Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Niedziela, 18 czerwca 2017, 11:00
LG 24MP59G-P
Cena od 599.00 zł do 629.00 zł

LG 24MP59G

 

 

LG 24MP59G – dane techniczne

Model  24MP59G-P (data produkcji: 03.2017)
Ekran

24 cale (1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, matowy, podświetlenie LED flicker free

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek (FreeSync, G-Sync)
75 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki/góra/dół

60 stopni / 35 stopni / 45 stopni

Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / opóźnienie sygnału 5 ms (GTG) / 18 ms / 7,47 ms
Powidoki średnie
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast  304 cd/m2 / 8219 K / 18,65% / 1098 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 4,82 / 9,57
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) 

sRGB – 92%, Adobe RGB – 66,2%

Wejścia-wyjścia 1 DisplayPort, 1 HDMI 2.0, 1 VGA, gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm
Regulacja położenia ekranu pochylenie
Dodatkowe informacje/funkcje brak mocowania VESA, zewnętrzny zasilacz, w zestawie tylko przewód HDMI
Pobór energii: maksymalna jasność / 200 cd/m2 / stan czuwania / wyłączony 28,15 W / 19,52 W / 0,25 W / 0,21 W
Cena

699 zł

 

Jakość wykonania

LG 24MP59G to monitor bardzo dobrze wykonany, przynajmniej jak na sprzęt tej klasy, o świetnie wyważonym wyglądzie. Skutecznie łączy klasyczną elegancję z powściągliwą, ale łatwo dostrzegalną nutą „gamingowej” agresji. Na dole kolumny monitora można zainstalować dodatkowy uchwyt do poprowadzenia przewodów.

Zestaw złączy jest kompletny: DisplayPort, HDMI (także pozwala na wyświetlanie obrazu 75 razy na sekundę) i analogowe VGA (D-sub). Jest też gniazdo słuchawkowe minijack o średnicy 3,5 mm. 

Kontrowersje może budzić jedynie zewnętrzny zasilacz i brak w zestawie przewodu DisplayPort, podstawowego wyposażenia z punktu widzenia gracza (dołączono tylko przewód HDMI).

  

Wygoda obsługi

Monitor umożliwia jedynie najbardziej podstawową regulację ustawienia ekranu: zmianę jego nachylenia w zakresie od –2 do +15 stopni. Niemożność zmiany położenia wyświetlacza w pionie oznacza, że bez dodatkowych zabiegów wysokość ekranu względem oczu nie będzie komfortowa. Czasami przydałaby też się funkcja obracania panelu w płaszczyźnie pionowej. 

Produkt firmy LG jest za to jednym z niewielu urządzeń w teście, które do obsługi menu wykorzystują bardzo wygodny minidżojstik. Dzięki niemu można się poruszać po menu pewnie i bardzo szybko. Samo menu może i jest nieco zbyt rozbudowane, ale przecież to monitor kierowany do graczy.

Stylizowana na latające skrzydło podstawa jest dostatecznie stabilna. Sprzyja temu umieszczenie sterującego dżojstika centralnie pod ekranem. Jego użycie nie powoduje nadmiernego bujania się monitora. 

Niektórym zapewne spodoba się dołączany przez producenta program sterujący, który pozwala przypisać wybrany tryb działania do określonego narzędzia. Dzięki temu po włączeniu edytora tekstu monitor automatycznie przejdzie w zoptymalizowany pod tym kątem tryb Czytelnik 1, a po uruchomieniu odtwarzacza wideo – w tryb Kino. Szkoda tylko, że nie jest dostępna polska wersja językowa tego programu.

 

Jakość obrazu

Zastosowany w modelu LG 24MP59G panel LCD IPS umie wyświetlić zakres kolorów zbliżony do wymagań przestrzeni barwowej sRGB (jej pokrycie wynosi 92%). Barwy są atrakcyjne dla oka, maksymalna luminancja bieli jest wysoka (304 cd/m2), a kąty widzenia – dobre. Szkoda tylko, że w domyślnym trybie działania 24MP59G wyświetla obraz o wyraźnie zbyt zimnej tonacji (temperatura bieli to 8219 K), a co za tym idzie, barwy są silnie zaburzone względem standardu sRGB (średni błąd delta E 2000 wynosi aż 4,82).  

gamut                                                                temperatura barwowa

luminancja                                                         gamma

Za pomocą kolorymetru można jednak poprawnie skalibrować ekran. Udało nam się osiągnąć średni błąd delta E 2000 na poziomie 0,84, przy czym maksymalny wyniósł 1,48.  

 gamut                                                                temperatura barwowa

 luminancja                                                         gamma

W danych technicznych (dostępnych na amerykańskiej i brytyjskiej stronie WWW producenta, patrz obraz na dole) podano, że monitor stosuje zaledwie 6-bitowe kodowanie koloru (262 144 barw), które wzbogacone jest techniką programowego ditheringu (A-FRC). W teorii ma być to rozwiązanie porównywalne z tradycyjnym 8-bitowym kodowaniem, pozwalające wyświetlić standardową liczbę 16 milionów kolorów. Na polskiej stronie czytamy zaś, że monitor stosuje 8-bitowe kodowanie obrazu. Zapytaliśmy o to polski oddział LG, ale do dnia publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przedstawiony poniżej zrzut ekranowy z brytyjskiej witryny LG informuje też, że użyty panel IPS ma standardowy czas reakcji (włączenie/wyłączenie piksela), 14 ms. Wynik pomiaru był nawet gorszy (18 ms).

Nierównomierność podświetlenia w modelu LG 24MP59G jest spora, bo sięga 18,65 procent (największa różnica względem środka ekranu występuje w prawym górnym rogu, ale zasadniczo obraz jest dostrzegalnie ciemniejszy wzdłuż obu boków i górnej krawędzi). 

  

Pozostałe tryby wyświetlania obrazu

W menu LG 24MP59G poza domyślnym trybem Ustawienia użytkownika jest dostępnych dziewięć innych, które można podzielić na trzy grupy.

Pierwszą grupę tworzą tryby związane z typowymi zastosowaniami multimedialnymi: Kino i Zdjęcie. Tryb Kino okazał się najbardziej neutralny i najlepiej fabrycznie skalibrowany pod kątem standardu sRGB: temperatura barwowa bieli wynosi w nim 6738 K, a średni błąd reprodukcji barw delta E 2000 – 3,04. W trybie Zdjęcie ponownie widać nadmierne zamiłowanie konstruktorów LG do chłodnej reprodukcji barw: temperatura barwowa wynosi 7643 K, a średni błąd delta E 2000 – dokładnie 5.

gamut – tryb Kino                                          gamut – tryb Zdjęcie

 

Drugą grupę można określić jako tryby do zadań specjalnych. Składają się na nią dwa ustawienia przeznaczone do długotrwałej pracy z tekstem (Czytelnik 1, przeznaczony do wyświetlania zwykłego tekstu, oraz Czytelnik 2, zoptymalizowany pod kątem wyświetlania obrazów), w których monitor emituje znacznie mniej widma niebieskiego i zmniejsza kontrast i jasność obrazu, oraz tryb opracowany z myślą o daltonistach (Daltonizm), w którym monitor ogranicza zakres barw z zakresu czerwieni.

składowe RGB bieli w trybie Czytelnik 2               ograniczony gamut w trybie Daltonista

Trzecia grupa trybów działania jest dostosowana do gier. Obejmuje ustawienia: Gra FPS1, Gra FPS2, Gra RTS oraz Ustawienia użytkownika Gra. Nazwy trzech pierwszych mówią same za siebie, choć warto wspomnieć, że tryb Gra FPS2 jest zoptymalizowany pod kątem produkcji o bardzo ciemnej scenerii. Ostatni z trybów przeznaczonych dla graczy, Ustawienia użytkownika Gra, pozwala całkowicie dowolnie określić działanie wszelkich udogodnień związanych z wirtualną zabawą. 

 

Powidoki i opóźnienie sygnału

Monitor LG wprowadza bardzo niewielkie opóźnienie sygnału: łącznie wynosi ono zaledwie 7,47 ms. Wyraźnie bardziej doskwierają powidoki za poruszającymi się obiektami, które wprowadza panel LCD IPS i jego elektronika sterująca. Urządzenie pozwala zmieniać intensywność działania funkcji dopalania pikseli (overdrive), ale nawet w optymalnym ustawieniu, średnim, powidoki są w najlepszym razie średnio widoczne. W maksymalnym ustawieniu funkcji dopalania za poruszającymi się obiektami widać już bardzo intensywne czarne powidoki.

 

Funkcja 1ms Motion Blur Reduction (ULMB)

To funkcja, której zadaniem jest zminimalizowanie efektu smużenia w dynamicznych scenach w grze, towarzyszącego szybko poruszającym się po ekranie obiektom. Jej działanie polega na chwilowym wygaszeniu podświetlenia w czasie zmiany stanu pikseli matrycy. Problem w tym, że LG 24MP59G może odświeżać obraz najwyżej 75 razy na sekundę; migotanie podświetlenia przy tej częstotliwości jest wyraźnie widoczne (gdy akcja w grze jest dynamiczna – nieco mniej). Takie migotanie może też powodować dyskomfort i nadmierne zmęczenie wzroku. Naszym zdaniem efekt działania funkcji 1ms Motion Blur Reduction raczej nie jest wart takiego poświęcenia. Oczywiście, jej włączenie wyklucza jednoczesne użycie techniki synchronizacji klatek FreeSync.   

LG 24MP59G-P
Zalety
 • atrakcyjny wygląd
 • wygodne sterowanie za pomocą minidżojstika
 • stabilna podstawa
 • szerokie kąty widzenia
 • odświeżanie obrazu 75 razy na sekundę
 • obsługa techniki synchronizacji obrazu FreeSync
 • bardzo małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • duża maksymalna luminancja bieli
 • złącze HDMI 2.0
 • złącze DisplayPort
Wady
 • brak mechanizmu regulacji wysokości ekranu
 • brak możliwości obracania ekranu
 • zimna kolorystyka w fabrycznej konfiguracji
 • słaba w fabrycznej konfiguracji kalibracja kolorów
 • spora nierównomierność podświetlenia ekranu
 • Na swoich zagranicznych stronach WWW producent informuje, że wykorzystuje 6-bitowy panel z FRC
 • brak mocowania VESA
 • brak wbudowanych głośników
 • dość wysoka cena 
Do testów dostarczył:LG
Cena w dniu publikacji (z VAT):699 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 599 zł:
Zadowolenie.pl
599 zł
ProLine.pl
599 zł
karen.pl
599 zł
ELECTRO.pl
599 zł
Avans.pl
599 zł
Mediaexpert.pl
599 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane