Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 21 marca 2017, 16:11

AMD Ryzen 7 1700 – pobór energii

Test odtwarzania wideo jest wykonywany z użyciem wbudowanego odtwarzacza systemu Windows 10 i wykorzystuje – o ile są dostępne – sprzętowe dekodery wideo. Test pełnego obciążenia procesora odzwierciedla maksymalny pobór energii w programach wykorzystujących wszystkie wątki procesora, ale bez użycia instrukcji AVX. W razie użycia AVX procesory pobierałyby więcej prądu, ale ponieważ jeszcze nie ma programów użytkowych wykorzystujących te instrukcje, na razie rezygnujemy z takiego testu.

Płyta główna, na której testowaliśmy procesory Ryzen, ma bardzo podobne dodatkowe wyposażenie jak użyte płyty LGA1151 i LGA2011-3. Różnice w poborze energii powinny być głównie efektem specyfiki platformy, a nie wykorzystanej płyty głównej.

Nasz egzemplarz procesora Ryzen 7 1700 pracował podczas maksymalnego obciążenia wszystkich rdzeni zasilany napięciem 1,117 V. Miał zatem najniższe napięcie zasilania spośród trzech modeli, które dotąd mieliśmy w rękach: 1800X pod obciążeniem ustawiał domyślne napięcie 1,253 V, a 1700X – 1,203 V. Ta różnica przekłada się wprost na pobór energii pod obciążeniem. Co prawda po jednym egzemplarzu każdego modelu to za mało, żeby orzec o jakieś prawidłowości, ale informacje, które otrzymaliśmy od jednego z producentów płyt głównych, potwierdzają, że modele 1700X i 1700 zwykle mają niższe napięcie zasilania od 1800X. To jeden z przykładów praktycznych skutków optymalizacji projektu procesora, o której wspominaliśmy.

 

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane