artykuły

W poszukiwaniu ciszy - Gigabyte 7NNXP Limited Edition

29 listopada 2003, 20:33 Michał Szulowski

Radiator z wiatraczkiem modułu DPVRM jest podświetlany na niebiesko

Na koniec zostawiliśmy sobie najciekawsze zadanie – wyciszenie komputera. Otóż testując tę płytę główną zadaliśmy sobie pytanie, co można zrobić, by komputer nie hałasował jak startujący odrzutowiec. Zaczęliśmy od karty graficznej - pozbyliśmy się tak szybkiej, jak i głośnej karty z układem GeForce FX 5900 Ultra na rzecz karty z procesorem ATI RADEON 8500. Dodatkowo, do normalnej eksploatacji odpięliśmy zasilanie wiatraczka na tej karcie, co nie spowodowało żadnych negatywnych konsekwencji zarówno w czasie pracy w edytorach tekstu, programach graficznych, jak i przy oglądaniu telewizji na ekranie komputera. Oczywiście, uruchamiając jakieś gry - niestety, rzadko się to zdarza poza testami :-( - musielibyśmy włączyć z powrotem ten wiatraczek, ale... odgłosy z gry zagłuszyłyby go skutecznie.

Po drugie, odłączyliśmy wiatrak na DVPRM – co prawda, przestał on pięknie świecić na niebiesko ;-), ale to nie problem, bowiem w czasie testu komputer leżał bez obudowy na biurku i niebieskie podświetlenie, zwłaszcza w nocy, było nieco denerwujące. Kolejną przeszkodą na drodze do ciszy okazały się dyski twarde. Raptory z talerzami kręcącymi się z prędkością 10000 obr./min. okazały się zbyt piskliwe – przenieśliśmy więc dane z powrotem na Seagate Barracuda ATA V.

Na tym etapie zostaliśmy już praktycznie tylko z dwoma źródłami szumu – wiatrak na radiatorze procesora oraz w zasilaczu. Naszą walkę z wiatrakami rozpoczęliśmy od próby wymuszenia w BIOSie ograniczania szybkości obrotowej wiatraka. Płyta Gigabyte GA-7NNXP ma taką ciekawą funkcję, która pozwala na zwolnienie wiatraczka, jeśli temperatura odczytywana z procesora jest niższa od 40 stopni. W naszym przypadku uzyskaliśmy taką temperaturę po zmniejszeniu częstotliwości pracy procesora o niemal połowę i przy obniżenia napięcia. Jednak mimo tego, że byliśmy w stanie utrzymać temperaturę na poziomie 32 stopni, wiatrak kręcił się cały czas z prędkością 4000 obr./min. Zrezygnowaliśmy ze standardowego (notabene dość cichego) wiatraczka Ajigo i założyliśmy radiator GlacialTech 18db, którego wiatraczek standardowo kręci się z prędkością około 2000 obr./min. Niestety, mimo że temperatura wciąż była poniżej progowej, wiatraczek ten nie zwalniał. Prawdopodobnie z innymi wiatrakami sytuacja powinna być lepsza, jednak nam się nie udało uzyskać działania funkcji CPU Smart Fan Control. Innym rozwiązaniem, o które się pokusiliśmy i które z powodzeniem działa z obydwoma wiatrakami, okazał się zakup specjalnego modułu firmy Zalman (koszt: 15 zł), który pozwala na płynną regulację napięcia dostarczanego do wiatraka. Niestety, pewną wadą rozwiązania jest to, że nie kontroluje ono temperatury procesora i nie może samoczynnie przyspieszyć wiatraczka w razie potrzeby. Problemem jest również to, że maksymalne obroty wiatraka po włączeniu tego regulatora zmniejszyły się z 4200 do około 3500 obr./min., co może się okazać niewystarczające np. latem, przy próbach przetaktowania procesora.


Niezależnie od częstotliwości, a w konsekwencji od temperatury procesora, wiatrak na jego radiatorze kręci się za taką samą szybkością.

Po próbach wyciszenia komputera sprawdziliśmy zachowanie się płyty głównej, szczególnie przy zmianie mnożników i napięć. W podkręcaniu nie mamy wielkich osiągów – nasz testowy Athlon XP 3200+ działał przy napięciu 1,7 V z częstotliwością 2400 MHz (zamiast 2,2 GHz) i wskazywał temperaturę 53-62 stopni. Bez podnoszenia napięcia zasilającego (a więc 1,65 V) doszliśmy do częstotliwości 2,3 GHz - wówczas temperatura wahała się od 48 do 55 stopni.

Przeprowadziliśmy też eksperyment polegający na obniżaniu napięcia zasilającego, przy standardowej częstotliwości pracy – nasz wynik: częstotliwość 2,2 GHz; napięcie 1,525V; temperatura 42-28 stopni. To jednak nie wszystko – postanowiliśmy również sprawdzić, jaką maksymalną częstotliwość osiągnie ten procesor na płycie Gigabyte, ale przy maksymalnie obniżonym napięciu zasilania. Nasz Athlon XP 3200+ z zasilaniem 1,1 V bez problemu działa z częstotliwością 1,1 GHz i wskazuje wówczas temperaturę około 24 stopni.

Wszystkie dotychczasowe testy przeprowadzaliśmy przy FSB 200 MHz (efektywnie: 400 MHz), postanowiliśmy więc jeszcze zmniejszyć tę częstotliwość, by sprawdzić możliwość pasywnego chłodzenia procesora. Niestety, okazało się, że przy FSB 100 MHz nie działają mnożniki 5; 5,5; 22,5 i 23. Przy innych częstotliwościach FSB nie mieliśmy problemów z ustawieniem wartości najniższych; zaś największe włączały taką częstotliwość, której procesor nie był w stanie wytrzymać. Postanowiliśmy więc ustawić częstotliwość 6 x 100 MHz, napięcie 1,1 V (niżej się nie da ;-)) i odłączyć wiatraczek. I choć początkowo zobaczyliśmy bardzo obiecujący wynik – 18 stopni, to jednak temperatura powoli, ale stale rosła, osiągając po kilkunastu minutach poziom 55 stopni. Niestety, ponieważ proces ten nie chciał się zatrzymać, zrezygnowaliśmy z chłodzenia pasywnego procesora.

Mimo wszystko, jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników. Pozostawiliśmy nasz testowy komputer przy częstotliwości 1,2 GHz (6 x 200 MHz) i z napięciem 1,15 V – dzięki temu, mimo wolno kręcącego się wiatraczka, mamy stałą temperaturę nie przekraczającą 34 stopni. Hałas wytwarzany przez nasz komputer jest tak niski, że pozwala na komfortowe oglądanie telewizji wieczorem bądź w nocy, zaś uzyskana wydajność okazuje się do większości zadań wystarczająca. Gdy uruchamiamy bardziej wymagające aplikacje, zawsze możemy nasz zestaw "nieco" podkręcić.dla Gigabyte GA-7NNXP Limited Edition
Uzasadnienie:

Testowana przez nas płyta Gigabyte GA-7NNXP spełnia niemal wszystkie zachcianki najbardziej wybrednego użytkownika. Dzięki bogactwu wyposażenia, a także bardzo rozbudowanym możliwościom dopasowania do potrzeb, płyta ta jest w pełni godna polecenia i zasługuje na rekomendację PCLab.pl.


ZaletyWady
  • bogate wyposażenie
  • kontrola napięć i częstotliwości w szerokim zakresie
  • ciekawe rozwiązania jak DVPRM czy też CPU Smart Fan Control
  • cena
  • brak możliwości zmiany mnożnika z poziomu EasyTune4
Do testów dostarczył:

Gigabyte Polska
www.gigabyte.pl
Cena: ok. 800 zł VAT

PS.
Na jednym z polskich serwisów ukazała się recenzja płyty Gigabyte GA-8IPE1000 Pro2, w której autor napisał, że program EasyTune4 umożliwia ograniczenie maksymalnej prędkości obrotowej wiatraków. Nie jest to prawda, bowiem jest to ograniczenie minimalnej wartości obrotów powodujące włączenie alarmu, gdy wiatraczek przestaje się kręcić.
Strona:
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 20:42
1.?
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2003.11.29, 20:46
2.! smilies/smile.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 20:51
Swój "wyścigowy" obowiązek spełniłem i mogę zabrać się do lektury, ale i tak to niezbyt dla mnie, bo należę do szkoły "falenickiej" (P4) (albo "otwockiej", już sam nie wiem). Tak czy inaczej tekst można potraktować jako dzieło kształcące smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2003.11.29, 21:26
mysle ze warto bylo w wadach podac jedna i to nie mala... nie ma wokol socketu otworow, wiec zamontowanie jakiegos high endowego wentylatora [w domysle zalmanita 7k cu] nie wchodzi w rachube. Mnie tam tez ten ich wynalazek dodatkowej przetwornicy pradu, jakos nie przekonuje. pomyslmy... chcemy ekstremalnie podkrecic athlona, czyli konstruujemy jakies chlodzonko @ wodzie albo i @ azocie. taaa tylko jak je zamontujemy? otworow, jak wspomnialem, nie ma. kondensatorki takoz tak fikusnie pomontowane ze moga imho przeszkadzac. natomiast dobrze ze giga montujac te wszystkie wicherki nie zapomnial o ich regulacji. samo wyposazenie faktycznie takie raczej full wypas. no mozna bylo jeszcze dodac wi-fi do kompletu smilies/smile.gif sam mam vaxp-a i jestem zadowolony umiarkowanie bo zawsze szukam jakiegos zonka [oj pare sie u mnie znajdzie]. konczac nurtuje mnie pytanko... czy zastosowanie czterech modulow oznacza korzystanie z dualnej pracy kontrolera pamieci?
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 21:28
Spytam ostrożnie, bo po ostatnich wypowiedziach Bossa, że "nie zna się na kartach graficznych" boję się nawet własnego cienia, a co dopiero wypowiedzi tutaj... . Nie pasuje mi to "wyciszanie", usuwacie po kolei kilka wydajnych elementów (Raptory chyba są szybsze niż Barracudy, podobnie FX5900 od R8500?), komputera prawie nie słychać, ale na sam koniec "możemy nasz zestaw "nieco" podkręcić"? Trudno mi sobie wyobrazić przemontowywanie tego za każdym razem, gdy chcę pograć, nie mówiąc o dublowaniu układów (mnie na to nie stać smilies/smile.gif. Proszę mnie poprawić, bo pewnie czegoś nie zrozumiałem.
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2003.11.29, 21:40
Michał, przekładając elementy na płycie, miał na celu uzyskanie zestawu, którego w ogóle nie słychać. Więc "downgrade" do Barracudy czy R8500 dokonany został tylko ze względu na hałas generowany przez Raptora i FX 5900 Ultra.Zwykły użytkownik podłączy do tej płyty prawdopodobnie coś w stylu FX 5900 lub RADEON 9800, a także jakąś Barracudę (które są bardzo popularne). Taki zestaw umożliwi uzyskanie silnego peceta do gier. W razie potrzeby będzie można jednak obniżyć napięcie na procesorze (i zmniejszyć jego taktowanie) oraz spowolnić wiatraczki. Komputer może nie będzie tak cichy, jak ten Michałowy z RADEONem 8500 po odłączeniu wentylatorka, jednak na pewno cichszy niż zestaw pracujący przy "pełnych obrotach" smilies/smile.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.29, 21:48
Rozumiem, dzięki, chociaż uważam, że włączanie komputera po to, aby uruchomić Excela jest jego marnotrawstwem smilies/wink.gif
BurzynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Burzyn2003.11.30, 10:44
O, jestem niemile zdziwiony, żadnych komentarzy? Wszyscy śpią (na PCLabie?, niemożliwe...) czy wszystko wiedzą? A może tak dobry tekst, że nie ma pytań?
*Konto usunięte*2003.11.30, 12:20
Dla jedynch to marnotrawstwo, dla innych sposób zarabiania pieniędzy smilies/smile.gif
FrescoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fresco2003.11.30, 12:37
ja tylko słysze tupot mew itd... ale była balanga na karaoke ułaaaaa, wracam do wyra spać. pozdro dla wszystkich, narka.
Zaloguj się, by móc komentować
5