Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Niedziela, 18 czerwca 2017, 11:00
Philips 247E6
Cena od 691.95 zł do 691.95 zł

Philips 247E6

 

 

   

Philips 247E6 – dane techniczne

Model  247E6E (data produkcji: 07.2015)
Ekran

23,6 cala (1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, matowy, podświetlenie LED sterowane impulsowo (240 Hz)

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek (FreeSync, G-Sync)
60 Hz / brak
Kąty widzenia: boki/góra/dół

60 stopni / 55 stopni / 50 stopni

Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / opóźnienie sygnału 5 ms / 17,8 ms / 9,13 ms
Powidoki średnie
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast  250 cd/m2 / 6775 K / 20,15% / 736 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 4,40/8,50
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) 

sRGB – 91,3%, Adobe RGB – 67,2%

Wejścia-wyjścia 1 HDMI, 1 DVI, 1 VGA, gniazdo słuchawkowe, wejście audio
Regulacja położenia ekranu pochylenie
Dodatkowe informacje/funkcje mocowanie VESA 100 mm × 100 mm, zewnętrzny zasilacz, wbudowane głośniki, obsługa MHL po HDMI
Pobór energii: maksymalna jasność / 200 cd/m2 / stan czuwania / wyłączony 20,1 W / 17,13 W / 0,27 W / 0,13 W
Cena

559 zł

  

Jakość wykonania

Biała obudowa testowego egzemplarza modelu Philips 247E6 niewątpliwie znajdzie zwolenników, tym bardziej że obudowa samego wyświetlacza jest dość sztywna i nawet zbytnio nie trzeszczy podczas próby zmiany ustawienia ekranu (producent zastosował wyłącznie mechanizm jego pochylania). Spory minus należy się natomiast za stabilność podstawy: przy każdym dotknięciu, na przykład przy próbie zmiany ustawień monitora, wyświetlacz bardzo wyraźnie się buja.

Zestaw złączy obejmuje wejścia: HDMI (z obsługą MHL), DVI-D i analogowe VGA. Ponadto na tylnym panelu zamontowano gniazdo słuchawkowe i analogowe wejście audio, monitor ma bowiem wbudowane głośniki o mocy 2 × 3 W (niestety – bardzo słabej jakości).

W zestawie dołączono: przewód VGA, zewnętrzny zasilacz oraz płytę CD z profilem kolorów, oprogramowaniem i elektroniczną instrukcją obsługi. Wybierając Philipsa 247E6, warto więc dokupić przewód HDMI, a przynajmniej DVI.

 

Wygoda obsługi

Do sterowania monitorem producent przeznaczył dotykowy panel kontrolny. To zabawne, że takie dotykowe panele mają wyłącznie dwa najtańsze konstrukcje w teście: kosztujący 559 zł Philips i jeszcze tańszy (499 zł) Samsung S24D330H. Taki zabieg być może skłoni kilka osób do wyboru właśnie tego monitora, ale w praktyce dotykowe panele sterujące w obu wyposażonych w nie urządzeniach były mniej wygodne niż tradycyjne panele z mechanicznymi przyciskami, szczególnie w słabszym oświetleniu. 

 

Znacznie przyjemniej steruje się parametrami obrazu w dołączonym na płycie programie.

Ciekawostką jest komunikat, który wyświetla się po włączeniu monitora – o tym, że długotrwałe (powyżej 30 minut) wyświetlanie nieruchomego obrazu może spowodować powstanie wypaleń matrycy LCD. Lepiej zatem nie wpatrywać się zbyt długo w zdjęcie ukochanej.

Monitor ma wbudowane stereofoniczne głośniki, grają jednak nie tylko cicho, ale i kiepsko. 

 

Podświetlenie ekranu

Philips 247E6 to jedyny w testowej stawce monitor, w którym wykorzystano podświetlenie sterowane impulsowo (PWM). Oznacza to, że diody LED podświetlające matrycę cały czas migają, w tym wypadku z częstotliwością 240 Hz. W teorii tak szybkie migotanie nie jest dostrzegalne, ale zdarzają się osoby, które zgłaszają nadmierne zmęczenie wzroku czy bóle głowy. One powinny rozejrzeć się za monitorem z podświetleniem typu flicker free

 

Słabo radzi sobie także system rozpraszania światła pod matrycą 247E6. Nie dość, że monitor Philipsa ma najbardziej nierównomiernie podświetlony ekran w teście (odchylenie względem centrum ekranu sięga –20,15 procent), to jeszcze wprowadza wyraźną różnicę w temperaturze bieli między prawą (zimną) a lewą (ciepłą) stroną ekranu. To naprawdę widać!

  

Jakość obrazu

W ustawieniu standardowym Philips 247E6 wyświetla całkiem przyjemne dla oka kolory i biel o neutralnej temperaturze 6775 K, ale kontrast obrazu można już uznać tylko za dobry (736 : 1; punkt czerni to 0,343 cd/m2). Średni błąd wierności wyświetlania kolorów względem wymagań standardu sRGB jest spory, bo wynosi 4,40. Wynika to głównie z problemów z wyświetlaniem barw na linii niebieski-zielony. Pokrycie przestrzeni barwowej sRGB, 91,3 procent, jest dość typowe dla tanich urządzeń.

gamut                                                                temperatura barwowa

luminancja                                                         gamma

 

Philips 247E6 i gry

W grach Philips 247E6 wypadł całkiem przyzwoicie. Niewielkie opóźnienie sygnału (łącznie 9,13 ms) i akceptowalne w tej cenie, średnio widoczne powidoki w połączeniu z odświeżaniem obrazu z częstotliwością do 60 razy na sekundę plasują go w tym zastosowaniu w środku testowej stawki. 

Philips 247E6
Zalety
  • dobre kąty widzenia
  • przyjemne dla oka kolory w standardowym ustawieniu
  • atrakcyjna cena
Wady
  • Podświetlenie nie jest typu flicker free
  • nierównomierność podświetlenia i różnice w odcieniu bieli
  • słaba kalibracja kolorów w fabrycznej konfiguracji
  • długi czas reakcji matrycy
  • słaba jakość wbudowanych głośników
  • brak mocowania VESA
  • kiepska stabilność podstawy
Do testów dostarczył:Philips
Cena w dniu publikacji (z VAT):599 zł

 

 

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane