artykuły

W poszukiwaniu ciszy - Gigabyte 7NNXP Limited Edition

29 listopada 2003, 20:33 Michał Szulowski

Ustawienia BIOSu - zdjęcia zrobione już w czasie eksperymentów z obniżaniem temperatury procesora.

Procedura testowa, z której korzystaliśmy przy tym teście, była dokładnie taka sama, jak przy poprzednich testach płyt dla procesorów AMD Athlon XP. Również nie zmieniły się komponenty, z których korzystaliśmy. Po skonfigurowaniu maksymalnych (na jakie pozwalał BIOS) oraz stabilnych ustawień, zainstalowaliśmy Windows XP Professional w wersji angielskiej, a następnie wszystkie niezbędne sterowniki dostarczone na płycie CD dołączonej przez Gigabyte. Całość nie sprawiła nam żadnej niespodzianki.


Dla porównania prezentujemy te wyniki w zestawieniu z najwydajnieszą z dotychczas testowanych przez nas płyt głównych – ASUS A7N8X Deluxe. Jak zwykle krótki komentarz – płyta główna Gigabyte nie daje możliwości ustawienia tak wielu parametrów wpływających na pracę pamięci, a tym samym na uzyskiwaną wydajność, jak płyta ASUS. Co prawda, w BIOS-ie po naciśnięciu w głównym menu kombinacji klawiszy Ctrl+F1 zyskujemy dodatkowe możliwości, jednak nawet wówczas część ustawień jest odczytywana z specjalnego modułu w pamięci (SPD), zawierającego wpisane wartości, przy których producent gwarantuje prawidłowe działanie. Ponieważ jednak dysponujemy pamięciami bardzo dobrej jakości, działają one prawidłowo nawet wtedy, gdy ustawimy parametry znacznie przekraczające zalecane przez producenta. Ponadto wykorzystywana przez nas płyta ASUS - po ustawieniu FSB na 200 MHz - nieco szybciej taktuje pamięci. Mimo jednak tych różnic, szybkość działania płyty Gigabyte jest w większości testów zbliżona do osiąganej przez ASUSa; w niektórych testach, jak np. w teście SPECviewperf osiągane są znacznie lepsze wyniki, co prawdopodobnie jest zasługą lepszych sterowników.

Porównując uzyskane wyniki wyraźnie widać, że mimo znacznej różnicy w teście syntetycznym, jakim jest CacheMem, w rzeczywistych warunkach osiągi obu płyt są porównywalne. Duża różnica na korzyść Gigabyte’a występuje w teście PCMark2002 i Passmark Performance Mark (w części dotyczącej dysku). Wynika ona z tego, że test ASUSa przeprowadzony jakiś czas temu wykorzystywał jedynie pojedynczy dysk Barracuda ATA V, natomiast do testu Gigabyte’a użyliśmy dwóch dysków twardych WD Raptor pracujących w trybie RAID 0.

Tą zmianą nie można jednak wytłumaczyć różnicy wyników, która występuje w przypadku SPECviewperf 7.0. Prawdopodobnie przyczyną takiej różnicy są inne wersje sterowników dostarczonych na CD dołączonych przez te dwie firmy. Jeśli chodzi o wyniki uzyskiwane w teście 3ds max 5.1, to nie podajemy ich dla ASUSa, gdyż w czasie testu korzystaliśmy ze starszej wersji programu, która była znacznie wolniejsza.


Spore zaskoczenie czekało nas natomiast w grze DroneZ – tutaj testowany Gigabyte GA-7NNXP LE również znacząco pokonał ASUSa, zapewne z tych samych powodów, dla których okazał się lepszy w SPECviewperf 7. W pozostałych testach wyniki okazały się zgodne z oczekiwaniami i bardzo dobre.
3