Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 11 kwietnia 2017, 15:00

AMD Ryzen 5 1600X i 1500X – pobór energii

Test odtwarzania wideo jest wykonywany z użyciem wbudowanego odtwarzacza systemu Windows 10 i wykorzystuje – o ile są dostępne – sprzętowe dekodery wideo. Test pełnego obciążenia procesora odzwierciedla maksymalny pobór energii w programach wykorzystujących wszystkie wątki procesora, ale bez użycia instrukcji AVX. W razie użycia AVX procesory pobierałyby więcej prądu, ale ponieważ jeszcze nie ma programów użytkowych wykorzystujących te instrukcje, na razie rezygnujemy z takiego testu.

Płyta główna, na której testowaliśmy procesory Ryzen, ma bardzo podobne dodatkowe wyposażenie jak użyte płyty LGA1151 i LGA2011-3. Różnice w poborze energii powinny być głównie efektem specyfiki platformy, a nie wykorzystanej płyty głównej.

Nasz egzemplarz układu Ryzen 5 1600X w fabrycznej konfiguracji ustawia sobie najwyższe napięcie zasilania pod obciążeniem spośród wszystkich Ryzenów, które mieliśmy w rękach. Przypominamy, że procesory Ryzen nie mają stałego VID, czyli binarnego identyfikatora domyślnego napięcia. Każdy procesor ustawia sobie napięcie zgodnie z zadanymi parametrami i odczytami setek wbudowanych w krzemowe jądro sensorów, i to w zależności od bieżącego wykorzystania. Układy te podlegają jednak podobnemu sortowaniu co starsze procesory – różne egzemplarze tego samego modelu mogą mieć bardzo różne właściwości.

Ten egzemplarz ustawiał sobie około 1,41 V pod największym obciążeniem. Dla użytkownika niezainteresowanego podkręcaniem to kiepski los na krzemowej loterii, bo taki procesor pobiera więcej prądu niż inne egzemplarze. Dla kogoś, kto chce podkręcać, to może być dobra wiadomość, o czym piszemy na następnej stronie.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane