Inne
Artykuł
Maciej Długosz, Wtorek, 2 grudnia 2003, 12:31
W systemie Windows 2000 wykrywa się coraz więcej dziur, które łatane są regularnie przez kolejne publikowane przez Microsoft patche. Zimny pot oblewa każdego, kto podejmuje się próby zliczenia wszystkich pojedynczych poprawek, wydanych do wyżej wymienionego systemu, który – mimo że już leciwy – nadal jest OS-em bardzo popularnym.
Jak już wspomniałem, Windows nie byłby Windowsem, gdyby nie jego liczne dziury, które trzeba łatać tak szybko, jak tylko pojawiają się poprawki od giganta z Redmond. Co pewien czas firma Microsoft wydaje wszystkie dotychczas udostępnione łatki systemowe w skumulowanej formie noszącej nazwę Service Pack. Windows 2000 wydany w lutym 2000 roku doczekał się już czwartego wydania tejże poprawki noszącej nazwę „Service Pack 4”.

Taką ogromną poprawkę możemy doinstalować w trakcie korzystania z zainstalowanego już systemu, ale co byście powiedzieli na ułatwienie sobie pracy i spreparowanie specjalnej płytki Windows 2000 ze zintegrowanym Service Packiem 4? Propozycja nie do odrzucenia… tak więc zaczynamy! :-)

1. Pole bitwy

Musimy zaopatrzyć się właśnie w poprawkę SP4, którą znajdziemy na przykład na stronach internetowych firmy Microsoft, bezpośredni link do tego pliku podaję poniżej:

Service Pack 4 dla Windows 2000 PL

Plik waży niestety ok. 129 MB, więc na ściągnięcie go pozwolić sobie mogą jedynie posiadacze stałych łącz internetowych lub naprawdę zdesperowani modemowcy… Czytelnicy pracujący na modemie powinni poszukać tej poprawki na płytach CD dołączanych do drukowanych magazynów komputerowch, jak CHIP lub ENTER, ewentualnie poprosić znajomego ze stałym dostępem do internetu o ściągnięcie pliku.

Po zdobyciu zbioru poprawek, tworzymy na dysku (przykładowo) C, folder INTEGRACJA, w którym dodajemy następnie podkatalogi BOOT, SERVICEPACK i WINDOWSCD.

Dokładnie tak, jak ilustruje to obrazek poniżej:


2. Przygotowani do boju

Teraz musimy skopiować całą zawartość Naszej płytki z systemem Windows 2000 wprost do katalogu WINDOWSCD na dysku C (w folderze INTEGRACJA); Po tej operacji musimy zdobyć sektor bootowalny dla systemu Windows. Możecie go ściągnąć na przykład stąd (2 kB).

Wypakowujemy plik bootfont.bin do katalogu BOOT na naszym dysku. Teraz do katalogu INTEGRACJA kopiujemy plik w2ksp4_pl.exe, zawierający pakiet Service Pack 4. W tym momencie jesteśmy już przygotowani do działania.

3. Zaczynamy!

Jeśli wszystkie opisane wyżej czynności wykonaliśmy poprawnie, to zaczynamy nasz bój. Przyszedł czas, abyśmy użyli specjalnej komendy. Klikamy więc odpowiednio: Start -> Uruchom i wpisujemy:

C:\INTEGRACJA\w2ksp4_pl.exe /u /x:C:\INTEGRACJA\SERVICEPACK

Następnie zatwierdzamy to polecenie ENTERem i obserwujemy na ekranie monitora, jak pliki zostają wyodrębniane do docelowego katalogu SERVICEPACK.

Po zdekompresowaniu plików, przechodzimy ponownie do polecenia Start -> Uruchom i wpisujemy tym razem taki oto ciąg znaków:

C:\INTEGRACJA\SERVICEPACK\i386\update\update.exe /s:C:\INTEGRACJA\WINDOWSCD

Po zatwierdzeniu tej komendy (ENTER) rozpoczyna się właściwa integracja systemu Windows 2000 i poprawki Service Pack (ukazuje to screen poniżej).


Po ukończeniu pracy instalatora SP4 ujrzymy natomiast taką właśnie informację:


Owocem naszej ciężkiej pracy jest system operacyjny Windows 2000 zintegrowany z poprawką Service Pack 4.


Najcięższe zadanie już za nami, teraz zabierzmy się za stworzenie prawidłowo działającego krążka z bootowalnym systemem Windows.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2003.12.02, 13:28)
Ocena: 0
fajny artykol, tylko ze ja juz dawno tak mam zrobione. mogliscie napisac jak zintegrowac jeszcze hotfixy z instalka, np. ten przeciwko MBlaster.
matteo (2003.12.02, 13:33)
Ocena: 0

0%
Dobra myśl! smilies/wink.gif

Dołączy się update do tego tekstu - prosze o cierpliwosc ...
*Konto usunięte* (2003.12.02, 13:54)
Ocena: 0
tu jest link:

http://cfm.gs.washington.edu/~adioso/HOWTO...gratingSPHF.txt

jeszcze nie mialem czasu by to przetestowac, ale jak znajde chwile to zarzuce to.
Mikor (2003.12.02, 14:44)
Ocena: 0

0%
Cóż, dla mnie wykonanie tej operacji jest niemożliwe, moja nagrywarka nie nagrywa 40x smilies/smile.gif
matteo (2003.12.02, 14:47)
Ocena: 0

0%
Hehehe ... to nagraj z 16x szybkością ;p
Mikor (2003.12.02, 15:29)
Ocena: 0

0%
też nie da rady smilies/smile.gif
*Konto usunięte* (2003.12.02, 16:10)
Ocena: 0
Ale to nie zawsze są łaty poprawiające błędy, są także i patch dodające obsługę nowego sprzętu itp smilies/bigsmile.gifNo, a teraz przeczytam, o czym ten artykuł. smilies/smile.gif
mR.Sepi (2003.12.02, 18:26)
Ocena: 0

0%
W końcu, chyba po jakimś pół roku jest artykuł smilies/smile.gif A miał być wkrótce to tym o integracji WINXP i SP1. No ale lepiej późno niż wcale smilies/bigsmile.gif
matteo (2003.12.02, 18:41)
Ocena: 0

0%
Artkul to był, ale Pila magisterke też robił ... ekhmnnn ... smilies/wink.gif

Jest tez kilka innych artykulow przygotowanych ...Tak wiec, sledz uważanie PCLab.pl smilies/krzywy.gif
*Konto usunięte* (2003.12.02, 21:16)
Ocena: 0
ja robilem wszystko krok po kroku i juz 2 cd są do wywalenia, instalator poprostu sie nie botuje jak to miało miejsce w orginale smilies/sad.gif
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane