artykuły

W poszukiwaniu ciszy - Gigabyte 7NNXP Limited Edition

29 listopada 2003, 20:33 Michał Szulowski
Ktoś mógłby się zastanawiać, po co test kolejnej płyty głównej dla Athlona XP, z dobrze znanym chipsetem, w dodatku nieco tylko lepiej wyposażonej od testowanej niedawno? Otóż płyta, którą mam przyjemność Wam dziś przedstawić, wyróżnia się z kilku powodów i swemu nabywcy posłuży jeszcze bardzo długo.

Spis treści


Płyta w całej okazałości - zwraca uwagę bogate wyposażenie płyty

Cóż zatem jest takiego specjalnego w tej płycie? Gigabyte GA-7NNXP zbudowana została przy wykorzystaniu dobrze już znanego zestawu układów sterujących – NVIDIA nForce2 Ultra 400. "Północna" część odpowiedzialna za obsługę procesora, pamięci oraz karty graficznej umieszczonej w złączu AGP jest bardzo nowoczesna i spełnia wszystkie wymagania dotyczące współczesnych konstrukcji. Obsługuje główną magistralę procesora (FSB) z wszystkimi częstotliwościami 100, 133, 166 i 200 MHz w trybie dwóch przesłań na takt (DDR). Zawiera dwukanałowy kontroler pamięci DDR SDRAM PC3200, zaś złącze AGP pracuje w trybie 4x lub 8x, z możliwością włączenia szybkich zapisów. "Południowa" część chipsetu NVIDII to układ MCP-T (Media and Communication Processor), który zawiera zintegrowaną jednostkę przetwarzania dźwięku (APU), wspomaganą przez SoundStorm, zapewniającą dekodowanie i kodowanie dźwięku w systemie Dolby Digital 5.1. Oprócz tego MCP-T jest już nieco przestarzałym układem – pozwala na obsługę jedynie 6 urządzeń USB (2.0) i zawiera 2-kanałowy kontroler równoległego interfejsu ATA133. W układzie tym zintegrowano także kontroler Fast Ethernet oraz FireWire. MCP-T zapewnia też obsługę przestarzałych interfejsów: szeregowego (RS-232C) oraz równoległego (IEEE 1284), brak mu natomiast obsługi nowoczesnego Serial ATA czy coraz popularniejszego Gigabit Ethernetu.


GigaRAID znacznie rozszerza możliwości tworzenia wydajnych konfiguracji macierzowych

O tych mankamentach pamiętali jednak konstruktorzy płyty głównej, dzięki czemu zawiera ona wszystkie niezbędne ulepszenia. Za obsługę dysków z interfejsem Serial ATA odpowiedzialny jest układ firmy Silicon Image SiI3112, który daje także możliwość stworzenia macierzy dyskowej pracującej w trybie RAID 0 lub RAID 1. Ponadto wbudowany jest układ GigaRAID IT8212F, który obsługuje dwa dodatkowe kanały równoległego ATA z możliwością pracy w trybie ATA133. Kontroler ten zapewnia możliwość tworzenia macierzy dyskowych pracujących w trybie RAID 0, RAID 1, RAID 0+1 oraz JBOD. Za obsługę gigabitowego ethernetu odpowiedzialny jest układ Intel Kenai 32, który oferuje możliwość uruchomienia systemu operacyjnego z sieci. Na szczęście wbudowany w nForce'a układ sieciowy również został wykorzystany, dzięki czemu użytkownik płyty Gigabyte GA-7NNXP LE może korzystać z obu sieciówek jednocześnie. Natomiast skorzystanie z interfejsu FireWire możliwe jest dzięki zastosowaniu na płycie układu PHY Realtek RTL8801, który współpracuje z kontrolerem wbudowanym w MCP-T.


Niespotykany w innych płytach śledź z gniazdem do podłączenia zewnętrznych dysków serial ATA. Szkoda, że producent dołączył tylko jeden przewód zasilający...

Taki zestaw interfejsów można jednak znaleźć także w produktach innych producentów. Tym, co naprawdę odróżnia płytę główną firmy Gigabyte są: podwójna przetwornica zasilająca procesor, podwójny BIOS oraz cztery gniazda dla pamięci DDR SDRAM, które – z pewnymi ograniczeniami, o czym napiszemy w dalszej części artykułu – pozwalają lepiej wykorzystać możliwości chipsetu nForce2 Ultra 400. Standardowo płyta główna doskonale radzi sobie z pojedynczą, występującą na pokładzie przetwornicą zasilającą procesor. Jednak zwolennicy przetaktowywania procesorów sięgają po drugą przetwornicę zasilającą (DPVRM - Dual Power Voltage Regulator Module), umieszczaną w specjalnym złączu położonym pomiędzy procesorem a tylnym panelem płyty głównej. Dodatkowa przetwornica po włożeniu w płytę, dwukrotnie zmniejsza obciążenie przetwornicy głównej, a w sytuacji ekstremalnego overclockingu zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła z grzejących się elementów zasilacza i stabilniejsze parametry elektryczne sygnałów. Dodatkową funkcją DPS (Dual Power System - bo tak nazywa to rozwiązanie Gigabyte) jest możliwość pracy, gdy nastąpi awaria jedej z tych dwóch przetwornic. Na DPVRM umieszczony jest radiator z wiatraczkiem podświetlanym na niebiesko. Jednak w czasie normalnej pracy swobodnie można odłączyć ten wiatraczek – układy nie będą się grzać, a my obniżymy wytwarzany przez płytę hałas.
Strona:
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 20:42
1.?
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2003.11.29, 20:46
2.! smilies/smile.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 20:51
Swój "wyścigowy" obowiązek spełniłem i mogę zabrać się do lektury, ale i tak to niezbyt dla mnie, bo należę do szkoły "falenickiej" (P4) (albo "otwockiej", już sam nie wiem). Tak czy inaczej tekst można potraktować jako dzieło kształcące smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2003.11.29, 21:26
mysle ze warto bylo w wadach podac jedna i to nie mala... nie ma wokol socketu otworow, wiec zamontowanie jakiegos high endowego wentylatora [w domysle zalmanita 7k cu] nie wchodzi w rachube. Mnie tam tez ten ich wynalazek dodatkowej przetwornicy pradu, jakos nie przekonuje. pomyslmy... chcemy ekstremalnie podkrecic athlona, czyli konstruujemy jakies chlodzonko @ wodzie albo i @ azocie. taaa tylko jak je zamontujemy? otworow, jak wspomnialem, nie ma. kondensatorki takoz tak fikusnie pomontowane ze moga imho przeszkadzac. natomiast dobrze ze giga montujac te wszystkie wicherki nie zapomnial o ich regulacji. samo wyposazenie faktycznie takie raczej full wypas. no mozna bylo jeszcze dodac wi-fi do kompletu smilies/smile.gif sam mam vaxp-a i jestem zadowolony umiarkowanie bo zawsze szukam jakiegos zonka [oj pare sie u mnie znajdzie]. konczac nurtuje mnie pytanko... czy zastosowanie czterech modulow oznacza korzystanie z dualnej pracy kontrolera pamieci?
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 21:28
Spytam ostrożnie, bo po ostatnich wypowiedziach Bossa, że "nie zna się na kartach graficznych" boję się nawet własnego cienia, a co dopiero wypowiedzi tutaj... . Nie pasuje mi to "wyciszanie", usuwacie po kolei kilka wydajnych elementów (Raptory chyba są szybsze niż Barracudy, podobnie FX5900 od R8500?), komputera prawie nie słychać, ale na sam koniec "możemy nasz zestaw "nieco" podkręcić"? Trudno mi sobie wyobrazić przemontowywanie tego za każdym razem, gdy chcę pograć, nie mówiąc o dublowaniu układów (mnie na to nie stać smilies/smile.gif. Proszę mnie poprawić, bo pewnie czegoś nie zrozumiałem.
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2003.11.29, 21:40
Michał, przekładając elementy na płycie, miał na celu uzyskanie zestawu, którego w ogóle nie słychać. Więc "downgrade" do Barracudy czy R8500 dokonany został tylko ze względu na hałas generowany przez Raptora i FX 5900 Ultra.Zwykły użytkownik podłączy do tej płyty prawdopodobnie coś w stylu FX 5900 lub RADEON 9800, a także jakąś Barracudę (które są bardzo popularne). Taki zestaw umożliwi uzyskanie silnego peceta do gier. W razie potrzeby będzie można jednak obniżyć napięcie na procesorze (i zmniejszyć jego taktowanie) oraz spowolnić wiatraczki. Komputer może nie będzie tak cichy, jak ten Michałowy z RADEONem 8500 po odłączeniu wentylatorka, jednak na pewno cichszy niż zestaw pracujący przy "pełnych obrotach" smilies/smile.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 21:48
Rozumiem, dzięki, chociaż uważam, że włączanie komputera po to, aby uruchomić Excela jest jego marnotrawstwem smilies/wink.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.30, 10:44
O, jestem niemile zdziwiony, żadnych komentarzy? Wszyscy śpią (na PCLabie?, niemożliwe...) czy wszystko wiedzą? A może tak dobry tekst, że nie ma pytań?
*Konto usunięte*2003.11.30, 12:20
Dla jedynch to marnotrawstwo, dla innych sposób zarabiania pieniędzy smilies/smile.gif
FrescoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fresco2003.11.30, 12:37
ja tylko słysze tupot mew itd... ale była balanga na karaoke ułaaaaa, wracam do wyra spać. pozdro dla wszystkich, narka.
Zaloguj się, by móc komentować
1