Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 21:00

Acer Aspire VX5-591G-58TC – temperatura, throttling, głośność i czas działania

Temperaturę podzespołów i obudowy laptopa Acer Aspire VX5 zmierzyliśmy z użyciem swojej standardowej procedury, w dwóch scenariuszach. Pierwszym było obciążenie samego CPU, a drugim – jednoczesne obciążenie CPU i GPU. Wyniki zostały uchwycone na dwóch zrzutach ekranu: po rozpoczęciu testu i przynajmniej po godzinie, żeby można było porównać taktowanie i temperaturę. Sprawdziliśmy też, czy podczas testów nie występował któryś z opisanych poniżej rodzajów throttlingu:

wykres XTU

  • throttling termiczny – spowolnienie taktowania CPU poniżej wartości bazowej, wywołane zbyt wysoką temperaturą CPU (na wykresie XTU spadek wywołany temperaturą jest zaznaczony na czerwono);
  • power limit throttling – spowolnienie taktowania wywołane tym, że procesor pobiera więcej energii, niż dopuszcza ustawiony przez producenta limit, na przykład podczas dłuższego użytkowania komputera CPU jest w stanie pobrać przez krótki czas 53 W (tzw. short turbo max), ale później częstotliwość taktowania i napięcie zasilające są zmniejszane, żeby pobór energii zmieścił się w limicie, na przykład w 45 W (na wykresie XTU spowolnienie tego typu jest zaznaczone na różowo);
  • current throttling – odbywa się na podobnej zasadzie jak power limit throttling, tyle że dotyczy natężenia prądu (na wykresie XTU jest zaznaczony na ciemnozielono);
  • motherboard VR throttling – spowolnienie taktowania wywołane na przykład przez niedomagającą sekcję zasilania CPU na płycie głównej (na wykresie XTU zaznaczony na niebiesko).

W pierwszym przypadku taktowanie CPU przez cały test nie tylko nie spowolniło do wartości bazowej, ale utrzymywało się na maksymalnej częstotliwości Turbo, czyli 3,1 GHz. Średnia temperatura CPU wynosiła 68 stopni Celsjusza. Test nie wykazał żadnego z rodzajów throttlingu.

Acer aspire VX test CPU

Jak widać poniżej, taktowanie CPU jest stabilne jak skała.

Acer aspire VX test CPU

W drugim przypadku taktowanie CPU kilka razy spadało do wartości bazowej, ale jak widać na wykresie, spadki były krótkotrwałe i przez większość testu CPU był taktowany z maksymalną częstotliwością Turbo, czyli 3,1 GHz. Ponieważ taktowanie nie spowolniło poniżej wartości bazowej, nie stwierdziliśmy throttlingu termicznego. Średnia temperatura CPU oscylowała wokół 85 stopni Celsjusza, jednakże występowały skoki do 95 stopni Celsjusza. W przypadku GPU temperatura wyniosła około 70 stopni Celsjusza, a taktowanie oscylowało w okolicy 1400 MHz.

Acer aspire VX stress test GPU/CPU

Jak widać poniżej, spowolnienie taktowania CPU z powodu temperatury nastąpiło na chwilę, ale częstotliwość nie spadła poniżej wartości bazowej. Wydajność CPU przez znaczną większość testu było stabilne (pozioma pomarańczowa linia).

Acer aspire VX stress test GPU/CPU

Użyliśmy też kamery termowizyjnej, żeby stwierdzić, które elementy obudowy najbardziej się nagrzewają. Jak widać na zdjęciach, maksymalna temperatura obudowy wyniosła 48,3 stopnia Celsjusza, a najcieplejszym obszarem była środkowa część klawiatury, która osiągnęła prawie 47 stopni. Spód komputera nagrzał się do temperatury o 3 stopnie wyższej (najwyższą temperaturę zmierzyliśmy w centralnej części obudowy, czyli tam, gdzie są CPU i GPU, oraz przy wylotach układu chłodzenia).

Acer aspire VX flir

Acer aspire VX flir

Testowany Acer Aspire VX5 cechuje się dobrą kulturą pracy. Podczas spoczynku generuje szum na poziomie 29,6 dBa, ale już pod obciążeniem jest słyszalny, bo osiąga 43 dBa. Jak na laptop dla graczy o stosunkowo cienkiej konstrukcji, to dość przyzwoity wynik. Ponadto należy zaznaczyć, że tę wartość zmierzyliśmy podczas maksymalnego obciążenia GPU i CPU, czego żadna gra nie dokona, więc podczas typowej rozgrywki komputer Acera powinien być cichszy.

Acer aspire VX głośność

Acer aspire VX głosność

Acer Aspire VX5 – wydajność akumulatora

Acer Aspire VX5 został wyposażony w akumulator o dość skromnej pojemności 52 Wh, jednakże dzięki wręcz wzorowo dopracowanemu oprogramowaniu układowemu osiąga bardzo dobry, jak na laptop dla graczy, czas działania. Podczas testu polegającego na grze w Wiedźmin 3: Dziki Gon energii wystarczyło na 64-minutową rozrywkę, co jest najlepszym z dotychczasowych wyników. Ponadto jest to dość kompaktowy sprzęt, który nadaje się do tego, by go zabrać w teren, a wtedy można surfować przez mniej więcej 6,5 godziny lub oglądać film przez mniej więcej 6 godzin. Są to wyniki nawet dwukrotnie lepsze od osiągów ostatniego testowanego przez nas laptopa wyposażonego w „małego Pascala”, modelu MSI GE72 RE Apache Pro.

Acer aspire vx gra na baterii

Acer aspire vx typowe użytkowanie

Acer Aspire VX odtwarzanie filmów

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane