Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 21:00

Acer Aspire VX5-591G-58TC – wydajność ogólna

Acer Aspire VX5 został wyposażony w czterordzeniowy, czterowątkowy procesor Core i7-7300HQ, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2,5 GHz. W trybie Turbo ta wartość wzrasta do 3,5 GHz, gdy aktywny jest jeden rdzeń, do 3,3 GHz, gdy obciążone są dwa, do 3,2 GHz, gdy obciążone są trzy, i do 3,1 GHz, gdy w użyciu są wszystkie cztery. Ponadto w laptopie zamontowano 8 GB pamięci DDR4 2400 MHz działającej w trybie jednokanałowym (single channel).

Procesor Core  i5-7300HQ jest mniej wydajny od i7-7700HQ (do około 20% w testach czysto procesorowych), ale różnica w typowych zastosowaniach jest znacznie mniej widoczna. Z tego powodu uśredniona wydajność ogólna tego Acera jest gorsza od osiągów wcześniej testowanego laptopa MSI GE72 7RE Apache Pro oraz starszych konstrukcji wyposażonych w starsze procesory i7 6700HQ. Należy tu jednak zaznaczyć, że nawet laptopy z tym samym procesorem mogą osiągać odmienne wyniki. Jest tak dlatego, że w niektórych przypadkach chłodzenie może być niewystarczające lub oprogramowanie układowe ma na przykład wbudowaną blokadę poboru energii przez CPU.

Niektórzy z Was zapewne się zastanawiają, dlaczego w teście PCMark testowany Acer osiąga tak marny wynik, skoro nawet ultrabooki potrafią wypaść w nim lepiej? Odpowiedź jest prosta: talerzowy nośnik danych, który nie ma szans w starciu nawet z najsłabszym SSD – stąd ten niski wynik w teście symulującym codzienną aktywność. Wymiana nośnika danych na SSD po zakupie to konieczność: w ten sposób zmieni się nie tylko rezultat w PCMarku, ale także komfort użytkowania laptopa.

Acer aspire VX średnia w aplikacjach

x264 Acer aspire VX

Acer aspire VX

Acer Aspire VX konwesja

Acer spire VX R15

Acer spire VX foobar konwersja

Acer aspire VX PCMark

Oto skutek zastosowania HDD zamiast SSD.

Acer spire VX Geekbench

Ponieważ Kaby Lake nie przyniósł zmian w liczbie instrukcji na sekundę (IPC) w stosunku do Skylake'a, a taktowanie jednego rdzenia jest takie samo jak w i7 6700HQ, wyniki są zbliżone.

Acer Aspire VX Geekbench

Jak widać, obsługa tylko czterech wątków jest odczuwalna w narzędziach wielowątkowych.

Acer Aspire VX firestrike

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane