Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 lipca 2017, 20:00

Jaką pamięć wybrać do procesora Ryzen?

Ci, którym zależy na najszybszym taktowaniu, mają tylko jeden rozsądny wybór: zestaw pamięci z jednostronnymi modułami opartymi na kościach Samsung B. Nawet w UEFI z najnowszą wersją bloku AGESA takie moduły zapewniają najłatwiejsze podkręcanie do DDR-3200 i powyżej.

Jednostronny moduł pamięci

Moduł pamięci na powyższym zdjęciu jest jednostronny, co można łatwo zobaczyć, oglądając go z boku albo od strony styków. Kości pamięci są tylko po górnej stronie modułu; po drugiej stronie przyklejono elastyczne tworzywo ułatwiające montaż radiatorów.

Niestety, ta informacja jest niezwykle rzadko podawana przez producentów modułów pamięci. 

G.Skill FlareX

Producenci niemal nigdy nie podają też, jakich kości użyto – między innymi dlatego, że w ramach jednego modelu modułów kości mogą się różnić w zależności od rewizji czy tygodnia produkcji. O budowie modułów można wnioskować po nominalnych parametrach. Zestawy przetestowane z prędkością DDR-3333 i większą prawie zawsze są oparte na kościach Samsung B. To po prostu jedyne kości DDR4 o takich możliwościach. Z kolei zestawy DDR-3000 i wolniejsze prawie zawsze są zbudowane z tańszych kości. Wśród zestawów DDR-3200 tylko te droższe mają kości Samsung B; jeśli pierwsze trzy timingi nie są równe (np. 16-18-18), to jest prawie pewne, że zbudowano je z jakichś innych komponentów.

Niektóre marki stosują tylko kości jednego producenta: na przykład moduły Samsung zawsze mają kości Samsung (ale niekoniecznie z pożądanej serii), a moduły Crucial – kości Micron (Crucial to marka firmy Micron).

Pokrótce omówimy własnoręcznie sprawdzone w działaniu zestawy RAM-u:

  • Corsair Vengeance LPX 2 × 8 GB DDR-3000 – jeden z podstawowych modeli w ofercie Corsaira. Uruchamia się bez problemu z prędkością DDR-2666, podkręca do DDR-2933. Domyślnego taktowania DDR-3000 nie da się osiągnąć na każdej kombinacji płyty głównej i procesora, a więcej niż DDR-3200 nie udało nam się osiągnąć na żadnej płycie.
  • Corsair Vengeance LED 2 × 8 GB DDR-3000 – ten sam zestaw co powyżej, tylko z innymi radiatorami.
  • Crucial Ballistix Elite 2 × 8 GB DDR-2666 – starszy zestaw, oferowany w czasie, gdy Intel wprowadzał procesory Skylake. Uruchamia się bez problemu z prędkością DDR-2666, podkręca do DDR-2933, ale powyżej – z trudem.
  • GoodRAM IRDM 16 GB DDR-2133 – z takich czterech modułów zbudowaliśmy konfigurację o pojemności 64 GB i prędkości DDR-2933. To bardzo satysfakcjonujący wynik, jak na prawie że najtańsze moduły o takiej pojemności.
  • G.Skill Ripjaws 4 4 × 4 GB DDR-3000 – starszy zestaw, przeznaczony głównie do platformy LGA2011-3. Daje się uruchomić z prędkością DDR-2666 po zwiększeniu napięcia VSOC, ale możliwości podkręcania są ograniczone.
  • G.Skill FlareX 2 × 8 GB DDR-3200 – ten i dwa wymienione poniżej zestawy zbudowano z kości Samsung B. Właściwie na każdej płycie da się je bez większych problemów ustawić na DDR-3200. FlareX to seria przeznaczona specjalnie do procesorów Ryzen; kosztuje nieco więcej niż zestawy DDR-3200 innych marek, ale daje gwarancję najłatwiejszego podkręcania.
  • G.Skill TridentZ RGB 4 × 8 GB DDR-3600 – nominalną prędkość osiągnęliśmy z każdym procesorem, jaki mieliśmy do dyspozycji, ale tylko w konfiguracji z dwoma modułami i tylko na płytach głównych X370 ASRocka i Asusa. Osiągnięcie DDR-3200 z użyciem czterech modułów jest możliwe na płycie Crosshair VI Formula.
  • Geil Evo X 2 × 8 GB DDR-3200 – zestaw o podobnych właściwościach co G.Skill FlareX.

GoodRAM Iridium DDR4

Ocena artykułu:
Ocen: 90
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane