Myszki, klawiatury
Artykuł
Damian Lejnert, Piątek, 21 kwietnia 2017, 17:30

SteelSeries Rival 300 i Xtrfy XG-M3 – ergonomiczność, wymiary

Oba urządzenia są wyprofilowane pod kątem chwytów palm i claw. Pierwszy z nich zapewnia dużą wygodę i doskonałe „czucie”.

 

W przypadku chwytu claw duże znaczenie zazwyczaj ma wysokość grzbietu. Im jest on wyższy, tym łatwiej wygodnie ułożyć śródręcze, co przekłada się na ogólną stabilność i pewność chwytu. Na tym polu Rival 300 wypada znacznie lepiej ze względu na zauważalnie mniejsze wyprofilowanie grzbietu i wyższy o 6 mm garb.

 

Mamy jednak małą uwagę dotyczącą Xtrfy XG-M3. Otóż podczas długich testów zauważyliśmy pewien element, który w przypadku niektórych chwytów, a szczególnie claw, może wywoływać dyskomfort. Mowa o ściętych krawędziach u dołu urządzenia. Wystarczy lekko wycofać dłoń, by zauważyć, że krawędź w miejscu łączenia tyłu z bokiem jest zwyczajnie za ostra. Powoduje to wrażenie ciągłego nacisku na obszar pod kciukiem. W przypadku chwytu palm problem ten nie występuje. Naszym zdaniem krawędź powinna być bardziej zaokrąglona i obniżona o 2–3 mm.

 

Boki w obu urządzeniach, choć mają zbliżone wymiary i podobnie rozmieszczone przyciski, różnią się zarówno wykonaniem, jak i materiałem, którym je pokryto. Mogłoby się wydawać, że przeciwpoślizgowa guma w Rivalu 300 daje mu sporą przewagę. Faktycznie – dzięki temu mysz leży w dłoni stabilnie i nie wyślizguje się z niej nawet podczas najbardziej dynamicznych ruchów, jednak Xtrfy XG-M3 nie wypada pod tym względem gorzej. Jakość i funkcjonalność niewielkiej warstwy gumy pokrywającej plastikowy bok Xtrfy są naprawdę dobre. Wbrew obawom również wystające poza obudowę boczne przyciski Xtrfy nie przeszkadzały w użytkowaniu. Wręcz przeciwnie: dzięki biegnącej przez ich środek krawędzi są wyraźnie wyczuwalne. Pomimo zbliżonej konstrukcji i zastosowania identycznych materiałów oba urządzenia różnią się też wagą. Myszy SteelSeries nie możemy zaliczyć do kategorii lekkiej. Rival 300 waży 130 g, a Xtrfy XG-M3 – 104 g. W obu przypadkach ciężar jest rozłożony dość dobrze. Nie występuje również niepożądane zjawisko pływania wskaźnika.

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane