Inne
Artykuł
Radosław Stanisławski, Sobota, 6 maja 2017, 20:30

Synology DS216j – opis konstrukcji

Wygląd, akcesoria

Synology DS216j, tradycyjnie dla urządzeń tej marki, jest pakowany w bardzo niepozorny, surowy karton.

W zestawie nie dołączono zbyt wielu elementów, ale w sumie zbyt wiele tutaj nie potrzeba. Są to: zewnętrzny zasilacz, kabel sieciowy RJ-45, instrukcja montażu nośników danych i pierwszego uruchomienia oraz śrubki do przykręcenia nośników i zamknięcia obudowy. Instrukcja jest zdecydowanie skrótowa, ale rekompensuje to bardzo przyjemny w użyciu kreator instalacji, o którym powiemy trochę dalej.

Z zewnątrz urządzenie wygląda naprawdę dobrze. Całą konstrukcję z wyjątkiem wewnętrznego stelaża wykonano z lekko błyszczącego plastiku. Ten się, niestety, łatwo rysuje, ale na szczęście biel sprawia, że trudno te rysy zauważyć. DiskStation, który widzicie na poniższych zdjęciach, miał już trochę rys, a wcale nie było tego po nim widać.

Urządzenie jest sprzedawane tylko w białej wersji. Niektórym może brakować na przykład czarnej (w czarnych odmianach są dostępne m.in. produkty z serii Play). 

Na przednim panelu znajdują się cztery żółte diody, symbolizujące, odpowiednio, stan urządzenia, podłączenie do sieci LAN i operacje wykonywane na dwóch nośnikach. Poniżej zamontowano przycisk zasilania, któremu towarzyszy niebieska dioda. Każdą z tych diod można wyłączyć lub przygasić; można także ustawić harmonogram, według którego będą świecić, za pomocą oprogramowania DSM. Warto zauważyć, że nie ma tu jakiegokolwiek złącza. Brakuje zwłaszcza USB. Szkoda, bo dla części użytkowników będzie to oznaczać konieczność sięgania za obudowę, by skorzystać z pamięci przenośnej. To ewidentnie przejaw segmentacji produktów: droższe modele Synology mają z przodu taki port. Sam procesor bez problemu obsłużyłby trzy porty USB. 

Na bocznej ściance wycięto w plastiku logo Synology, które pełni także funkcję dodatkowego źródła zimnego powietrza. Wygląda to co najmniej bardzo dobrze. 

Tylny panel jest dość skromny. Znajdują się tu: kratka 92-milimetrowego wentylatora wyciągowego, złącze RJ-45 karty sieciowej (oczywiście, jest to karta gigabitowa), dwa złącza USB 3.0, otwór Kensington Lock, pozwalający zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą, i gniazdo zasilacza.

Wnętrze i konstrukcja

Nieco ciekawiej jest w środku. Żeby zainstalować nośnik danych, należy odkręcić dwie śrubki na tylnym panelu obudowy i rozsunąć boczne ścianki. Wówczas oczom ukazuje się taki oto widok:

Do metalowego stelaża przykręcamy nośniki, wcześniej wsunięte do złącza SATA. Pod śrubkami znajdują się gumowe podkładki tłumiące, których zadaniem jest zniwelować część szkodliwych dla dysków twardych (i nerwów) wibracji.

Po odkręceniu stelaża ujawnia się serce urządzenia: płyta główna z dwurdzeniowym procesorem ARM Marvell Armada 385 88F6820, który można spotkać w wielu innych NAS-ach oraz routerach i punktach dostępowych. Element z widocznie wyciętymi literami CHDS to rozpraszacz ciepła tego procesora, zamontowany za pomocą zatrzasków. Warto zwrócić też uwagę na kość pamięci operacyjnej DDR3 SK hynix o pojemności 512 MB, wlutowaną tuż pod procesorem. Dla tych, którzy myślą o rozbudowie tej pamięci, nie mamy dobrych wiadomości: w tanich seriach Synology na to nie pozwala. Z innych ciekawostek warto wymienić baterię w prawym dolnym rogu i układ SMD BIOS na prawo od rozpraszacza ciepła. 

Kontroler USB 3.0 znajduje się w procesorze, dlatego próżno szukać osobnego układu zapewniającego obsługę tych szybkich złączy. Jest za to wyspecjalizowany kontroler sieciowy Gigabit Ethernet, Marvell 88E1511. Wprawne oko dostrzeże też niewielką, 8-megabajtową pamięć flash firmy Macronix, w której przechowywane jest oprogramowanie układowe urządzenia. 

Synology DS216j – konwencja nazewnicza serii

W tym momencie warto wyjaśnić, skąd się wzięła nazwa urządzenia. W katalogu Synology znajduje się wiele produktów z serii DiskStation o podobnych numerach, ale innych literkach/dopiskach obok. 

Pierwsze dwie litery, DS (DS216j), oznaczają serię DiskStation, a więc stosunkowo niewielkie urządzenia przeznaczone do domu i dla małych/średnich przedsiębiorstw. W ofercie tego producenta są dostępne znacznie bardziej zaawansowane, profesjonalne stacje do montażu w szafach serwerowych (tzw. rackach), na przykład seria RS (Rack Station). 

Pierwsza cyfra, w tym przypadku 2 (DS216j), oznacza liczbę zatok dla nośników danych, które może obsłużyć dana stacja. Dwie następne cyfry, 16 (DS216j), oznaczają model urządzenia, zgodnie z datą wprowadzenia na rynek (w tym przypadku chodzi o 2016 rok). Ostatnia litera (tu: DS216j) to chyba najistotniejszy element, czyli nazwa serii. Najpopularniejsze nazwy serii w katalogu Synology to: 

  • se (np. DS214se) – najmniej wydajne i zwykle najtańsze urządzenia o najmniejszych możliwościach;
  • j (np. opisywany dziś DS216j) – urządzenia ze średniej półki, o rozsądnym stosunku wydajności do ceny, kierowane do użytkowników domowych i niewielkich firm;
  • + (np. DS716+II) – urządzenia o najwyższej wydajności w swojej klasie, zwykle wyposażone w mocne (jak na tę klasę sprzętu) procesory Atom, Celeron, a nawet Pentium.
  • play (np. DS216play) – urządzenia, w których bardzo mocny nacisk położono na możliwości multimedialne, zwykle wyposażone w procesory umożliwiające transkodowanie materiału o wysokiej rozdzielczości (FHD, a nawet 4K!) w czasie rzeczywistym.

Produkty bardziej zaawansowane, przeznaczone dla profesjonalistów (np. serie: RS, DX, FS), mogą mieć w nazwie jeszcze inne wyróżniki.

Synology DS216j – parametry techniczne

 Synology DS216j – dane techniczne
Procesor

Marvell Armada 385 88F6820

32-bitowy, 2 rdzenie, 2 wątki, 1000 MHz, 1 MB L2

Pamięć 512 MB DDR3, bez możliwości rozbudowy
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników 2 × 3,5 cala lub 2 × 2,5 cala
 2 × 10 TB (jeden wolumin, maks. 16 TB)
System operacyjny Synology DiskStation Manager (DSM) 6.1
Obsługiwane macierze Synology Hybrid RAID, JBOD, RAID 0, RAID 1,
pojedynczy wolumin (Basic)
Obsługiwane protokoły sieciowe CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, TFTP, FTPS, WebDAV, CalDAV, Telnet, SSH, SNMP, VPN, PPTP, VPN, OpenVPN, iSCSI (LUN i Target), rsync
Obsługiwane systemy plików dla nośników wewnętrznych – EXT4,
dla nośników zewnętrznych – EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+ (tylko odczyt, maks. rozmiar: 2 TB), exFAT (po kupieniu pakietu w cenie ok. 16 zł)
Inne ciekawe funkcje centrum monitoringu (darmowa licencja na dwie kamery, maks. 10), hibernacja, zdalny dostęp QuickConnect, harmonogramy zdarzeń, HyperBackup, narzędzia dla smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, sprzętowa obsługa szyfrowania, Wake On Lan
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS, kamery IP i USB (nieoficjalnie, po zakupie pakietu za 20 zł), drukarki sieciowe/USB
Złącza

1 LAN 10/100/1000 Mb/s
2 USB 3.0 (tył)

Wymiary i waga 165 mm × 100 mm × 225,5 mm; 0,88 kg
Cena

 ok. 690 zł

Ocena artykułu:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane