artykuły

Logitech G203 Prodigy – test myszy

Nowoczesność i niezawodność w atrakcyjnej cenie

49 29 marca 2017, 12:58 Damian Lejnert

Logitech G203 Prodigy – testy

Logitech G203 Prodigy wykorzystuje optyczny sensor Mercury o rozdzielczości 200–6000 dpi. W oficjalnych danych technicznych nie ma jednak o nim dokładniejszych informacji. Kategoria, w której rywalizuje Logitech G203 Prodigy, każe przypuszczać, że to jedna z niedrogich jednostek, stosowana raczej w tańszych urządzeniach.

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na podkładce Logitech G640 z uwzględnieniem oceny działania na innych powierzchniach, takich jak: drewno, szkło, plastik.

Prędkość maksymalna 

Celem tego testu jest określenie maksymalnej szybkości (wyrażonej w metrach na sekundę), z jaką uda się przesunąć mysz po powierzchni w określonych ustawieniach dpi. Użyliśmy narzędzia Enotus Mouse Test v0.1.4

Uzyskane wartości wyglądają naprawdę dobrze. Rekord pobiliśmy na materiałowej powierzchni podkładki G640.  W rozdzielczości 3200 dpi mysz osiągnęła prędkość 6,2 m/s. To rewelacyjny wynik, do którego nie uda się zbliżyć nawet w najbardziej dynamicznych grach akcji. Podczas testów na gołym drewnie zauważyliśmy jednak niewielkie problemy z raportowaniem USB.

Taktowanie USB

Test bada zdolność przekazywania informacji do komputera w przeliczeniu na sekundę. Użyliśmy narzędzia Mouse Rate Checker.

 

Trudno o lepszy wynik. Średnia z testu udowadnia, że urządzenie jest zdolne przekazywać informacje 1000 razy na sekundę.

Predykcja

Test bada występowanie przyciągania kątowego, tzw. asystenta rysowania linii prostych, który podczas ruchów wykonywanych myszką przyciąga wskaźnik do osi X bądź Y. 

 

Bez względu na prędkość wykonywanych ruchów sensor Logitech G203 Prodigy jest wolny od zjawiska predykcji.

Interpolacja 

Żeby sprawdzić, czy żadne z ustawień dpi nie jest interpolowane, posłużyliśmy się programem VMouseBench v0.0.7a.

 

Wyniki są naprawdę dobre. Nawet w najwyższym ustawieniu dpi nie ma mowy o interpolacji.

Szumy (jitter)

Żeby ocenić występowanie szumów wysokiej bądź niskiej częstotliwości, posłużyliśmy się podstawowym testem, polegającym na rysowaniu linii skośnych, pionowych i poziomych, na podstawie których zjawisko to najprościej zauważyć. 

 

Dopiero powyżej 4500 dpi można na podstawie linii skośnych zaobserwować charakterystyczne dla szumów niskiej częstotliwości minimalne falowania. Nie jest to jednak odczuwalne w typowym użytkowaniu. 

LOD (Lift off distance)

Parametr LOD decyduje o wysokości, na jaką trzeba unieść urządzenie, żeby wskaźnik przestał reagować. Niektóre myszy pozwalają ustawiać jego wartość za pomocą oprogramowania producenta. Logitech G203 Prodigy nie zapewnia jednak takiej możliwości.

Wartość współczynnika została wyrażona w milimetrach.

 

Logitech Prodigy G203 – wartości LOD

Razer Gigantus Black Edition 1,2 mm
Logitech G640 1,2 mm
Kartka białego papieru 1,2 mm
Plastik 0,6 mm
Drewno 1,8 mm

 

Akceleracja 

Podczas wykonywania testu na akcelerację trzeba zadbać o dużą powierzchnię roboczą. My dodatkowo wykorzystaliśmy specjalnie zbudowany tor, stabilizujący urządzenie zarówno w pionie, jak i poziomie. 

Akcelerację zmierzyliśmy w grze Counter-Strike: Global Offensive  w swojej standardowej procedurze testowej:

  • Oznaczamy jeden punkt, na którym koncentrujemy celownik (np. ślad po strzale).
  • Wykonujemy jeden dokładny ruch pozwalający obrócić się o 360 stopni.
  • Szybkim ruchem wracamy do pozycji początkowej.
  • Jeżeli celownik wróci do punktu wyjściowego (ślad po strzale), można mówić o braku akceleracji pozytywnej.
  • Akceleracja negatywna to wszelkie wariacje wskaźnika na ekranie. Akceleracja negatywna występuje z reguły po przekroczeniu prędkości maksymalnej urządzenia, czego objawem mogą być także wszelkie spowolnienia wskaźnika.

Testy wypadły zaskakująco dobrze. Po kilku powtórzeniach nie było wątpliwości, że Logitech G203 Prodigy jest wolny zarówno od akceleracji pozytywnej, jak i negatywnej.

2