Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Niedziela, 18 czerwca 2017, 11:00
Asus VP247HA
Cena od 537.92 zł do 649.00 zł

Asus VP247HA

 

 

Asus VP247HA – dane techniczne

Model  VP247HA (data produkcji: 09.2016)
Ekran

23,6 cale (1920 × 1080 pikseli), LCD VA, matowy, podświetlenie LED flicker free

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek (FreeSync, G-Sync)
60 Hz / brak
Kąty widzenia: boki/góra/dół

55 stopni / 35 stopni / 35 stopni

Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / opóźnienie sygnału 1 ms (GTG) / 12,32 ms / 9,13 ms
Powidoki średnie
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast  249 cd/m2 / 6865 K / 16,28% / 5567 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,47/8,17
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) 

sRGB – 88,1%, Adobe RGB – 64,2%

Wejścia-wyjścia 1 HDMI, 1 VGA, wejście analogowe audio minijack 3,5 mm
Regulacja położenia ekranu pochylenie
Dodatkowe informacje/funkcje wbudowany zasilacz, mocowanie VESA, wbudowane głośniki 2 × 1,5 W, w zestawie tylko przewód VGA i przewód audio minijack 3,5 mm
Pobór energii: maksymalna jasność / 200 cd/m2 / stan czuwania / wyłączony 18,7 W / 15,6 W / 0,18 W / 0,02 W
Cena

625 zł

  

Jakość wykonania

Asus VP247HA to dobrze wykonany, ale zdecydowanie mało nowatorski monitor o niezbyt modnym wyglądzie. Standardowe szerokie ramki ekranu i tradycyjne bułowate plecy raczej nikogo nie uwiodą. 

Niezbyt bogaty jest też zestaw złączy: wejściom HDMI i VGA towarzyszy jedynie zielone wyjście słuchawkowe minijack o średnicy 3,5 mm. 

Za to Asus VP247HA jako jedyne urządzenie w stawce ma wbudowany zasilacz, więc do pracy wystarcza mu zwykły przewód zasilający od peceta.

 

Wygoda obsługi

Obsługa menu monitora jest bardzo tradycyjna: wszystkie ustawienia konfigurujemy za pomocą polskojęzycznego menu ekranowego i panelu sterującego z mechanicznymi przyciskami, umieszczonego z prawej strony pod ekranem. Podstawa monitora w pierwszej chwili wydaje się stabilna, ale podczas obsługi panelu ekran bardzo szybko wpada w całkiem pokaźne kołysanie. W widocznych na zdjęciu poniżej kratkach pod ekranem ukrywają się jeszcze głośniki o mocy 1,5 W.

Nie do końca intuicyjne wydaje się niekiedy tłumaczenie opcji menu; czasami sprawia wrażenie, jakby wykorzystano w nim elektronicznego tłumacza. Pierwszą ciekawostką jest to, że polskojęzyczna wersja menu jest dostępna pod opcją o nazwie Angielski. Nie bardzo wiadomo też od razu, jakie jest przeznaczenie takich trybów, jak: Tryb ciemni (nie chodzi tu o cyfrowe wywoływanie zdjęć, ale o pracę w słabo oświetlonym pokoju), Tryb nocny (jakby to samo co wcześniej) czy Tryb odczytu (zoptymalizowany pod kątem długotrwałej pracy z tekstem), a chyba jeszcze trudniej zrozumieć sens osobnego trybu o nazwie Teatr.  

 

Jakość obrazu

Producent informuje, że wykorzystał panel LCD typu VA. Asus VP247HA nie zachwycił nas szczególnie jakością wyświetlanych kolorów, za to kontrast w większości trybów poza ustawieniem Gra jest imponujący. Nawet po zastosowaniu testowej planszy ANSI (zawiera zarazem białe i czarne obszary) wyniki pomiarów oscylują wokół doskonałej wartości 5000 : 1. 

Pomiary wykazały, że w standardowym ustawieniu temperatura barwowa bieli jest neutralna (6865 K), ale monitor nie umie wyświetlić całego spektrum barw wymaganych przez standard sRGB, w fabrycznej konfiguracji został niezbyt precyzyjnie skalibrowany, szczególnie na linii zielony-purpurowy, i wyświetla mniej intensywne odcienie czerwieni, niż powinien. 

gamut                                                                temperatura barwowa

luminancja                                                          gamma

Ekran jest podświetlany za pomocą diod LED (flicker free). Pomiary wykazały, że równomierność podświetlenia jest dobra, poza skrajnym fragmentem po lewej, w którym odchylenie względem centrum wyraźnie rośnie, do 16,28 procent. Dokładnie taka sama przypadłość trapi system podświetlenia drugiego z testowanych Asusów, VX248H.

  

Inne tryby wyświetlania obrazu

Monitor udostępnia bogaty zestaw dodatkowych trybów działania. Łącznie jest ich dziewięć, w tym tak niecodzienne, jak: Tryb ciemni (bardzo niska luminancja, 42 cd/m2, i neutralna temperatura bieli, 6577 K), Tryb odczytu (niska luminancja, 67 cd/m2, i ciepła tonacja bieli, 5470 K), Widok nocny (wysoka luminancja, 226 cd/m2, i neutralna temperatura bieli, 6771 K). Na podstawie nazw można by sądzić, że te ustawienia nieco się pokrywają ze sobą, jak też z funkcją ograniczania emisji światła niebieskiego, ale okazują się zupełnie różne.

Ustawienie sRGB może sugerować lepszą optymalizację pod kątem wymagań standardu sRGB, ale w praktyce nie daje żadnych korzyści w porównaniu z domyślnym trybem standardowym (patrz obrazy na dole). Temperatura barwowa bieli staje się nieco chłodniejsza (7247 K), a średni błąd delta E 2000 jest minimalnie mniejszy (3,33), ale wciąż daleko pod tym względem do ideału.

gamut                                                                temperatura barwowa

Funkcja ograniczania emisji światła niebieskiego (Asus Blue LightFilter) ma cztery poziomy intensywności działania. W pierwszym, a nawet drugim zmiana tonacji barw jest jeszcze do przyjęcia; silniejsze ustawienia należy już traktować jako możliwe do zastosowania wyłącznie podczas pracy z tekstem lub zwykłego przeglądania WWW.

Składowe bieli przy wyłączonej funkcji Blue LightFilter

Składowe bieli w maksymalnym ustawieniu funkcji Blue LightFilter (poziom 4) 

 

Asus VP247HA i gry

W menu monitora jest dostępna między innymi opcja Game Plus. Nie należy oczekiwać po niej zbyt wiele, jest to bowiem zestaw jedynie dwóch funkcji: wirtualnego celownika i stopera.

VP247HA umie wyświetlić tylko 60 klatek obrazu na sekundę i nie obsługuje żadnej z technik synchronizacji (FreeSync, G-Sync). Zastosowany panel VA ma dość długi czas reakcji, a technika dopalania pikseli, która tu nazywa się Trace Free, pozwala zmniejszyć powidoki do średnio widocznych (najmniejsze są w ustawieniu 40). Za to wyświetlacz wprowadza małe opóźnienie sygnału: łącznie wynosi ono 9,3 ms.

Asus VP247HA
Zalety
 • neutralna w fabrycznej konfiguracji temperatura bieli i kolorystyka
 • bardzo wysoki kontrast obrazu
 • podświetlenie typu flicker free
 • małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • wbudowany zasilacz
Wady
 • brak regulacji wysokości ekranu
 • brak możliwości obrotu ekranu
 • niewielka maksymalna luminancja bieli
 • niezbyt dobra fabryczna kalibracja kolorów
 • niezbyt równomierne podświetlenie ekranu
 • słaba jakość wbudowanych głośników
 • brak złącza DisplayPort
 • brak przewodu HDMI w zestawie
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):649 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 548 zł:
Komputronik
548 zł
karen.pl
549 zł
ELECTRO.pl
549 zł
x-kom.pl
549 zł
Mediaexpert.pl
549 zł
Avans.pl
549 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane