Internet i sieci
Artykuł
Krzysztof Dziedzic, Czwartek, 13 kwietnia 2017, 15:00

Wydajność Wi-Fi z bliska

Netis WF2780F to urządzenie klasy AC1200, które w paśmie 2,4 GHz zapewnia transfer danych z szybkością do 300 Mb/s, a w paśmie 5 GHz – do 867 Mb/s. Do testów w jednym zestawie wykorzystaliśmy kartę sieciową Asus PCE-88AC, która osiąga znacznie większą przepustowość maksymalną. Drugi zestaw testowy był połączony za pomocą interfejsu LAN.

Testy są przeprowadzane w normalnych warunkach przy dość niskim zagęszczeniu innych sieci. Dlatego wyniki mogą być bardziej realistyczne od tych, które Czytelnicy osiągną u siebie w domu.

Testy z bliska są wykonywane, gdy odległość pomiędzy ruterem a komputerem klienckim wynosi około 1 m.

Netis zaskoczył całkiem niezłym wynikiem, zwłaszcza na częstotliwości 2,4 GHz: transfer danych przekraczający 50% nominalnej wartości to oznaka dobrej wydajności. Wynik na częstotliwości 5 GHz, 318 Mb/s, nie jest najgorszy, lecz zdecydowanie mógłby być lepszy.

Wydajność Wi-Fi z daleka

Odległość pomiaru określiliśmy na mniej więcej 5 m. Dodatkowym utrudnieniem była ściana o grubości 20 cm wykonana z czerwonej cegły. Daje ona tłumienie sygnału na poziomie 8 dB. Odległość i tłumienie powinny zdecydowanie bardziej zaszkodzić w przypadku częstotliwości 5 GHz.

Wyniki tego testu pokazały, że ruter dość standardowo zachowuje się w dalszej odległości od urządzenia, do którego przesyłane są dane. Na częstotliwości 2,4 GHz wydajność spadła o blisko 26%. Na częstotliwości 5 GHz spadła zaś o mniej więcej 19%. Normalnie byłby to świetny wynik, jednak w teście w bliskiej odległości wynik jest dość słaby, dlatego spadek tylko o 19% nie może aż tak bardzo dziwić.

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Facebook
Ostatnio komentowane