artykuły

Mysz dla gracza MMO – test modeli Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma

Gdy przycisków nigdy nie za wiele

18 15 czerwca 2017, 09:00 Damian Lejnert

Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma – oprogramowanie

Model Razer Naga Chroma można skonfigurować dzięki oprogramowaniu producenta. To dobrze znane narzędzie Razer Synapse. Podzielono je na cztery główne karty, a te – na pomniejsze zakładki.

Pierwsza zakładka w pierwszej karcie nazywa się Customize i pozwala zaprogramować wszystkie przyciski myszy oraz stworzyć i zapisać własnoręcznie przygotowane profile.

 

Zakładka Performance udostępnia ustawienia dpi i raportowania USB. Warto dodać, że dostępnych jest maksymalnie pięć poziomów, do których można przypisać dowolną wartość z przedziału 100–16 000 dpi.

 

Karta Lighting pozwala zarządzać podświetlaniem wszystkich trzech stref myszy. Można nie tylko dobrać kolor czy jasność, ale też ustawić efekty i zintegrować je z innymi urządzeniami Chroma.

 

Zakładkę Calibration już omówiliśmy. Oprócz funkcji strojenia sensora pod kątem powierzchni zapewnia suwak do regulacji parametru LOD.

 

 

Dzięki karcie Add On można włączyć lub wyłączyć funkcję wywoływania konfiguratora w grze, a gracze World of Warcraft będą też mogli włączyć element dodatkowy, pozwalający zarządzać paskami umiejętności.

 

Druga z głównych kart to edytor makr. Dostępne w niej funkcje nie przynoszą rewolucji. Pozwala łatwo narywać makra składające się z kombinacji klawiszy klawiatury i przycisków myszy oraz edytować opóźnienia między działaniami. W przeciwieństwie do Utility Engine Corsaira nie pozwala rejestrować przesunięć wskaźnika.

 

Chroma Apps to miejsce, w którym wyświetlane są wszystkie programy pobrane z Chroma Workshop. Dzięki nim można sterować podświetleniem i synchronizować efekty świetlne z grami.

 

Ostatnia karta to Stats, miły dodatek. Pokazuje między innymi odległość przebytą przez mysz i liczbę wciśnięć przycisków.  

 

Oprogramowanie, z którym współpracują produkty Corsaira, to Corsair Utility Engine. To dość potężne, a zarazem przejrzyste narzędzie. Podobnie jak Razer Synapse podzielono je na szereg kart.

 

W pierwszej karcie znajdują się opcje związane z ustawieniami profili. Do każdego z nich oprócz indywidualnej nazwy można dobrać grafikę w tle, a nawet ikonę, która przy dużej liczbie profili pozwoli błyskawicznie odróżnić jeden od drugiego.

 

Trzy profile można zapisać w pamięci urządzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że w podróży najważniejsze profile można mieć zawsze pod ręką.

 

Karta Actions to odpowiednik Customize z Razer Synapse. To tutaj programujemy działanie wszystkich przycisków. Co ciekawe, edytora makr nie ma w żadnej z omawianych zakładek. Wyświetla się on dopiero po wybraniu opcji przypisania makr do jednego z przycisków.

 

Zakładka Lightning Effects zawiera wszystkie ustawienia, które są nam niezbędne do zarządzania oświetleniem czterech stref. Co ciekawe, nie ma tu opcji wyłączenia cienkiego paska LED przed panelem przycisków bocznych, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Jego kolor można zmienić przy okazji przypisywania barwy poziomom dpi.

 

W pięciu dostępnych profilach dpi wartości można ustawić z dokładnością do jednego punktu. Znajduje się tu także dodatkowy profil o nazwie Sniper. Działa on tak samo jak w wielu innych konstrukcjach dla graczy. Wystarczy, że opcja ta zostanie przypisana do określonego przycisku, a jego przyciśnięcie i przytrzymanie lub samo przyciśnięcie (w zależności od tego, jaki tryb aktywacji zostanie wybrany) spowoduje włączenie przypisanej do poziomu „sniper” rozdzielczości.

 

W karcie Performance nie ma wielu ustawień. Brakuje nam tu opcji raportowania, którą przeniesiono w całkiem inne miejsce.

 

Karta Surface Calibration pozwala skalibrować sprzęt. Opcję związaną z raportowaniem USB producent przeniósł w miejsce z ogólnymi ustawieniami wszystkich podłączonych urządzeń, do którego prowadzi odnośnik Global Settings, oznaczony ikoną zębatki.

 

Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma – podsumowanie

Po niezliczonej liczbie rozgrywek i wielu godzinach pracy czas ostatecznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy myszy do gier MMO z dodatkowymi przyciskami bocznymi to dobre rozwiązanie. Naszym zdaniem dobre dla tych, którzy chcą mieć błyskawiczny dostęp do bardzo wielu działań w grze, a którym liczba przypisanych klawiszy klawiatury zwyczajnie nie wystarcza. Dwanaście w pełni programowalnych klawiszy pod kciukiem nie tylko zapewni taki dostęp w grze; umiejętnie wykorzystane, przyspieszą pracę i typowe codzienne użytkowanie.

Mamy jednak świadomość, że gry MMORPG, szczególnie produkcje wyraźnie nastawione na tryb PvP, chociaż nie są tak dynamiczne jak rasowe FPS-y, też niejednokrotnie wymagają szybkiego przesuwania myszy. W przypadku obu testowanych dziś urządzeń problemem może być łatwość przypadkowego wciśnięcia jednego z bocznych przycisków.

Przekonaliśmy się też o ergonomiczności obu konstrukcji. Dobrym przykładem jest ruchomy panel Corsair Scimitar Pro, który pozwala dostosować przyciski boczne do potrzeb każdego użytkownika. Ta funkcja sprawuje się wzorowo.

Oba urządzenia zostały wykonane z dbałością o detale. W naszym rękach wygodniejszy okazał się model Razer Naga Chroma. Szersza niż w myszy Scimitar Pro półka na palec serdeczny i cofnięty panel przycisków bocznych nie tylko pozwoliły wygodniej ułożyć dłoń; dzięki temu chwyt stał się pewniejszy, mysz leżała w dłoni o wiele stabilniej. Znacznie szybciej przyzwyczailiśmy się do jej przycisków bocznych; operowanie na dużej liczbie przypisanych pod nie działań z czasem nie sprawiało nam większych problemów.

 

Dostępność funkcji i oprogramowanie o dużych możliwościach, pozwalające między innymi tworzyć profile, przypisywać klawisze i nagrywać makra, to coś, co zapewniają także inne myszy. Jednak możliwość zapisywania profili w pamięci wewnętrznej urządzenia, zaawansowany edytor makr z funkcją nagrywania ruchów wskaźnika i bezproblemowa kalibracja sprawiły, że oprogramowanie Corsaira spodobało nam się znacznie bardziej od narzędzia Razera. Co prawda funkcja konfiguracji myszy w grze, którą zapewnia Razer Synapse, jest bardzo dobrym pomysłem, ale to za mało do zwycięstwa.

Jeśli chodzi o najważniejsze, naszym zdaniem, elementy myszy dla gracza: jakość sensora i precyzję urządzeń, nie mamy żadnych wątpliwości. PMW3367 w modelu Corsair Scimitar Pro RGB wypadł lepiej od laserowego PTE w modelu Razer Naga Chroma. Corsair osiąga bardzo dużą prędkość maksymalną, jest wolny od zjawisk predykcji i jitteringu i zapewnia świetne „czucie”. Działanie sensora PTE w Razerze określamy zaś jako dobre. W testach syntetycznych zauważyliśmy, że gubi on pewną liczbę pikseli, a zanim ręcznie dostosowaliśmy LOD w oprogramowaniu, wskaźnik potrafił odjechać w trakcie podnoszenia i opuszczania myszy. To negatywne zjawisko można jednak zniwelować do zera. Czy jednak w myszy kosztującej 330 zł w ogóle powinno występować?

Musimy wziąć też pod uwagę cenę ulepszonej wersji Scimitara. Za bardzo dobrej jakości sensor, świetne wykonanie i przesuwany panel przycisków bocznych trzeba zapłacić 50 zł więcej niż za mysz Razer Naga Chroma. Naszym zdaniem cena mogłaby być trochę niższa. Mimo to nasz wybór padłby na model Corsair Scimitar Pro RGB, głównie za sprawą sensora, możliwości dostosowania przycisków bocznych oraz bardzo zaawansowanego i bezproblemowego w użyciu oprogramowania. 

 

 Corsair Scimitar Pro RGBRazer Naga Chroma
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła) Tak (oprócz szkła) 
Próbkowanie - częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz – zgodne z danymi producenta. Potwierdzone testami w narzędziu Mouse Rate Checker  1000 Hz – zgodne z danymi producenta. Potwierdzone testami w narzędziu Mouse Rate Checker 
Akceleracja pozytywna Wolny od zjawiska akceleracji pozytywnej  Wolny od zjawiska akceleracji pozytywnej 
Akceleracja negatywna (wsteczna) Wolny od zjawiska akceleracji negatywnej Widoczne gubienie pikseli przy wykonywaniu szybkich ruchów 

Interpolacja

 Nie występuje

Nie występuje 

Predykcja Nie występuje

Nie występuje 

Jitter Nie występuje Nie występuje 
Lift off distance Zależny od ustawień w oprogramowaniu producenta. Najmniejsza uzyskana wartość – 0,6 mm, największa uzyskana wartość – 3 mm Zależny od ustawień wartości w oprogramowaniu producenta. Najmniejsza uzyskana wartość – poniżej 0,6 mm, największa uzyskana wartość – 1,2 mm 
Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,6%  97,6%
Wygoda obsługi podczas gry  Dobra. Regulowany panel przycisków bocznych to strzał w dziesiątkę. Pozwala precyzyjnie dostosować przyciski do potrzeb każdego użytkownika. Nieco węższa i bardziej stroma półka na palec serdeczny. W przypadku grubych palców może wywołać dyskomfort
Bardzo dobra. Duża wygoda i stabilność chwytu ze względu na charakterystyczne wyprofilowania i półkę na palec serdeczny. Delikatnie cofnięty panel przycisków bocznych pozwala chwycić mysz w taki sposób, żeby podczas szybszych ruchów nie wciskać przypadkowo klawiszy. Okupione jest to delikatnym wysunięciem palców poza krawędzie głównych przycisków
Wygoda obsługi w codziennych zastosowaniach Bardzo dobra. Bardzo duża liczba przycisków dodatkowych, do których można przypisać wiele funkcji i skrótów, sprawia, że użytkowanie komputera staje się znacznie szybsze i przyjemniejsze. Dłoń nie męczy się podczas długich sesji z myszą w ręku
Bardzo dobra. Bardzo duża liczba przycisków dodatkowych, do których można przypisać wiele funkcji i skrótów, sprawia, że użytkowanie komputera staje się znacznie szybsze i przyjemniejsze. Dłoń nie męczy się podczas długich sesji z myszą w ręku

 

Corsair Scimitar Pro RGB
Zalety
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • świetny optyczny sensor PMW3367
 • regulowany panel przycisków bocznych
 • dobrej jakości przewód
 • oprogramowanie Corsair Utility Engine
Wady
 • pomimo rewelacyjnego sensora nie nadaje się do gier FPS ze względu na konstrukcję
 • mimo wszystko, cena mogłaby być niższa
Do testów dostarczył:Corsair
Cena w dniu publikacji (z VAT):389 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 289 zł:
Neo24.pl
289 zł
OleOle!
299 zł
RTV EURO AGD
319 zł
alsen.pl
319 zł
Neonet.pl
319 zł
x-kom.pl
339 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Razer Naga Chroma
Zalety
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • bardzo dobre przyciski boczne
 • działanie rolki z funkcją aktywacji na boki
 • dobrej jakości przewód
Wady
 • problem Z-axis w wyższych ustawieniach LOD faktycznie występuje
 • nie nadaje się do gier FPS ze względu na konstrukcję
 • cena 
Do testów dostarczył:Razer
Cena w dniu publikacji (z VAT):320 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 339 zł:
Redcoon.pl
339 zł
x-kom.pl
339 zł
OleOle!
339 zł
RTV EURO AGD
339 zł
alsen.pl
339 zł
Mediaexpert.pl
369 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122017.06.15, 09:23
Korsarz mocno wciął się w akcesoria. Gdyby tylko nie stylizował się na markę 'cena premium' z miejsca...
HibikiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hibiki2017.06.15, 10:14
Jako wieloletni gracz MMORPG dodam od siebie że tego typu myszy są nie dla każdego.
Kupiłem swego czasu Razer Naga i mimo 3 miesięcznych prób nauki obsługi panelu bocznego nie udało mi się wyeliminować częstych pomyłek i złych kliknięć. Jestem wysokim facetem z ogromnymi łapskami i i tu chyba była główna przyczyna braku precyzji. Aktualnie używam Logitech G502 w którym da się zaprogramować 'jedynie' 11 przycisków, ale rozkład ich jest dużo łatwiejszy do opanowania. W grach w które grałem poznałem sporo ludzi chwalących Nagi, wiec jest to mocno indywidualna kwestia. Część z tych osób to kobiety, wiec pewnie o sporo mniejszych dłoniach.
blondasekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blondasek2017.06.15, 11:17
Osobiście używam Nagi od 2015 roku. W pracy i poza nią (makra i liczby się naprawdę przydają), dzięki czemu w pierwszej nadze dwa miesiące temu padł przycisk rolki (było słychać klik). Serwis sprawdził, stwierdził faktycznie zdechłą elektronikę i, ponieważ już Naga jest EOL, sklep zaoferował mi Nagę Chromę jako wymianę (za 30 złotych dopłaty, gdyż Nagę 2014 kupiłem za śmieszne 250 złotych wtedy). No i od dwóch miesięcy mam Nagę Chroma. Osobiście widzę poprawę w sensorze (dużo lepiej działa na różnych podkładkach [które przy poprzedniej Nadze musiałem kalibrować dużo częściej], negatywny efekt osi Z też jest dużo mniejszy) i, inaczej niż tutaj testerzy PCLaba, nie miałem ani razu problemu z kalibracją podkładki - informacja o zbyt szybkim ruchu myszki wyświetliła mi się raz, gdy naprawdę szybko chciałem to zrobić.

Podsumowując, mi Naga bardzo pasuje, ale nie mam dużych dłoni - trzeba samemu pomacać, bo boczny panel jest rzeczywiście stosunkowo nisko.
Dużym plusem jest konfiguracja makr na wszystkich przyciskach, dzięki czemu mam skróty windowsowe, czy przeglądarkowe pod ręką.
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2017.06.15, 15:48
Twin-Eye to najgorszy sensor Ever, nie dajcie się nabrać! Poza tym oprogramowania Razera bywa mega irytujące, przy każdym uruchomieniu kompa gdy nie macie nawiązanego połączenia z netem wyskakuje pop-up żeby się zalogować do Razer Synapse :]

Pozdr.
blondasekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blondasek2017.06.15, 16:26
Duchu @ 2017.06.15 15:48  Post: 1073793
Twin-Eye to najgorszy sensor Ever, nie dajcie się nabrać! Poza tym oprogramowania Razera bywa mega irytujące, przy każdym uruchomieniu kompa gdy nie macie nawiązanego połączenia z netem wyskakuje pop-up żeby się zalogować do Razer Synapse :]

Pozdr.


Ciekaw jestem, co jest z nim nie tak? Znaczy, nie gram w FPS-y, głównie strategie, MOB-y i slashery. W poprzedniej wersji rzeczywiście sensor potrafił wariować, ale z nowszą wersją, osobiście mi te problemy nie występują.
TheKerimekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheKerimek2017.06.15, 19:30
Potrzebowałem coś z duża ilością przycisków (do pracy). Rozważałem testowane modele ale nie pasowały mi gabaryty i rozkład przycisków. Do tej pory używałem g700s ale po kilku latach uznałem ze czas ma zmianę. Znalazłem SS Rival 500. Polecam każdemu kto szuka dobrej myszy do pracy. Soft od SS jest sporo lepszy od logitecha. Bardzo przydają się predefiniowane Makra pod macOS.
irulaxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
irulax2017.06.15, 19:39
Serio wykorzystujecie te dziesięć przycisków pod kciukiem w myszce? Nie potrafię sobie wyobrazić aby można było szybko i bezbłędnie klikać kciukiem.
ODIN85Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ODIN852017.06.15, 20:29
blondasek @ 2017.06.15 16:26  Post: 1073798
Duchu @ 2017.06.15 15:48  Post: 1073793
Twin-Eye to najgorszy sensor Ever, nie dajcie się nabrać! Poza tym oprogramowania Razera bywa mega irytujące, przy każdym uruchomieniu kompa gdy nie macie nawiązanego połączenia z netem wyskakuje pop-up żeby się zalogować do Razer Synapse :]

Pozdr.


Ciekaw jestem, co jest z nim nie tak? Znaczy, nie gram w FPS-y, głównie strategie, MOB-y i slashery. W poprzedniej wersji rzeczywiście sensor potrafił wariować, ale z nowszą wersją, osobiście mi te problemy nie występują.

Nic takiego mi nie wyskakuje.
blondasekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blondasek2017.06.15, 20:36
irulax @ 2017.06.15 19:39  Post: 1073819
Serio wykorzystujecie te dziesięć przycisków pod kciukiem w myszce? Nie potrafię sobie wyobrazić aby można było szybko i bezbłędnie klikać kciukiem.


Też nie mogłem, ale jest naprawdę ok. Mam osobne makra na gry, osobne na, chociażby excela - można wtedy pracować na laptopie/notebooku bez numerycznej. Teraz sobie nie wyobrażam pracy na myszy bez tych dodatków...
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2017.06.17, 10:36
używam Nagi od 2010, idealnie pasuje do mojej dłoni, i dodatkowe przyciski przydają się nie tylko w MMO, a także w pracy oraz w zwykłym codziennym użytkowaniu komputera ;)
wada: draństwo dosyć szybko potrafi się psuć - głównie scroll. przez te 7 lat wymieniłem mysz dwa razy (więc mam/miałem 3 sztuki).
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.
4