Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 lipca 2017, 20:00

Duża pojemność – 64 GB w czterech modułach

Możliwości zainstalowania dużej ilości pamięci na platformie z procesorem Ryzen znacznie się poprawiły od marca. Najtańsze moduły o pojemności 16 GB kosztują: w kompletach po dwa – około 500 zł, pojedynczo – około 530 zł. Moduły 32-gigabajtowe są dostępne tylko w wersjach LR-DIMM (Load Reduced DIMM) i RDIMM (Registered DIMM). Procesory Ryzen nie obsługują modułów RDIMM, a LR-DIMM teoretycznie mogłyby działać, ale nie znamy żadnej płyty głównej z taką funkcją. Maksymalnie w maszynie z procesorem Ryzen można zatem zainstalować do 64 GB pamięci.

Sprawdziliśmy to z użyciem czterech modułów GoodRAM IRDM 16 GB DDR-2133 15-15-15-36. Mają kosztować około 550 zł za sztukę.

GoodRAM Iridium DDR4

GoodRAM Iridium DDR4

Moduły zbudowano na czarnym laminacie serii Iridium i osłonięto prostymi radiatorami. Te są bardzo dobrze przymocowane, ale pełnią funkcję kosmetyczną – podczas pracy modułów wzrost ich temperatury jest ledwie wyczuwalny.

Producent modułów nie wpisał w SPD, jaka firma dostarczyła kości pamięci. W grę wchodzą zapewne kości Micron B i Hynix AFR.

Według AMD procesory Ryzen obsługują maksymalnie prędkość DDR-1866 w konfiguracji z czterema dwustronnymi modułami. Ku naszemu zadowoleniu na płycie B350-Plus pamięć uruchomiła się po zresetowaniu ustawień z domyślną prędkością: DDR-2133, co już wykracza poza gwarancję AMD. Bardzo łatwo osiągnęliśmy prędkość DDR-2933 przy timingach CL18 18-18-38 1N.

GoodRAM Iridium DDR4

GoodRAM Iridium DDR4

Wymagało to zmiany tylko kilku ustawień: głównych czterech timingów pamięci, napięcia pamięci i napięcia VSOC, jak widać poniżej:

Ocena artykułu:
Ocen: 90
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane