artykuły

Mysz dla gracza MMO – test modeli Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma

Gdy przycisków nigdy nie za wiele

18 15 czerwca 2017, 09:00 Damian Lejnert

Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma – przyciski i rolka

Mysz Razera łącznie ma 19 przycisków. Główne są dosyć wąskie. Mają niski skok i wciskają się bardzo miękko. Przyciski główne w urządzeniu Corsaira są delikatnie twardsze podczas aktywacji, ale porównywalnie głośne. Punkt aktywacji w obu przypadkach jest bardzo dobrze wyczuwalny, w obu też przełączniki dynamicznie powracają do pozycji początkowej. Pod tym względem obie konstrukcje są bardzo dobre. Żeby lepiej to przedstawić, wykonaliśmy test w grze Battlefield 4 z użyciem czterech broni. Polegał on na próbie wystrzelenia 10 pojedynczych pocisków w niewielkich odstępach czasu w trybie ognia ciągłego. Oto rezultaty:

  • ACW-R (880 pkt szybkostrzelności) – jedna z najszybszych broni w grze, tylko minimalnie wolniejsza od AEK-971. W tym teście obie myszy poradziły sobie wyśmienicie. Każdy z 10 strzałów zakończył się wystrzeleniem pojedynczego pocisku.
  • AEK-971 (900 pkt szybkostrzelności). Na 10 prób jedynie 3 zakończyły się niepowodzeniem.
  • CZ-3A1 oraz FAMAS (1000 pkt szybkostrzelności) – dwie najszybsze bronie dostępne w grze. W obu przypadkach co drugi strzał kończył się niepowodzeniem.

Rolki w obu urządzeniach pokryto dość grubą warstwą gumy o wyczuwalnym wzorze. To dobre rozwiązanie, które zapobiega ślizganiu się palca. W obu punkt aktywacji podczas przekręcania jest bardzo dobrze wyczuwalny. Rolka w myszy Corsair Scimitar Pro RGB wciska się bardzo płytko i wymaga to użycia względnie dużej siły. W modelu Razer Naga Chroma przełącznik wciska się lżej i zdecydowanie głębiej. Przycisk zintegrowany w Nadze jest wyraźnie głośniejszy, ale już mechanizm obrotowy jest cichszy. W obu przypadkach nie mieliśmy żadnych problemów z powtórnym i zarazem szybkim przyciśnięciem. Dodatkową funkcją rolki w modelu Razer Naga jest możliwość przechylania jej na boki. Mechanizm działa wzorowo, kliknięcie, które towarzyszy aktywacji, jest ciche, a przełącznik nie wymaga zbyt dużej siły. Jednak skoro pod kciukiem mieliśmy prawdziwy arsenał przycisków, nie korzystaliśmy często z tej dodatkowej funkcji.

 

Na grzbietach obu urządzeń znajdują się dwa dodatkowe przyciski. W modelu Razer Naga Chroma służą do przełączania ustawień dpi w górę i w dół. W modelu Corsair Scimitar Pro RGB jeden przycisk pozwala zmienić rozdzielczość sensora w locie, drugi zaś umożliwia przełączanie się między zapisanymi profilami myszy. Ci jednak, którzy chcieliby, żeby działał tak jak w Nadze, będą mocno zawiedzeni. Zarówno lewy przycisk myszy, jak i omawiany przez nas przycisk do zmiany profili są zablokowane – zaprogramowanej przez producenta funkcji nie można zmienić.

 

Po wewnętrznej stronie obu urządzeń zamontowano panel o 12 przyciskach. W obu przyciski wciskają się bardzo płytko, a moment ich aktywacji jest wyraźnie wyczuwalny. W modelu Razer Naga Chroma uwagę zwraca bardzo dobre umieszczenie ich w korpusie. Wszystkie są dość sztywne; w żadnym nie stwierdziliśmy większych luzów, które mogłyby powodować ich kołysanie. To zjawisko było natomiast wyczuwalne podczas użytkowania modelu Corsair Scimitar Pro RGB, chociaż nie było nadmiernie dokuczliwe. Mimo że dwie kolumny przycisków Corsair pokrył specjalnym wzorem, trudniej je odróżnić od przycisków Razera.

Przyciski w obu modelach różnią się przede wszystkim wyprofilowaniem. Dzięki temu, że każdy przycisk boczny w Nadze jest trochę inaczej wyprofilowany, po przyzwyczajeniu się do ich kształtu łatwiej je rozpoznać niż przyciski w konkurencyjnej konstrukcji. W Scimitar Pro RGB spodobała nam się możliwość przesunięcia i dostosowania panelu przycisków bocznych do chwytu i wielkości dłoni. To bardzo funkcjonalny dodatek, zapewniający myszy świetną ergonomiczność.

 

Obie myszy zostały stworzone dla graczy praworęcznych. Mają zbliżone wymiary. Obie najlepiej trzymało się nam mieszanką chwytów fingertip i palm oraz chwytem claw. Pozwalało to optymalnie ułożyć kciuk i palce na przyciskach głównych w taki sposób, żeby nie wystawały, jak również wygodnie korzystać z prawie wszystkich przycisków bocznych. Dostęp do ostatniej kolumny przycisków był zdecydowanie łatwiejszy w myszce Scimitar Pro, ze względu na regulowany panel, który mogliśmy wyśrodkować lub przesunąć do przodu. Warto podkreślić, że Corsair Scimitar Pro RGB jest wyczuwalnie cięższa od modelu Razer Naga Chroma: pierwsza waży 147g (122 g bez kabla), druga – 135 g (106 g bez kabla).

 

Corsair Scimitar Pro RGB i Razer Naga Chroma – mechanizmy kalibracji

W oprogramowaniu obu producentów dostępna jest opcja kalibracji. Razer Synapse dodatkowo pozwala wybrać powierzchnię. Na liście podkładek są jedynie produkty Razera. Podczas kalibracji modelu Razer Naga Chroma napotkaliśmy jednak problemy. Dość często pojawiał się komunikat o tym, że mysz porusza się zbyt szybko, nawet wtedy, kiedy wykonywaliśmy ruchy o prędkości 0,04 m/s. Kalibrację próbowaliśmy wykonać na kilku rodzajach podkładek. Za każdym razem rezultat był ten sam, a wszystko to pomimo zainstalowania najnowszej wersji oprogramowania. Wreszcie jedna na dziesiątki prób zakończyła się pełnym sukcesem. Kalibrację myszy Corsair Scimitar Pro RGB udało nam się ukończyć za pierwszym razem.

 

Po kalibracji Corsaira nie zauważyliśmy żadnych zmian w działaniu sensora. W działaniu Nagi zmieniło się niewiele. Jedyną istotną zmianą był współczynnik LOD, którego wartość program dobrał automatycznie, i niwelacja pewnego zjawiska, które dokładniej omówimy na stronie dotyczącej testów.

2