Monitory i projektory
Artykuł
Piotr Kwiatkowski, Niedziela, 18 czerwca 2017, 11:00

Philips 246E7 

Philips 246E7 – dane techniczne

Model  246E7Q (data produkcji: 12.2016)
Ekran

23,6 cala (1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, matowy, podświetlenie LED flicker free

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek (FreeSync, G-Sync)
60 Hz / Brak
Kąty widzenia: boki/góra/dół

70 stopni / 60 stopni / 60 stopni

Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / opóźnienie sygnału 5 ms (GTG) / 16,4 ms / 9,96 ms
Powidoki średnie
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast  244 cd/m2 / 6920 K / 15,85% / 993 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,48/7,36
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) 

sRGB – 97,8%, Adobe RGB – 82,5%

Wejścia-wyjścia 1 HDMI, 1  DVI, 1 VGA, gniazdo słuchawkowe, wejście audio
Regulacja położenia ekranu pochylenie
Dodatkowe informacje/funkcje mocowanie VESA 100 mm × 100 mm, zewnętrzny zasilacz, wbudowane głośniki, obsługa MHL po HDMI
Pobór energii: maksymalna jasność / 200 cd/m2 / stan czuwania / wyłączony 17,02 W / 14,4 W / 0,15 W / 0,1 W
Cena

606 zł

  

Jakość wykonania

Philips 246E7 wygląda atrakcyjnie i jest solidnie wykonany. Pewne kontrowersje może budzić szara metalowa stopa, ale jest ona naprawdę stabilna. Producent nie miał ambicji stworzyć rekordowo cienkiej obudowy panelu LCD, dlatego 246E7 ma mocowanie VESA i wbudowane głośniki o nominalnej mocy 2 × 3 W (niestety – słabej jakości).

Panel złączy zawiera: HDMI (z obsługą MHL), DVI-D, VGA oraz wyjście słuchawkowe i wejście analogowe audio – oba typu minijack o średnicy 3,5 mm.  

Do monitora dołączono kompletne wyposażenie: przewody HDMI i VGA, przewód audio zakończony 3,5-milimetrowym wtykiem minijack oraz płytę CD z profilem kolorów, oprogramowaniem sterującym i instrukcją w wersji elektronicznej. 

 

Wygoda obsługi

Z podstawowych braków konstrukcyjnych należy wytknąć 246E7 kolumnę bez mechanizmu regulacji wysokości położenia ekranu, zwłaszcza że standardowe ustawienie jest zbyt niskie. Na pochwałę zasługuje natomiast wykorzystanie minidżojstika do sterowania ustawieniami i dość intuicyjne w obsłudze menu.

 

Użytkownik otrzymuje na płycie CD oprogramowanie pozwalające sterować parametrami monitora z poziomu systemu Windows. Niestety, nie udostępnia ono polskiej wersji językowej interfejsu.

 

Jakość obrazu

W monitorze zastosowano panel LCD IPS, a na opakowaniu czytamy, że jest to ekran typu UltraColor, czyli o poszerzonym zakresie wyświetlanych barw. Wykres gamutu widoczny poniżej potwierdza te obietnice, choć wspomniane poszerzenie nie jest spektakularne. Pomiary wykazały, ze Philips 246E7 pokrywa 97,8 procent przestrzeni barw sRGB i 82,5 procent Adobe RGB.  

W standardowych ustawieniach Philips 246E7 wyświetla kolory o przyjemnej, naturalnej tonacji (temperatura bieli wynosi 6920 K), ale poszerzenie spektrum oznacza nieco mniejszą wierność ich odwzorowania, szczególnie zieleni. To zaś odbiło się na średnim błędzie Delta E 2000, który wynosi 3,48. To sporo. 

gamut                                                                temperatura barwowa

luminancja                                                         gamma

W menu monitora jest dostępny tryb o nazwie sRGB. Sprawdziliśmy więc, czy w tym ustawieniu 246E7 został lepiej skalibrowany do wymagań standardu. Okazało się jednak (obrazy na dole), że parametry obrazu są w zasadzie takie same jak w podstawowym ustawieniu.  

gamut                                                                temperatura barwowa

luminancja                                                         gamma

 

Poniższy obraz przedstawia zaś nierównomierność podświetlenia matrycy modelu Philips 246E7. Jest ona stosunkowo duża (sięga 15,85 procent) i szczególnie widoczna po bokach i u góry ekranu. Monitor wykorzystuje sterowane prądowo diody LED, a więc ma podświetlenie typu flicker free. Minimalna jasność możliwa do uzyskania w domyślnym trybie pracy urządzenia wynosi 56,7 cd/m2, co jest dobrym wynikiem. 

 

Pozostałe tryby wyświetlania obrazu

Philips 246E7 ma dwa dodatkowe tryby działania: Internet i Gra. Użytkownik, przełączywszy monitor w ustawienie Internet, ujrzy obraz o nieco mniejszej jasności i delikatnie podbitych kolorach.

gamut Internet                                                    temperatura barwowa Internet

 

W ustawieniu Gra monitor ustawia zaś nieco chłodniejszą temperaturę wyświetlanej bieli (7654 K), wyraźnie podnosi jej luminancję i mocno zwiększa intensywność wyświetlanych barw.

gamut Gra                                                          temperatura barwowa Gra

 

We wszystkich trybach dodatkowo jest możliwość regulacji współczynnika gamma (dostępne ustawienia to: 1,8, 2,0, domyślne 2,2, 2,4 i 2,6) oraz temperatury barwowej bieli (9300 K, sRGB i Użytkownika).

 

Philips 246E7 i gry

To nie jest monitor projektowany pod kątem gier. Odświeża obraz z częstotliwością do 60 razy na sekundę, nie obsługuje żadnej techniki synchronizacji klatek (AMD FreeSync, Nvidia G-Sync) ani zmniejszającej efekt smużenia techniki ULMB. Jednak z punktu widzenia mało wymagającego gracza Philips radzi sobie całkiem dobrze. Na matrycy IPS o realnym czasie reakcji sięgającym 16,4 ms występują, oczywiście, powidoki. Są one średnio lub bardzo widoczne, zależnie od ustawienia funkcji dopalania pikseli, nazwanej przez Philipsa jako Smart Response.  

Philips 246E7
Zalety
 • Jedyny w teście monitor z panelem IPS o poszerzonym zakresie wyświetlanych kolorów
 • szerokie kąty widzenia
 • podświetlenie typu flicker free
 • atrakcyjny wygląd
 • małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • wygodne sterowanie za pomocą minidżojstika
 • dobra stabilność podstawy
 • mocowanie VESA
 • atrakcyjna cena
Wady
 • brak mechanizmu regulacji wysokości ekranu
 • brak możliwości obracania ekranu
 • niezbyt duża maksymalna luminancja bieli
 • przeciętna kalibracja kolorów w fabrycznej konfiguracji
 • długi czas reakcji matrycy
 • brak złącza DisplayPort
 • słaba jakość wbudowanych głośników
Do testów dostarczył:Philips
Cena w dniu publikacji (z VAT):609 zł

 

Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane