artykuły

Asus ROG Swift PG258Q – test 240-hercowego monitora dla graczy

24 cale, 240 herców i G-Sync, czyli... spełnienie marzeń gracza

74
14 kwietnia 2017, 14:00 Piotr Kwiatkowski

Jakość obrazu w trybach dla graczy

Asus przygotował w PG258Q trzy predefiniowane tryby kierowane do graczy: Wyścigi, RTS/RPG i FPS. Pierwszy z nich jest domyślnym trybem działania monitora i został już obszerniej opisany na stronie, na której omówiliśmy ogólną jakość obrazu. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że w trybie Wyścigi nie można zmieniać nasycenia kolorów. 

Tryb RTS/RPG

Zgodnie z nazwą jest to tryb zoptymalizowany pod kątem gier strategicznych i fabularnych. Monitor wyświetla w nim nieznacznie mniej nasycone barwy z zakresu czerwieni i niebieskiego, ale biel cały czas zachowuje neutralną temperaturę w okolicach 6500 K, a kontrast statyczny obrazu utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie 954 : 1. Błąd wyświetlania kolorów delta E 2000 w tym trybie osiąga jednak dość wysoką wartość, 4,76.    


 gamut                                                          temperatura barwowa 

luminancja                                                     gamma 

 

Tryb FPS

Jest to ustawienie dla miłośników gier, w których wirtualny świat obserwujemy z perspektywy postaci. W wypadku PG258Q zmiana trybu z RTS na FPS spowoduje wzmocnienie wyświetlanych czerwieni i błękitów – lekkie ich przesycenie. Również tym razem mamy jednak do czynienia z obrazem o przyjemnych dla oka kolorach i neutralnej temperaturze bieli, w okolicach 6500 K. Kontrast wynosi 961 : 1, a błąd odwzorowania kolorów, średni delta E 2000, osiąga raczej wysoką wartość 4,14. 

 gamut                                                          temperatura barwowa

luminancja                                                     gamma 

 

Wzmocnienie ciemnych kolorów 

Specjalnie do graczy adresowana jest funkcja o nazwie Wzmocnienie ciemnych kolorów. Jej zadaniem jest ułatwienie dostrzeżenia elementów sceny i przeciwników ukrywających się w ciemnych partiach obrazu. Funkcja ma trzy poziomy intensywności działania. Poniższe wykresy ukazują, na ile zmienia się możliwość rozpoznania na ekranie najciemniejszych odcieni szarości (tak zwanego zakresu near black) w zależności od tego, czy zostanie aktywowana – i w jakim ustawieniu – funkcja Wzmocnienie ciemnych kolorów, oraz jak zmieniają się przebiegi krzywej gamma (pomiary wykonane w domyślnym trybie pracy monitora, Wyścigi).

Różnicowanie odcieni szarości bliskich czerni 

funkcja wyłączona                                          poziom 1

poziom 2                                                       poziom 3

 

Gamma 

funkcja wyłączona                                          poziom 1

poziom 2                                                       poziom 3

 

Filtr światła niebieskiego

Podczas długiej pracy/zabawy z komputerem o możliwie niewielkie zmęczenie wzroku i poprawne działanie zegara biologicznego ma zadbać funkcja ograniczająca ilość emitowanego światła o barwie niebieskiej. Nazywa się ona Filtr światła niebieskiego i ma cztery poziomy filtrowania (poziom 0 oznacza wyłączenie funkcji).    

Poniższe wykresy ukazują, jak silnie w poszczególnych ustawieniach, 1–4, spada ilość składowej niebieskiej w wyświetlanej bieli. W ustawieniu maksymalnym (poziom 4) jest to już zaledwie 35–30 procent wyjściowego poziomu koloru niebieskiego. 

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Poziom 4

Oczywiście, każdy kolejny poziom ograniczenia światła niebieskiego wpływa niekorzystnie na wierność odzwierciedlania barw, ale podczas bardzo długich, szczególnie nocnych, rozgrywek lub wielogodzinnego czytania/tworzenia dokumentów warto korzystać z zalet tego rozwiązania. 

 

Game Plus – dodatkowe funkcje dla graczy 

Asus ROG Swift PG258Q nie byłby kompletnym urządzeniem, gdyby nie skrywał w swoim menu kilku dodatkowych funkcji dla graczy, dostępnych pod wspólną nazwą Game Plus. Zaliczają się do nich: wyświetlanie wirtualnego celownika (cztery wzory), licznik czasu bieżącej rozgrywki, licznik wyświetlanych klatek obrazu oraz dodatkowe linie pozycjonujące, które ponoć mają być pomocne w wypoziomowaniu monitorów w trybie wieloekranowym. Do ich wywołania służy osobny przycisk na panelu sterującym monitora.

 

Głośniki, gniazda audio, koncentrator USB 

Asus ROG Swift PG258Q nie ma wbudowanych głośników. Nie ma też wejścia mikrofonowego. Musi nam wystarczyć wyjście słuchawkowe oraz dwuportowy koncentrator USB 3.0, których położenie sprawia, że dostęp do nich jest dość utrudniony. Po założeniu zatrzaskowej maskownicy złącza PG285Q stają się wręcz niedostępne.   

4