% sprzedanych komputerów biurkowych będzie wyposażonych jedynie w HDD. Dla wielu z naszych Czytelników taki odsetek może być zaskakujący, ale należy pamiętać o tym, że dla większości najważniejsza jest cena, a wydajność schodzi na drugi plan.'

I właśnie dlatego ryzeny zalegają na półkach podczas gdy pentiumy idą jak woda, a ryzena 3 jak nie było tak niema....
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072017.06.03, 11:07
11#8
Najważniejsza rzecz :
Za pomocą pamięci Optane można przyspieszyć jedynie dysk systemowy (bootowalny), więc nie można zastosować tej techniki do dowolnego nośnika w komputerze.
Do wszystkich piszących o przyspieszaniu czegokolwiek innego poza dyskiem systemowym.

Bootowanie z Optane... na Pentium 4 : LINK
Czemu nie przetestowaliście rozruchu z tego dysku ?

Dysk Optane może być używany pod Windows 7 jeżeli posiada on dograny patch ze sterownikiem NVMe od M$.
Oczywiście przyspieszanie nie działa, ale sam dysk będzie dostępny.
AssassinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Assassin2017.06.03, 11:22
10#9
Jestem bardzo zaskoczony, już raz sparzyłem się na podobnej technologii. Trzeba przyznać, że w przypadku combo HDD+Optane współczynnik pojemność/wydajność/cena jest bezkonkurencyjny.

Ja jednak nie chciałbym wracać do głośnego i wibrującego HDD, u siebie mam SSD 128GB+512GB, a magazyn HDD na USB podłączam jedynie w razie potrzeby.
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2017.06.03, 11:25
17#10
Jakbyście zainstalowali system na tym dysku Optane to bym ten test potraktował poważnie. Najepiej jakby to był W7. Sam mam W7 na SSD i dokładnie zajmuje mi 29GB a mam praktycznie wszystkie potrzebne programy na tej partycji, do grafiki, konwersji video, office, słownik itd itd i nawet demo gierki się zmieściło.

Natomiast traktowanie tego jako buffor dla HDD za 370pln i obsługa tylko W10 to jest jakiś farmazon do kwadratu. Niech sobie ten dysk w dupę wsadzą.

@Assassin
Chłopie za 140 na Alleg masz dysk Sandiska (500MB/s) 64GB, wrzucasz sobie go jako systemowy i starczy Ci miejsca praktycznie na wszystkie programy, a na HDD wrzucasz jako magazyn i partycję do instalek gier. Masz w kieszeni ponad 200pln.
Intel jest spoko ale niespodobało mi sie jak ostatnio widziałem płyty główne z wbudowanym Optane 16GB. Czyli znów chcą przerzucić na klientów koszt 'wdrożenia' tak jakby ku**a nie mieli na to kasy.. na koncie. To są jakieś chore jazdy. Intel będzie wciskał kity, ze Optane musi być drogi narazie bo to nowość i mega koszty ponieśli więc niech klient ich sponsoruje. Tak tak, a miliardy zysków się z dupy bierze.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1