artykuły

W poszukiwaniu ciszy - Gigabyte 7NNXP Limited Edition

29 listopada 2003, 20:33 Michał Szulowski

Dual Power System to rozwiązanie zapewniające wystarczającą ilość prądu nawet w przypadku dużego zwiększenia częstotliwości procesora.

Drugie z rozwiązań stosowane przez Gigabyte to podwójny BIOS, co ratuje płytę główną w przypadku nieudanego procesu uaktualniania BIOS-u głównego, a także przy wirusach niszczących BIOS. Na szczęście w czasie testów tej płyty, mimo że dokonywaliśmy aktualizacji BIOS-u, nie musieliśmy korzystać z dobrodziejstw funkcji DualBIOS.


Gniazdo DVPRM podobne jest nieco do starych złącz ISA. Dzięki możliwości wyjęcia modułu nie utrudnia montażu radiatora na procesorze.

Ostatnie, niespotykane w innych płytach z nForce2 rozwiązanie, to cztery banki pamięci pozwalające na lepsze wykorzystanie posiadanych modułów w przypadku rozbudowy pamięci. Jeśli dysponujemy np. dwoma modułami po 256 MB każdy i chcemy dołożyć jeszcze 2 GB pamięci, wówczas nic prostszego – kupujemy dwa moduły po 1 GB, które znacznie łatwiej znaleźć, niż moduły 2 GB. Tu jednak jedna mała uwaga - przynajmniej dwa z czterech modułów DIMM muszą być jednostronne, o czym lojalnie uprzedza instrukcja do produktu. Ponieważ w internecie pojawiły się pogłoski, że przy wykorzystaniu wszystkich złącz dla pamięci zmniejsza się wydajność komputera, postanowiliśmy to sprawdzić. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy po dołożeniu do dwóch modułów Corsair PC3200 dwóch kolejnych DIMMów Corsair PC3500 komputer... zamilkł. Co gorsze, dowolne trzy z wykorzystywanych przez nas czterech modułów pamięci pracowały bez problemu na najostrzejszych ustawieniach. Natomiast nawet maksymalne spowolnienie i włożenie czterech modułów pamięci powodowało całkowite zatrzymanie komputera. Okazało się, że wszystkie cztery moduły były dwustronne, nic więc dziwnego, że nie działały. Udało nam się jednak “obudzić" komputer z 1 GB RAM i po załadowaniu ustawień "Fail-Safe", co oczywiście musiało się odbić na wydajności. Dlatego też, w takim przypadku nie przeprowadzaliśmy testów wydajności – wróciliśmy do nich po wymianie szybszych modułów Corsair na jednostronne moduły GeIL PC3500 Ultra.


Nominalnie szybkie pamięci GeIL nie spełniły pokładanych w nich nadziei, jednak dzięki jednostronności, pozwoliły działać płycie z czterema DIMMami.

Niestety, moduły te, choć nominalnie szybsze od wykorzystywanych przez nas Corsairów, okazały się znacznie wolniejsze. Mimo tego, że producent podaje w specyfikacji "PC3500 @ CL2 6-3-3, to nie udało nam się ich skonfigurować w ten sposób pamięci, nawet w trybie pracy PC3200. By uzyskać stabilną pracę w większości testów musieliśmy jeszcze ustawić CL=2,5, a mimo to ScienceMark 1 nie był w stanie przejść ostatniej części, co powodowało, że nie mogliśmy odczytać z niego wyników. Aby uzyskać jak najpoprawniejsze wyniki, w pierwsze dwa złącza (licząc od procesora), a więc w 1. kanał włożyliśmy pamięci Corsair dwustronne; 3 i 4 złącze (2. kanał) zapełniliśmy modułami GeIL. Dzięki temu, wyjmując moduły z 2. i 4. złącza nie zmienialiśmy jakości pamięci, więc wyniki testów syntetycznych zależały tylko od szybkości działania pamięci. Nie przeprowadzaliśmy testów aplikacyjnych, gdyż ich wyniki za bardzo zależą od wielkości użytej pamięci. Jak widać z poniższej tabelki, różnice wydajności w testach, z których korzystaliśmy, były z zdecydowanej większości przypadków w granicach 1,5 procenta, a więc mniej, niż błąd ujawniający się przy powtarzaniu testów. Z tego powodu możemy śmiało powiedzieć - obsadzenie wszystkich czterech banków pamięci nie powoduje zmniejszenia wydajności uzyskiwanej przez tę płytę!


Gigabyte GA-7NNXP LE zawiera 5 złącz standardu PCI 2.2, jedno złącze AGP 8x Pro. Do zasilania wiatraków udostępnione zostały cztery gniazda rozmieszczone regularnie na całej płycie, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z tego, z którego jest najwygodniej. Tylko jedno z nich jest podłączone do wiatraczka na radiatorze północnej części nForce’a – pozostałe trzy są do wykorzystania.
2